Kategoriler
Internet

Nacizanebilgi.com erişime kapatıldı

nacizanebilgi.comNacizanebilgi.com bir sözlük sitesi, en çok bilinen Ekşi sözlük’ün bir benzeri olan site sanırım 2007 veya 2008’de de yine bu şekilde kapattırılmıştı. Nacizanebilgi.com’un bu sefer ki erişime engellenmesi yine Yaratılış Teorisi’nin savunucusu olan Adnan Oktar’ın dava etmesi ile oldu.

Harun Yahya takma ismini de kullanan Adnan Oktar, Prof. Richard Dawkins’in sitesinden sonra Nacizanebilgi Sözlüğü’nün sitesini de mahkeme kararıyla erişime kapattırdı. Oktar 8 bin YTL tazminat istiyor.


Bianet.org’un bir haberinden alıntı:
Adnan Oktar nacizanebilgi.com’u da Erişime Kapattırdı

Oktar’ın avukatı Melih Demir’in girişimleriyle Silivri Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Temmuz 2008’de sitesinin yayınına ihtiyati tedbir koydu.

Sitede Oktar’la ilgili başlığın altına yapılan yorumlar nedeniyle, Hukuk Usulü Mahkemeleri Kanunu’nun (HUMK) 101 ve devamında yer alan maddeler uyarınca siteye erişim yasaklandı.

Kadıköy Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gönderilmek üzere Silivri Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne bir şikayet dilekçesi sunan Oktar’ın diğer avukatı Kerim Kalkan, “site yayının nihai olarak durdurulması, aynı şekilde veya kısmi değişikliklerle yapılması muhtemel benzer yayınların önlenmesi, sunacağımız düzeltme yazımızın tirajı 100 binin üzerinde iki ulusal gazetede yayımlanması ve davalı tarafın 8 bin YTL manevi tazminata mahkum edilmesi”ni istedi.

Site yayınında, Oktar’ın kamuoyunda bıraktığı izlenimler içerisinde, bu kişinin cinsel istismarda bulunduğu, hakkında açılan davalardan kurtulmayı başardığı ve benzeri iddialara yer veriliyordu.
Dawkins’in sitesine de yasak ve tazminat davası

Harun Yahya olarak bilinen Yaratılış Teorisi’nin savunucusu Oktar, “Atlas of Creation” adlı kitabına yönelik hakaret içeren yayın yapıldığı iddiasıyla 3 Eylül’de de evrimci kuramın temsilcisi yazar Prof. Richard Dawkins’in richarddawkins.net sitesini tedbiren Türkiye’den erişime kapattırmıştı.

Oxford Üniversitesi profesörlerinden olan ve Tanrı Yanılgısı kitabının yazarı Prof. Dawkins’in sitesini hazırlayanlar hakkında da 8 bin YTL’lik manevi tazminat davası açıldığı kamuoyuna yansımıştı.

Oktar, 30 Ekim 2008’de yayımlanan Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Doç Dr. Kerem Altıparmak’a ait “Adnan Oktar, İnternet ve Özelleştirilen Sansür Araçları” başlıklı yazı nedeniyle bianet’i kapattırmakla tehdit etmişti.
Eğitim-Sen ve Turan Dursun’un siteleri de hedef

Oktar’ın girişimleriyle aralarında Vatan gazetesi sitesi gazetevatan.com.tr, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) internet sitesi egitimsen.org.tr ve ve öldürülen yazar Turan Dursun’un turandursun.com sitesi de daha önce erişime kapatılmıştı. Turan Dursun’un sitesi http://www.turan-dursun.com/ adresinden faaliyetlerini sürdürüyor. (EÖ)

Ben Nacizanebilgi.com dan arkadaşlarla konuştum, onlardan biraz bilgi aldım ve yazmak istedim. Garip olan ise erişme engellenen adresin sadece www.nacizanebilgi.com olması, www yı yazmadan sadece http://nacizanebilgi.com olarak yazdıklarında kullanıcılar siteye girebiliyorlar şu anda.

Geçmişte kitap, kaset, film yasaklamaları, toplatmalarının, yakmalarının yerini bu internet sitesi kapattırmalar aldı. Tüm bunlar hem yasal boşluk hem de o karanlık beyinlerin farklı düşünceleri susturma, sindirme girişimleri. İnternetteki bu ayıba, sansüre dur diyelim artık yeter, sansuresansur.org.

19 Mayıs da bir logo yapmadın ya Google alacağın olsun bak insanları alıştırmışsın logoya şimdi kızıyorlar yapmayınca.