Kategoriler
Eğlence

60+ ücretsiz izlenebilecek Charlie Chaplin filmi

Youtube, Wikipedia ve archive.org üzerinden ücretsiz olarak izlenebilen 60’dan fazla Charlie Chaplin filmi.

977’de Noel Günü’nde ölen film ikonu Charlie Chaplin’i web’de bulunan ve Youtube/Wikipedia/archive.org sitelerinden ücretsiz izlenebilen 65 Chaplin filmini listeleyerek anıyoruz. Aşağıda, 1917’de çekilmiş dört filmi bir araya getiren bir Chaplin mini film festivalini bulacaksınız: The Adventurer, The Cure, Easy Street ve The Immigrant. Ve aşağıda düzgün bir listede düzenlenmiş 60’tan fazla başka film bulacaksınız.

Ayrıca https://www.charliechaplin.com/en/films adresinden de tüm filmleri görebilir, izleyebilirsiniz. Çoğunun altyazısını Youtube’dan izlerken otomatik olarak Türkçeye çevirme imkanınız var.

Charlie Chaplin – Masterpiece Trailer

Charlie Chaplin hakkında bilinmesi gereken 3 şey:

 1. Sessiz film döneminde 80’den fazla filmde rol aldı.
 2. Yalnızca 1914’te 40, ardından 1915’te 15 filmde rol aldı.
 3. 1920’lerde Chaplin, dünyanın en tanınmış kişisi olmasa da, hayattan daha büyük ilk film yıldızı ve yönetmen olarak ortaya çıktı.

Youtube, Wikipedia ve archive.org üzerinden ücretsiz izlenebilen Charlie Chaplin filmleri:

