Kategoriler
Kültür Sanat

Akira Yoshizawa – Google Doodle

Akira Yoshizawa
Kaminokawa, Japonya
Doğum: 14 Mart 1911
Ölüm: 14 Mart 2005 (94 yaşında)
Meslek: Origami sanatçısı

Akira Yoshizawa
Akira Yoshizawa

Akira Yoshizawa (吉澤 章 Yoshizawa Akira, 14 Mart 1911 – 14 Mart 2005, Kaminokawa, Japonya), origaminin büyük ustası olarak kabul edilir. O, origamiyi bir el sanatından yaşayan bir sanata dönüştürmüştür. 1989 yılında yaptığı tahmine göre 50.000’den fazla model yaratmış ve bunların sadece birkaç yüzü 18 kitabında toplanmıştır. Yoshizawa kariyeri boyunca Japonya uluslararası kültür elçisi olarak görev yapmıştır. 1983 yılında Japon İmparatoru Hirohito, Yoshizawa’yı bir Japon vatandaşına verilebilecek en yüksek onur olan Yükselen Güneş Nişanı ile ödüllendirmiştir.

Akira Yoshizawa 1911’de Kaminokawa’da bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak doğdu. 13 yaşına geldiğinde demirciliği Tokyo’daki bir fabrikada öğrendiği varsayılmaktadır. 1930’larda ise teknik ressam olarak çalışıyordu ve origamiden faydalanarak çıraklık dersi veriyordu. 1937’de origami sanatçısı olarak çalışmak için işinden ayrıldı. Sonraki 20 yıl boyunca çok fakir kaldı ve geçimini Tsukudani (bir japon yemeği) satarak sağladı.

Benzer: https://wolkanca.com/kagit-sanati/

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Akira Yoshizawa – Google Doodle başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.