Kategoriler
Eğlence

Kasım ayında izlenebilecek en iyi 10 film

Kasım ayı itibariyle romantik komedi sezonuna girdiğimizi düşünüyorum.

Son birkaç haftadır dünya olarak fazladan stressliyiz, hem ABD seçimleri hem pandemi şartları hem de hemen her ülkede olan çeşitli sorunlar. Bunun üstesinden gelmek için film izlemeyi öneriyorum, 10 film önerim; romantik, komedi ve farklı filmler. Netflix, Amozon Prime Video, Disney Plus, Hulu, HBO vs. her ne abonesi iseniz bu filmlerin hemen hepsi onlarda var.

İşte Kasım ayı içerisinde izleyebileceğiniz 10 iyi film:

13 Going on 30 / Keşke 30 Olsam

13 Going on 30’un şimdiye kadar yapılmış en iyi romantik komedi olduğunu iddia eden biri olsaydı, buna karşı ince bir tartışma olurdu. Filmin oyuncu kadrosunda; Jennifer Garner ve Mark Ruffalo var. Garner’ın 13 yaşındaki iken “otuz, cilveli ve başarılı” olmayı arzular, bir sabah yataktan kalkar ve arzusunun gerçekleştiğini görür ve olaylar gelişir.

13 Going on 30 (2004) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yapım yılı: 2004 – Yönetmen: Gary Winick – Bütçe: 37 milyon USD

28 Days Later / 28 Gün Sonra

Alex Garland(Ex Machina, Annihilation) tarafından yazılan ve Danny Boyle(Trainspotting, Slumdog Millionaire) tarafından yönetilen 28 Days Later, yeni milenyum için zombi-kıyamet türünde önemli filmlerden. Jim (Cillian Murphy), komadan uyanır Londra’yı terk edilmiş olarak buur ve bir süre süre sonra öfke uyandıran bir virüsün bulaştığı insanlar tarafından saldırıya uğrar. Jim, birkaç saat uzaklıktaki potansiyel bir sığınağı duyduktan sonra Londra’dan kaçmaya çalışan bazı hayatta kalanlarla bağlantı kurar. Bu tanıdık geliyorsa, The Walking Dead’in açılışına çok benziyor (ancak yaratıcı Robert Kirkman bunun bir tesadüf olduğuna söylüyor).

28 Days Later (2002) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yapım yılı: 2002 – Yönetmen: Danny Boyle – Bütçe: 5 milyon GBP

The Blair Witch Project / Blair Cadısı

Değişik bir film türünde olan The Blair Witch, minimum bütçeden maksimum korkuyu vaad ediyor. Blair Cadısı adlı bir şehir efsanesi hakkında bir belgesel çekerken ortadan kaybolan üç sinema öğrencisinin kurtarılma görüntüleri olarak çerçevelenmiştir. Görüntüler, görünmeyen bir güç tarafından saldırıya uğramadan ve kameralarını düşürmeden önce başlarına gelen ürpertici şeyleri (kamplarının etrafına yığılmış taşlar, ağaçlardan sarkan sopa figürleri, geceleri kahkaha ve çığlıklar duyma) gösteriyor. Yazar-yönetmen Daniel Myrick ve Eduardo Sánchez – film okulunda ve söylendiğine göre prodüksiyona yaklaşık 60.000 dolar harcadı.

The Blair Witch Project (1999) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yapım yılı: 1999 – Yönetmen: Adam Wingard – Bütçe: 60 bin USD

Boyz n the Hood / Artık Çocuk Değiller

John Singleton’ın ilk uzun metrajlı filmi, Güney Los Angeles’ta büyümüş birinin yönetmenin kendi deneyimlerinin bir uyarlaması. Cuba Gooding Jr.’ı, okulda kavga ettiği zaman babasıyla yaşamaya gönderilen zeki ama öfkeli bir çocuk olan Tre rolünde canlandırıyor. Ice Cube (filme adını veren NWA şarkısını yazan) Tre’nin arkadaşı Doughboy’u oynuyor. Singleton geçen yıl felç geçirdi, ancak mirası Boys n the Hood ile yaşayacak . Film ona iki Oscar adaylığı kazandırdı – onu ilk Siyah En İyi Yönetmen adayı yaptı – ve şu anda Kongre Kütüphanesi’nin Ulusal Film Sicili’nde bulunuyor.