 • A Burlesque On CarmenÜcretsiz İzle – Bizet’s Carmen’in Charlie Chaplin’in orijinal iki makaralı parodisi. Ayrıca Leo White ve Edna Purviance rol alıyor. (1915)
 • Meşgul Bir Gün / A Busy DayÜcretsiz İzle – Chaplin, Phyllis Allen’ın canlandırdığı, kocasının başka bir kadına olan ilgisini kıskanan bir karıyı canlandırıyor. Çifte saldırmaya giderken karısı, bir filmin setini kesintiye uğratır ve Mack Sennett’in oynadığı bir film yönetmenini ve Billy Gilbert’in oynadığı bir polisi devirir. (1914)
 • Bir Günün Keyfi / A Day’s PleasureÜcretsiz İzle – “Chaplin’in Birinci Ulusal Filmler için dördüncü filmi. Chaplin Stüdyosunda oluşturuldu. İlk uzun metrajlı filmi The Kid üzerinde çalışırken bir boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için hızlıca yapılmış bir iki makaraydı. Eşi ve çocuklarıyla bir gün gezmekle ilgili ve işler sorunsuz gitmiyor.” (1919)
 • Bir Köpeğin Hayatı / A Dog’s LifeÜcretsiz İzle – Bu sevimli kısa Chaplin filmi, güçlüklere rağmen başarıya ulaşan güçsüz insanların, insan ve köpeklerin hikayesini anlatıyor. (1918)
 • Adil Bir Değişim / A Fair ExchangeÜcretsiz İzle – Başlangıçta Tanışma olarak yayınlanan filmin konusu şu şekilde özetlendi: “Charlie ve karısı, Ambrose ve karısıyla karşılaştıklarında parkta yürüyorlar. Ortaklar meslektaşlarına düşkün olur ve birbirlerini kovalamaya başlarlar. Profesyonel bir Don Juan arayan bir polis, bir Türk gibi devreye girer.” (1914)
 • Bir Film Johnnie / A Film JohnnieÜcretsiz İzle – Charlie filme gider ve ekrandaki bir kıza aşık olur. (1914)
 • Gösteride Bir Gece / A Night in the ShowÜcretsiz İzle – Chaplin iki rol oynadı: biri Bay Pest ve diğeri Bay Rowdy olarak. Film, Chaplin’in Mumming Birds adlı bir oyundaki sahne çalışmasından yaratıldı. (1915)
 • Tüm Gece Dışarıda / All Night OutÜcretsiz İzle – “Bir bara gittikten sonra Charlie ve Ben lüks bir restoranda gürültü çıkarır. Charlie daha sonra bir otelde baş garsonun karısıyla uzlaşmacı bir konumda bulur.” (1915)
 • Bir Kadın / A WomanÜcretsiz İzle – Bu Chaplin filmi, Charlie’nin Edna ( Edna Purviance ) ve ailesiyle bir parkta buluşmasıyla başlar ; anneyi Marta Golden, babası Charles Insley oynamaktadır. (1915)
 • Perde Arkası / Behind the ScreenÜcretsiz İzle – Chaplin tarafından yazılan ve yönetilen bir kısa film olan film, uzun zamandır güldürü ama aynı zamanda cinsiyet eğilimi ve eşcinsellikle ilgili temalara da giriyor. (1916)
 • Between ShowersÜcretsiz İzle– Charlie Chaplin, Ford Sterling ve Emma Bell Clifton’ın oynadığı 1914’ten kısa bir Keystone filmi.
 • Deniz Kenarında / By the SeaÜcretsiz İzle – “Bir yüzme merkezinde hava rüzgarlı. İki kocadan biriyle kavga eden Charlie, Edna’nın yanına gider ve iki koca dondurma için kavga eder. Kocası tarafından uzaklaştırılan Charlie, diğerinin karısına döner.” (1915)
 • Bir Kabare’de Yakalanan / Caught in a CabaretÜcretsiz İzle – Charlie, ucuz bir kabare içinde beceriksiz bir garsondur ve patronunun katı emirlerine maruz kalır. Parkta, nişanlısının kıskançlığına rağmen süslü bir büyükelçi gibi davranan güzel bir kızla tanışacak. (1914)
 • Charlie ShanghaiedÜcretsiz İzle – Charlie Chaplin ve Tramp karakteri sahtekarlar tarafından kuşatılır. (1915)
 • Charlie’s RecreationÜcretsiz İzle – Kostüm dışında Charlie, biraz sarhoş bir dans salonunu ziyaret eden temiz traşlı bir züppe. Orada gardırop kızın üç rakip hayranı var: grup lideri, müzisyenlerden biri ve şimdi Charlie. (1914)
