Kategoriler
Teknoloji

MyHeritage ile FamilyTreeDNA işbirliği

MyHeritage, DNA testi yapmada öncü Family Tree DNA adlı şirketle işbirliği yapmaya başladı. Bu beraberlik sayesinde MyHeritage üyesi herkes DNA testleri %20 indirim ile yapacak.

Dünyanın en popüler aile agacı sitelerinden MyHeritage, bugün soybilim araştırmalarında DNA testi kullanmada öncü FamilyTreeDNA ile işbirliği yaptığını duyurdu. MyHeritage’in yenilikçi Akıllı Eşleme ve Araştırma (Smart Matching and Research) teknolojilerine ek olarak, üyeler şimdi DNA’larında saklanan bilgiyi, yüzlerce yıl öncesinden ortak ataya sahip oldukları günümüzdeki akrabalarını bulmak için kullanabilirler.

FamilyTreeDNA kullanıcıları MyHeritage’ın sitesini aile araştırmaları yapmak için kullanmanın yanında dünya üzerindeki mevcut aile üyeleriyle irtibat halinde kalmak için faydalanabilirler.

familytreedna

“220,000’e yakın kayıtla, FamilyTreeDNA dünyanın en geniş soy DNA veritabanı bilgisine sahip. Bu isbirligi sayesinde üyelerimize nereden geldiklerini ögrenmeleri için yeni bir yol saglayarak MyHeritage’in mevcut araştırma araçlarını mükemmel bir şekilde tamamlamış oluyoruz,” diyen MyHeritage’in kurucusu ve CEO’su Gilad Japhet sözlerine söyle devam ediyor: “Dünya etrafındaki insanların geniş aile çevrelerini keşfetmeleri, bağlanmaları, iletişim kurmaları ve aile tarihlerini kolayca araştırmaları için yardım ediyoruz. Şimdi, FamilyTreeDNA ile beraber çalısarak, belgelerin izinin kayboldugu yerde bir çözüm sunuyoruz.”

MyHeritage ile FamilyTreeDNA2000 yılında kuruldugundan beri, FamilyTreeDNA 450,000’den fazla insanı test ederek her hangi bir kayıtların olmadıgı durumlarda müsterilerin aile tarihlerinin izini sürmesine yardım etti. Gelişmiş DNA inceleme teknolojisi, diger seylerin ötesinde Amerikalı, Afrikalı veya Yahudi köklerinizi anne ya da baba soyunuzdan ortaya çıkarabilir veya evlat edinilenler için atalara ait bilgiyi açığa çıkarabilir. Çesitli testler dahilinde, kullanıcılar yakın geçmiş veya tarihsel köken konusunda hem anne hem de baba soyundan göç haritasını da içeren bilgi elde edebilirler.

MyHeritage’ın 27 milyon kullanıcısı şu üç test için özel erişime sahip olacak:

  • Y-DNA25 – Erkekler için Y-kromozom testi (US$129)
  • mtDNA – Erkek ve bayanlar için mitokondrial DNA testi (US$129)
  • Y-DNA25 + mtDNA – Erkekler için birarada Y-kromozom ve mitokondrial DNA testi (US$219)

Bennett Greenspan, FamilyTreeDNA’nın baskanı ve CEO’su, şunları söyledi: “MyHeritage aile tarihini araştırmak için paha biçilmez bir online kaynak ve bu da bizim DNA araştırmalarımız için mükemmel 2/ 2 bir tamamlayıcılık oluşturuyor. DNA araştırmalarımız, iki insane akraba olduklarını söyleyebilir, ve MyHeritage’in Akıllı Esleme (Smart Matching) teknolojisi bağlantıları göstermek için aile agaçlarını karşılaştırabilir.
Ayrıca, üyelerimize, MyHeritage aracılıgı ile dünya üzerindeki akrabaları ile irtibat içinde kalmaları için bir yol verdigimizden ötürü heyecanlıyız.”

MyHeritage aileler için önde gelen ziyaret yeri. Sitede, insanlar akrabalarını bulabilir, aile tarihini arastırabilir, ve dünya üzerindeki aile üyeleri ile bağlantı halinde kalabilirler. Ek olarak, MyHeritage otomatik resim etiketleme teknolojisi ile dijital resimleri düzenlemeyi, aramayı ve isimlendirmeyi kolaylaştırarak ailelerin baglantı içinde kalması için baska bir eğlenceli yol sunuyor.

MyHeritage Hakkında

MyHeritage, aile tarihine olan tutkularını birleştiren insanların oluşturduğu bir takımla ve yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ile kuruldu. Şu anda dünyanın en önde gelen aile ağı sitesi ve ikinci en büyük aile tarihi sitesi.

MyHeritage 34 dilde yayında ve 280 milyon profil ile 27 milyon aile üyesine ev sahipligi yapıyor. Şirket, son zamanlarda bir aile ağacı ağı olan Kindo’yu satın aldı ve Israil Tel Aviv yakınlarında Bnei Atarot’ta yer alıyor.

Daha fazla bilgi için myheritage.com u ziyaret edebilirsiniz. MyHeritage’ın yeni resim etiketleme özellikleri hakkında videoya buradan erişebilirsiniz: myheritage.com/blogs/companyblog/2008/09/get_to_know_our_smart_new_phot.html

Family Tree DNA Hakkında

Nisan 2000’de kurulan Family Tree DNA (familytreedna.com) DNA testinin soybilim amaçlı kullanıldıgı ticari uygulamayı geliştiren ilk sirket oldu: o zamana kadar, DNA testleri sadece akademik ve bilimsel araştırmalar amacı ile kullanılıyordu. O tarihten beri, öncü olan sirket, sundugu program ve servislerin derinliği ile çeşidini artırdı ve uluslararası saygınlık kazandığı standartları yarattı. Bu sayede dünyanın en popular DNA-test hizmetini sadece soybilimciler için degil aile köklerini yüzeyden daha derine araştırmak isteyenler için de olusturdu. Bugün, Family Tree DNA 220,000 bireysel test kaydına yaklaşıyor ve yakın veya uzak aile bağlarını araştırmak için ana kaynak oluyor.

Family Tree DNA, yakın zamanda Time, Newsweek, New York Times ve Los Angeles Times’da haber oldu, NBC Televizyonu “Today Show”da ve CBS Televizyonu “60 Minutes”da anlatıldı.