Boyz n the Hood (1991) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yapım yılı: 1991 – Yönetmen: John Singleton – Bütçe: 6 milyon USD

Easy A / Adı Çıkmış

Klasik bir gençlik komedi uyarlaması en sevdiğim türlerden biridir. “Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi” gibi eğlenceli ve taze ve mutlu olmak için izlenebilir! Easy A, Nathaniel Hawthorne’un Emma Stone’un başrolünü oynadığı The Scarlet Letter’ı yeni ününe güvenen, fahişelerden utanmış bir genç olarak oynuyor. Yardımcı oyuncu kadrosu harika; iffetli Marianne rolünde Amanda Bynes, Olive’in sevgisi olarak Penn Badgley ve Olive’in çılgın ebeveynleri Rosemary ve Dill rolünde Patricia Clarkson ve Stanley Tucci.

EASY A – Official Trailer

Yapım yılı: 2010 – Yönetmen: Will Gluck – Bütçe: 8 milyon USD

The Elephant Man / Fil Adam

David Lynch’in aynı bir hava durumu raportörü ama onun aynı zamanda başarılı bir film yapımcısı da? İkinci uzun metrajlı filminde ünlü Fil Adam John Merrick rolünde John Hurt (adı aslında Joseph’ti). Siyah beyaz çekilen ve konusu için muazzam empati ile çekilen The Elephant Man, Lynch’in diğer bazı çalışmaları ( Eraserhead, Mulholland Drive, Twin Peaks ) kadar gerçeküstü ve şaşırtıcı değil.

THE ELEPHANT MAN – Official Trailer – Directed by David Lynch

Yapım yılı: 1981 – Yönetmen: David Lynch – Bütçe: 5 milyon USD

The Iron Giant / Demir Dev

Steven Spielberg, Ready Player One’daki en büyük silah olarak yükselen duyarlı metal parçasını yeniden tasarlamadan önce, The Iron Giant, 90’ların sonlarında ET’nin cevabıydı: doğru gençliğin eline düşen büyük ötesinden bilinmeyen. Giant’ın aşırı büyük öğrenme deneyimleri ve kahramanca hareketleri Brad Bird’ün 2D animasyon filminin gerçek eğlenceleri olsa da, Hogarth Hughes – havalı olmayan çizgi roman okuyucusunun özü, 1950’lerin erkekliğinin antitezi ve Soğuk Savaş’ta olan her şeye ideolojik bir düşman – Bunu 20. yüzyılın son bilimkurgu şaheserlerinden biri yapan. —Matt Patches

The Iron Giant | Full Movie Preview | Warner Bros. Entertainment

Yapım yılı: 1999 – Yönetmen: Brad Bird – Bütçe: 48 milyon USD

LEGO Star Wars Holiday Special

Rey, Disney Plus’ın LEGO Star Wars Holiday Special Geçmiş Noel Yaşam Günü’nden bir ziyaret alıyor. Yaklaşan kutlama için treyler Rey kuvvet kristali bulma gösterir(?) Ona Serinin geçmişi ikonik anlarda zaman ve kara yoluyla seyahat olanağı verir. (Evet, Bebek Yoda dahil.) Bu yeni Tatil Özel Etkinliği, 1978 Yıldız Savaşları Tatil Özel Etkinliği gibi bir şeyse, eğlenmek için buradayız.

LEGO Star Wars Holiday Special | Official Trailer | Disney+

Yapım yılı: 2020 – Yönetmen: David Shayne – Bütçe: bilinmiyor

The Prestige / Prestij

Ayrıca “bir illüzyonist hakkında diğer film, hayır değil diye bilinen Illusionist” Prestij sessizce olan Christopher Nolan’ın en iyi filmi. Christian Bale’in(Batman Begins’den yeni çıkmış) rakibini (Hugh Jackman) bir üst seviyeye taşımaya çalışan bir sahne sihirbazını canlandırdığı The Prestige, bir bilim kurgu gerilim filminden isteyebileceğiniz her şeye sahip: çift geçiş, büyülü sahne parçaları ve David Bowie, Nikola Tesla’yı oynuyor.

THE PRESTIGE – ELEŞTİREL PARODİ

Yapım yılı: 2006 – Yönetmen: Christopher Nolan – Bütçe: 40 milyon USD

Wild Wild West / Vahşi Vahşi Batı

Wild Wild West hakkında söyleyebileceğim her şey, Will Smith’in Wild Wild West için yazdığı şarkının klibine kıyaslandığında çok sönük kalırdı. Yani, buyrun.

Will Smith ft. Dru Hill, Kool Mo Dee – Wild Wild West (Official Video)

Yapım yılı: 1999 – Yönetmen: Barry Sonnenfeld – Bütçe: 170 milyon USD

Ayrıca IMDb listemi takibe alabilirsiniz, sürekli izleyip, puanlıyor ve listeliyorum.

İyi seyirler 📽