 • Charlotte et Le MannequinÜcretsiz İzleMabel’s Married Life olarak da bilinen filmin konusu şu şekilde özetleniyor: “Parktaki bir ezici tarafından suçlanan ve kocası Charlie’yi harekete geçmesi için motive edemeyen Mabel, dövüşünü keskinleştirmek için ona bir boks mankeni veriyor. Beceriler.” (1914)
 • Zalim Zalim Aşk / Cruel Cruel LoveÜcretsiz İzle – Chaplin, kız arkadaşı bir hizmetçi tarafından kucaklanarak onu gözetlediğinde romantizmi tehlikeye giren zengin, üst sınıf bir beyefendiyi canlandırıyor. (1914)
 • Face on a Barroom FloorÜcretsiz İzle – “Konu, Hugh Antoine D’Arcy’nin aynı adlı şiirinden türetilen bir hiciv. Ressam, Madeleine’e kur yapar, ancak portresini yapmak için oturan zengin müşteriye yenilir. Umutsuz sanatçı, kızın portresini bar odası zeminine çizer ve fırlatılır. Yıllar sonra onu, kocasını ve onların çocuklarını görür. Onun tarafından tanınmayan Charlie dertlerinden kurtulur ve geleceğe doğru yürür.” (1914)
 • Nerve Beyler / Gentlemen of NerveÜcretsiz İzle – “Mabel ve sevgilisi bir otomobil yarışına gider ve Charlie ile arkadaşı da ona katılır. Charlie’nin arkadaşı bir delikten yarış yoluna girmeye çalışırken, arkadaşı sıkışır ve bir polis ortaya çıkar. Charlie, arkadaşları delikten içeri girene kadar polise soda sıkar. Tribünde Mabel, Charlie için sevgilisini terk eder. Hem Charlie’nin arkadaşı hem de Mabel tutuklandı ve uzaklaştırıldı.” (1914)
 • En Sevdiği Eğlence / His Favorite PastimeÜcretsiz İzle – Charlie barda sarhoş olur. Dışarı çıkar, güzel bir kadınla tanışır, onunla flört etmeye çalışır, ancak kadının babası döndükten sonra geri çekilir. (1914)
 • Yeni İşi / His New JobÜcretsiz İzle – “Charlie bir filmde iş bulmaya çalışıyor. Sette zorluk çıkardıktan sonra marangoza yardım etmesi söylenir. Oyunculardan biri gelmediğinde, Charlie’ye oyunculuk şansı verilir, bunun yerine bir zar oyununa girer. Sonunda oyunculuk yaptığında sahneyi mahvediyor, seti mahvediyor ve yıldızın eteğini yırtıyor.” (1915)
 • Tarih Öncesi Geçmişi / His Prehistoric PastÜcretsiz İzle – “Charlie, taş devrinde olduğunu hayal ediyor. Orada King Low-Brow bir eş haremini yönetir. Kostümlü ve melon atıcı Charlie, kralın en sevdiği karısı Sum-Babee’ye aşık olur. Bir av gezisi sırasında kral bir uçurumun üzerinden itilir. Charlie kendini kral ilan eder, ancak Ku-Ku gerçek kralı canlı olarak keşfeder. Charlie ve Sum-Babee’yi birlikte bulmak için geri dönerler.” (1914)
 • Onun Buluştuğu Yer / His Trysting PlaceÜcretsiz İzle – “Charlie’nin karısı onu sütlü bir biberon almak için markete gönderir. Başka yerlerde Ambrose, yatılı evinde bir kadın için aşk mektubu göndermeyi teklif eder. İki adam bir restoranda buluşur ve her ikisi de yanlışlıkla diğerinin paltosunu alır. Charlie’nin karısı bir sevgilisi olduğunu düşünüyor; Ambrose, gayri meşru bir çocuğu olduğuna inanıyor.” (1914)
 • Parkta / In the ParkÜcretsiz İzle – “Bir serseri kızın çantasını çalar, ancak Charlie’nin cebini almaya çalıştığında sigaralarını ve kibritlerini kaybeder. Bir sosisli adamı bir hayduttan kurtarır, ancak bastonuyla birkaçını alır. Hırsız Charlie’nin sosislerinden bazılarını almaya çalıştığında, Charlie el çantasını alır. Çanta, onu en başta korumayan erkek arkadaşına kızan sahibine insandan insana doğru ilerliyor. Erkek arkadaşı çaresizlik içinde kendini göle atmaya karar verir, bu yüzden Charlie ona yardım eder.” (1915)
 • Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları / Kid Auto Races at VeniceÜcretsiz İzle – Charlie Chaplin’in ikonik “Küçük Serseri” karakterinin ortaya çıktığı ilk film . (1914)
 • Laughing GasÜcretsiz İzle – Chaplin’in oynadığı film bazen “Busy Little Dentist”, “Down and Out”, “Laffing Gas”, “The Dentist” ve “Fildişlerini Ayarlamak” olarak bilinir. (1914)
 • Mabel’in Meşgul Günü / Mabel’s Busy DayÜcretsiz İzle – “Bir sosisli sandviç bir polise bir tane verir ve daha sonra onu yarış pistine sokmasına izin verir. Diğer müşteriler sosisli sandviçlerini kaydırırken, Charlie tüm kutuyla birlikte kaçar ve onları gerçekten verirken satıyormuş gibi yapar. Charlie ile savaşan polisini arıyor.” (1914)
 • Mabel’s Strange PredicamentÜcretsiz İzle – Bir otelde çok sayıda tuhaf şakalaşmayı izleyin. (1914)
 • Make a LivingÜcretsiz İzle – Prömiyeri 2 Şubat 1914’te yapılacak olan Make a Living , Charlie Chaplin’in ilk film gösterimidir. (1914)
 • Musical TrampsÜcretsiz İzle – “Charlie ve ortağı 666 Prospect St.’e bir piyano teslim edecek ve 999 Prospect St.’den bir piyano alacak. Adresleri karıştırırlar. Piyanoyu katır arabasıyla teslim etmenin zorlukları ve belirli öğürmelerin çoğu, daha sonra Laurel ve Hardy’nin ’The Music Box’ filminde ortaya çıktı.” (1914)
 • One AMÜcretsiz İzle – İlk sessiz film Charlie Chaplin tek başına oynadı. (1916)
 • Polis / PoliceÜcretsiz İzle – “Polis, Charlie Chaplin’in Essanay’dan yayınlanan 14. filmiydi. Los Angeles’taki Majestic Stüdyosunda yapıldı. Charlie eski bir mahkumu oynamaktan hoşlanmadığı halde dışarıdaki hayatı bulur ve onu başka bir hırsızla (Wesley Ruggles) bir eve girmeye yönlendirir. Edna Purviance, evde yaşayan ve onu değiştirmeye çalışan kızı oynuyor.” (1916)
 • Omuz Silahları / Shoulder ArmsÜcretsiz İzle – Charlie, düşman hatlarının arkasında cüretkar bir göreve giden bir kahraman olma hayali olan bir özel eğitim kampıdır. (1918)
 • SunnysideÜcretsiz İzle – “Charlie sabah 4’ten gece geç saatlere kadar bir çiftlikte çalışıyor. Koşarken yemeğini alır (kahvesine inek sağarak, kızarmış yumurta almak için tavada tavuğu tutar). Komşunun kızı Edna’yı seviyor ama babası tarafından beğenilmiyor. Dereye bir inek biner ve atılır. Bilinçsiz, bir nimf dansının hayalini kurar. Gerçekte, bir şehir kurdu bir araba kazasında yaralanır ve ona Edna tarafından bakılır. Charlie, ince olanı taklit etmeye çalıştıktan sonra reddedildiğinde, sonuç belirsizdir – trajik ya da mutlu bir son. Eleştirmenler, son sahnenin gerçek mi yoksa rüya mı olduğu konusunda uzun süredir tartışıyorlar.” (1919)
 • Banka / The BankÜcretsiz İzle – “Charlie kapıcı olarak verimli bir iş dışında her şeyi yapıyor. Edna, nişanlısına, kasiyerine bir doğum günü hediyesi alır. Charlie, “Sevgiyle Charles’a” onun için olduğunu düşünüyor. Ona çöpe attığı bir gül sunar. Depresyonda olan Charlie, bir banka soygunu ve yöneticisini ve Edna’yı kurtarmadaki kahramanca rolünün hayalini kuruyor … ama bu sadece bir rüya.” (1915)
 • The BondÜcretsiz İzle – I.Dünya Savaşı sırasında ABD Özgürlük Tahvillerinin satılmasına yardımcı olmak için Chaplin tarafından yaratılan ve finanse edilen bir propaganda filmi (1918)
