Öss belgeseli 3 saat

“3 SAAT” 2004 yılında ÖSS deneyimini yaşayan iki milyona yakın adaydan altısının bir yıllık macerasını anlatan bir belgesel film.

Film hakkında detaylara kendi sitesinden ulaşabilirsiniz. [via]

Basın Duyurusu:

3 SAAT (bir ÖSS belgeseli)

“3 SAAT” 2004 yılında ÖSS'ye giren iki milyona yakın adaydan, altısının bir yıl boyunca süren macerasını anlatan bir belgeseldir. Her yıl Haziran ayında bir Pazar günü yaklaşık bir buçuk – iki milyon genç ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) için sınıflara toplanmakta ve büyük çoğunluğunun yaşamsal önem atfettikleri, Türkiye genelinde yılda bir kez ve aynı anda yapılan üç saatlik bir sınava girmektedirler. Sınava giren öğrencilerin yalnızca %10 kadarı dört yıllık bir lisans programına girebilmekte ve istedikleri veya istemedikleri bir bölümde yüksek öğrenim hayatlarına başlamaktadırlar. Üniversiteye giremeyen adayların büyük çoğunluğu ve üniversiteye girdikleri halde girdikleri bölümü değiştirmek isteyen kimi adaylar, birden fazla kez ÖSS'ye girmek zorunda kalmaktadır.

Liseden mezun olan öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun ÖSS'ye girmesi ve sınava giren adayların hemen hemen hepsinin sınav sürecini çok zor bulması, ÖSS'nin Türkiye'deki gençlerin çoğunluğu açısından çok özel bir deneyim olduğunu göstermektedir. Her sene milyonlarca aday bu üç saatlik sınava hazırlanmakta, bunun için okuldaki derslerini, uykusunu, eğlencesini, sporunu, sanatını, sosyal etkinliklerini feda ederek, önemli miktarda da para harcamaktadır. Bu üç saat artık toplumsal kültürümüzün bir parçası olmuş ve her sene ara ara gündeme gelen “değiştirilmeli” ve “değiştirilecek” söylemlerine rağmen, bir doğa kanunu gibi hep olmuş ve olacak bir olgu olarak kabul edilmiştir.

Bu belgesel adını her yıl yüzbinlerce insanın girdiği ÖSS'nin süresi olan ve halk dilinde daha çok “3 saat” olarak kullanılan 180 dakikadan almaktadır. “3 SAAT”te, 12 ay boyunca, 2004 yılbaşı gecesinden 2005 yılbaşı gecesine, Özel Darüşşafaka Lisesi'nden Melis, Galatasaray Lisesi'nden Çiğdem, Rüştü Akın Anadolu Meslek Lisesi'nden Derya, Vefa Lisesi'nden Edin, Yunus Emre Lisesi'nden Yunus ve Özel Semiha Şakir Lisesi'nden Mert'in hayatlarına konuk oluyoruz. Adayları birey olarak, aile ortamlarında, okullarında, dershanelerinde, ÖSS sürecinin tüm aşamalarını yaşarken ve bu sürecin sonucunda vardıkları yerlerde izliyoruz.

Adaylarımızın bir senelik yolculuğu esnasındaki hedefleri, idealleri, endişeleri, sevinçleri, hayal kırıklıkları aslında Türkiye'de ÖSS sürecinden geçmiş her bireyin yaşadıklarından çok da farklı değildir. Belgeseli izleyen seyirci, hem adayları izleyecek, hem de onların yaşamında kendinden bir parça bulacak, kendi deneyimi hatırlayacak ve belki, artık kendine sormadığı soruları tekrar sormaya başlayacaktır…

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Öss belgeseli 3 saatiçin 3 yanıt

slllmm. bu belgeseli izledim ve çokkk etkilendim bende bu sene öss sınavına gircem. bende sizler gibi öss ye karşıyım.bütün bir bilgimizi 3 saatte sığdırıyorlar.
sizlerle teker teker tanışmak isterimm.mert çookk rahatsın yha çok güzel hareketlerin var bayıldımm.yunus bence müzik becerin süper bence onlar bilmiyor yhaa. çiğden sana çok sinirlendim yha çok güzel bir puan alıyorsun ve bu puandan mutlu olmuyorsunn. ama çok hırslısın etkiledin benii.derya çok tatlısın cnm melis sen de öylesinn. ama mert senlen tanışmak isterim bu arada sigarayı bırkmayı düşüdüğünü duydum yapımcınızdn.buarada ben izmirden 🙂

edine bayılıorum çok komik bu belgeseli izledim ve gerçektek çok güzel bulunan ssteme çok güzel bir çağrı öss duvarını yıkmamız gerek farklı koşullarda aynı sınava girmek bu sistemn adaletsizliğini gösteriyor bunu bu belgeselde çok ii anladık herkes izlesin