Kategoriler
Kültür Sanat

Nasılsa taşra hep hazıdır aşka

Cezmi Ersöz kendimi özdeşleştirebildiğim nadir sanatçılardan birisidir, onda bana çok benzeyen bir yön vardır, o da kaybetmekten aldığı haz.
Cezmi Ersöz kendisinden şöyle bahseder;

Cezmi Ersöz kaybetmeye mahkumdur. Kaybettikçe haz alıyorum. Mazoşizm değil bu. Benim ruhum böyle oluşmuş. Kaybetmek bana şiirsel bir tad veriyor. Ayağım kaydıkça, birileri tarafından kazandığım başarı elimden alındıkça ben kendime “Hah tamam şimdi sensin” diyorum. Ben kaybedince kazanıyorum. Kendimle buluşuyorum. Yenilgiyi öven birisi değilim. Ama bu kadar adaletsiz bir toplumda başarılı olmak bana “yanlış mı yaptım?” sorusunu sorduruyor. Bu soruyu sorunca kendime tezgah açıp, kendime çelme takıyorum. Bunu yapıyorum ki beni okuyan, yazılarımı seven insanlara biraz daha yaklaşayım, hiç olmazsa onlardan kopmayayım. Başarıyı küçümsememizin bir nedeni de bilinçaltımızdaki korku ile ilgili. Başarıyı istemiyor muyduk? Hem de çok. Biz zaten başarıya koşullandırılmış çocuklardık. Ancak öte yandan kazandığımız başarının tadını biraz olsun yaşayamadan, zenginlerin, iktidar sahiplerinin, güçlü insanların gelip hemen elimizden alacağını düşündüğümüzden, belki de bu acıyı hafifletmek için başarıyı küçümsedik. Kendi oyununu, kendi başarını gölgeleme isteği.

Adam tam bir melankonik ve gerçekten çok karamsar yazar fakat iş bana göre okuyucu da biter ki zaten sen okurken karamsarsan polyannayı da okusan bir halt olmaz. Beni ilgilendiren tarafı bana benzeyen tarafı nasıl Sagopa Kajmer’in yazar versiyonu diyebilirim onun için de, Sagopa Kajmer’e hayran olmamın 70 nedeni gibi Cezmi Ersöz’ü de sevmemin bir kaç nedenini sıralarım belki sonra.

Bir arkadaşımın bilgisayarında klasörlerde gezerken Cezmi Ersözün albümüne rastladım, hemen aldım kendime ve dinlemeye başladım, daha önce bir kaç parçasını dinlemiştim bu albümden ama Leman Sam’ın seslendirdiği Cehennem meleği isimli şarkıya aşık oldum, kaç defa dinlediğimi saymadım ama bütün gün neredeyse o şarkı döndü burada.

İyi dinlemeler.

Şiiri ve şarkıyı sizinle paylaşmak istedim.

Cehennem Meleği
Gözlerini eksik yaşanmış bir bahar gibi kullan
gülüşünü as intihar koğuşlarına
çelimsiz ruhlarda erken yağmurlar biriktir
nasılsa taşra hep hazırdır aşka

Üzülme, sakın dönme kendine
tesellisi ol cehennemin
cehennemin son meleği ol

Gözlerini eksik yaşanmış bir bahar gibi kullan
gülüşünü as intihar koğuşlarına
çelimsiz ruhlarda erken yağmurlar biriktir

Nasılsa taşra hep hazırdır aşka [via]