 • Şampiyon / The ChampionÜcretsiz İzle – “Bulldog’uyla birlikte yürüyen Charlie,” dayak atabilen “bir boks partneri için bir eğitim kampı reklamını geçerken.” iyi şans “at nalı bulur. Başkalarının kaybettiğini gördükten sonra, Charlie at nalı eldivenine koyar ve kazanır. Eğitmen, Charlie’yi dünya şampiyonuyla dövüşmeye hazırlar. Bir kumarbaz Charlie’nin savaşı atmasını ister. O ve antrenörün kızı birbirlerine aşık oluyorlar.” (1915)
 • The CountÜcretsiz İzle – The Count, Charlie Chaplin’in Mutual Films için yaptığı 5. filmdi. Eric Campbell ve Edna Purviance’ın başrollerini paylaştığı film, Charlie ve patronunun gerçek bir Kont’tan bir partiye davet bulmasıyla ilgili bir hikaye. (1916)
 • The Fatal MalletÜcretsiz İzle – Üç adam büyüleyici bir kızın aşkı için savaşacak. Charlie kirli oynayacak, rakibine tuğla fırlatacak ve onlardan birine zarar vermek için büyük bir çekiç kullanacak. Ancak erken gelişmiş bir çocuk, anlaşmazlık içindeki dördüncü talip olacaktır. (1914)
 • İtfaiyeci / The FiremanÜcretsiz İzle – Charlie Chaplin’in Mutual için ikinci kısa kısa filmi, şakalar ve durumlara odaklanmaya devam etti – başlıktan da anlaşılacağı gibi, Chaplin beceriksiz bir itfaiyeci rolünü oynuyor. (1916)
 • The FloorwalkerÜcretsiz İzle – “The Floorwalker, Charlie Chaplin’in 1916’da yaptığı ilk Karşılıklı Film Şirketi’ydi. Chaplin’i bir mağazada müdürün mağazadan para çaldığını öğrenen bir müşteri olarak oynadı. Filmlerde kullanılan ilk “yürüyen merdiven” olarak dikkat çekti.” (1916)
 • Altına Hücüm / Gold RushÜcretsiz İzle – Charlie Chaplin, yönetmenliği ve rol aldı, Chaplin defalarca bunun en çok hatırlanmak istediği film olduğunu söyledi. (1925)
 • Hiçbir Şey İçin İyi / The Good for NothingÜcretsiz İzle – Keystone Stüdyolarında yapılan film, Chaplin’in tekerlekli sandalyedeki bir adama bakmasını içeriyor. (1914)
 • The ImmigrantÜcretsiz İzle – Chaplin, Tramp karakterini canlandırırken, Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen bir göçmeni canlandırıyor. Atlantik Okyanusu boyunca bir yolculuk sırasında hırsızlıkla suçlanıyor. (1917)
 • The KidÜcretsiz İzle – Bu, Charlie Chaplin’in yönetmen olarak ilk uzun metrajlı filmiydi ve hâlâ en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. (1921)
 • The KnockoutÜcretsiz İzle – Charlie Chaplin’in Keystone Studios için on yedinci filmi. Chaplin’in sadece küçük bir rolü var ve Fatty Arbuckle ana rolü üstleniyor. (1914)
 • The Landlady’s PetÜcretsiz İzle – Aksi takdirde The Star Boarder olarak bilinen film, bu temayı tersine çevirir: Bir veledin sihirli fener gösterisi, bir ev sahibiyle yıldız yatağı arasındaki belirsiz bir anı açığa çıkarır. (1914)
 • The MasqueraderÜcretsiz İzle – “Charlie, bir film stüdyosunda bir aktör. Birkaç sahneyi karıştırır ve dışarı atılır. Hanımefendi kılığında dönerek yönetmeni büyülüyor. Öyle bile olsa, Charlie asla bir kuyunun dibinde dolanarak filme dönüşmüyor.” (1914)
 • The New JanitorÜcretsiz İzle – “Charlie, yöneticisine kumar borçları hakkında tehdit notu alan bir firmanın kapıcısıdır. Patronuna düşen ve işine mal olan pencereden bir kova su atar. Ofis kasasından aldırdığı parayı çalmaya çalışan patron, sekreteri tarafından yakalanır ve Charlie onu ve parayı kurtarmaya gelir. Kısaca hırsız olmakla suçlanıyor ama sonunda zafer kazanıyor.” (1914)
 • The PawnshopÜcretsiz İzleSlapstick açısından zengin olan The Pawnshop, Chaplin’in birçok güzel Chaplin komedisinin yapımcısı Mutual Film için hazırladığı en popüler filmlerden biriydi. (1916)
 • The Property ManÜcretsiz İzle – “Charlie, oyuncuların bagajıyla ilgili sorunlar yaşar ve yıldızın giyinme odasını kimin alacağı konusunda anlaşmazlıklar yaşar. Sık sahne değişiklikleri, yanlış girişler ve itfaiyeci hortumuyla ilgili başka zorluklar da vardır. Bir noktada, bir sporcunun varsayılan ağırlıklarıyla oynar. Mizah hâlâ kaba: Yaşlı bir asistanın suratına tekme atıyor ve bir kamyonun üzerinden geçmesine izin veriyor.” (1914)
 • The RinkÜcretsiz İzle – Chaplin’in Mutual Films için hazırladığı 8. filmi. The Rink, oyuncunun tekerlekli paten yeteneklerini sergiliyor. (1916)
 • Rakip Mashers / The Rival MashersÜcretsiz İzle – “Charlie ve bir rakip, ev sahiplerinin iyiliği için yarışıyor. Parkta her biri farklı kızlara düşüyor, ancak Charlie’nin zaten bir erkek arkadaşı var. Charlie intiharı düşünür, bir polis tarafından bundan söz edilir ve daha sonra kızının arkadaşını göle atar. Korkmuş kızlar sinemaya gider. Charlie oraya gelir ve onlarla flört eder. Daha sonra her iki rakip de kızların yerine geçer ve farkında olmayan Charlie’ye saldırır. Seyirci çapında bir kavgada, Charlie ekrandan fırlatılır.” (1914)
 • The RoundersÜcretsiz İzle – IMDB yazıyor: “Aynı otelde iki sarhoş yaşıyor. Biri karısını dövüyor, diğeri onun tarafından dövülüyor. Dışarı çıkarlar ve birlikte sarhoş olurlar. Bir restoranda masaları yatak olarak kullanarak uyumaya çalışırlar ve dışarı atılırlar. Suyla dolan bir sandalda yatıp onları boğuyorlar (kaderi, karılarının yanına gitmekten daha iyidir).” (1914)
 • The TrampÜcretsiz İzle – Film Chaplin’in harika Tramp karakterini ünlü yaptı. (1915)
 • The VagabondÜcretsiz İzle – Chaplin’in The Tramp olarak göründüğü, Edna Purviance, Eric Campbell, Leo White ve Lloyd Bacon’un başrollerini paylaştığı Charlie Chaplin’in sessiz filmi. İngiliz Film Enstitüsü onu Karşılıklı döneminin “en önemli eseri” – “ve en dokunaklı” olarak adlandırıyor. (1916)
 • Tillie’s Punctured RomanceÜcretsiz İzle – Diğer şeylerin yanı sıra film, Chaplin’in kendi yazıp yönetmediği son film olmasıyla da dikkat çekiyor. (1914)
 • Üçlü Sorun / Triple TroubleÜcretsiz İzle – “Albay Nutt patlayıcılarla deney yaparken, evine yeni bir temizlikçi katılıyor. Beceriksiz temizlikçi, personelin geri kalanı için hayatı zorlaştırmaya devam eder. Bu sırada yabancı bir ajan, Albay Nutt’un son icadını alma umuduyla eve gelir. Mucit onu dışarı atar, böylece ajan formülü elde etmek için bir haydut kullanır. Polis, soruşturma başlatmak için Nutt’un evine gittiğinde karmaşık bir çatlak ortaya çıkar.” (1918)
 • Twenty Minutes of LoveÜcretsiz İzle– IMDB şöyle özetliyor: “Charlie parkta dolanıyor, kıskanç bir taliple, Charlie’nin ona bir saat, bir polis ve hatta küçük bir çocuk soyduğunu düşünen bir adam, hepsi bizim için arkadaş gözetlemeyi durduramaz.” (1914)
 • İş / WorkÜcretsiz İzle – “Charlie ve patronu duvar kağıdını yapacakları eve gelmekte zorluk çekiyorlar. Ev sahibi kızgın çünkü kahvaltı yapamıyor ve karısı geldiklerinde hizmetçiye bağırıyor. Mutfaktaki gaz sobası patlar ve Charlie bunu düzeltmeyi teklif eder. Karının gizli sevgilisi gelir ve işçi şefi olarak geçer, ancak koca bunu satın almaz ve ateş eder. Soba şiddetle patlıyor ve evi yok ediyor.” (1915)

Daha fazlası için Charlie Chaplin resmi internet sitesi: www.charliechaplin.com

Yukarıda alıntılanan film özetlerinin çoğu, IMDB’ye Ed Stephan tarafından yazılmıştır ve Türkçe’ye otomatik çevrildi.

Yazı kaynağı: openculture.com

Diğer ücretsiz izlenebilen film listeleri: