Kategoriler
Blog

Medya blogger'ı değiliz

Bir medya grubunun yeni internet sitesini görmeye gitmiştik, buna katılmamdaki neden daveti yapan iki insana olan saygım ve sevgim, yoksa hayatında hiç medya binası görmemiş insan değilim, hayatı boyunca İstanbul'da gerçek zamanlı yaşamış biri olarak sen maykılsan ben de ceksın yazıyorum başka da bir şey yazmıyorum.

Konuya girmeden önce Sunipeyk'in de bloguna buna benzer bir yazı yazdığını hatırlatmak isterim.

İnternet sitesine bu konuda bir haber girildi, haber de davete icabet eden blog yazarlarının isimleri ve blog adresleri yazılmıştı, haberin başlığı bloggerlar dı ama kişisel fikrim orada blog yazarlığı ile alakası olmayan kişilerin bile adı vardı.

Bu haber içeriğinden daha sonra benim ismimi ve blog adresimi silmişler, ben de yeni gördüm, esasında çok mühim olmasada bu beni kırdı. O medya grubunda çalışan bir arkadaşa sorduğumda biraz çelişkili olmakla beraber benim beta test sayfasını başkaları ile paylaşmış olmam ve bu yüzden sistemin sorun yaşadığını belirtti, bu yüzden senin adını sildik dedi.

Elbette hiç inandırıcı değil bu ama bahsettiği şey yüzünden özür dileyip hatamı telafi etmiştim, ayrıca bizlere bir sözleşme imzalatmadılar, hatta bu bilgiyi paylaşmayın diye hiç bir şey de dememişlerdi, buna rağmen ben özür dileyerek o anda bilgisayar başında olmadığım bir vakitte telefonda arkadaşlara çalışmalarında zor duruma düştüğünü düşünerek bunu düzelteceğimi söyleyip özür bile dilemiştim ki esasında özür dilememin gerekmemesine rağmen zira tekrar belirteyim bize bu bilgiyi paylaşmayın denmedi ya da bu yönde bir sözleşme imzalamadık.

Bana bir blogger'ın en önemli özelliği nedir diye sorsalar buna cevabım şu olurdu; "bir bloggerın en önemli özelliği hür, bağsız, bağlantısız, şirketlerin değil kendi beynini kullanan, anti-kurumsal, iktidara hep muhalefet, halkın içinden ve samimi olmasıdır".

Bu tür davetlere her zaman davet edenlere olan saygım ve o insanları samimi olduğunu bildiğim için icabet ettim, blog yazarlığım süresince samimi bulmadığım hiç bir etkinliğe ve davete gitmedim, katılmadım. Başıma bir çok şey geldi bu süre içerisinde ve satılık blogger olmadım.

Ne bir telefona, ne bir gazoza, ne de başka şeye kalemimi satmam, kimsenin yalakası olmam, kıyakçılık yapmam (kıyakçılığın sonu ayakçılıktır ayrıca). Tüm bunlar yüzünden tonla tepki olsa da burnumun dikine gidip bildiğimi okurum, Ntvmsnbc blogger’ı falan değiliz, çünkü ben kendi medyamı kendim yarattım ve işte tam da bunun için yarattım.

Çok süslü kelimeler yazabilirim, aklınızı alabilirim, çok fena teknolojilerden bahsedebilirim, çeşitli düzenlemelerle iphone, facebook uygulaması yazdığımı öne sürebilirim, Türkiye'nin en eksantirik geek'i olduğumu idda edebilirim, burada bazıları gibi iki fotoğraf çekme tekniği ile yazdığımın ebedi eser olduğunu bile idaa edebilirim, fakat bunları sıklıkla yapmadım, zira benim kitlem tabandaki internet kullanıcılarıdır, benim okurlarım kokoreç-midye yer, orhan abi dinler, şarap değil bira içer(efes/votkalı/küllü). Friendfeed, twitter nedir bilmez, işi olmaz, sosyal medyaymış, viralmış, woommuş anlamaz, ama tüm bunların da tıraş olduğunu, hepsinin bir Google aramasına baktığını da bilir. Benim okurum doğru bilginin kitaplarda olduğunu bilir, bir internet sitesinden hayatın anlamını beklemez.

Şimdi geçttiğimiz yıllarda kaleme aldığım şu yazı gibi aslında birkaç tür blogger var, bunlardan biri işi, mesleği, sektörü medya, reklam vb. olanlar, diğerleri de marangoz, truzimci, kuruyemiş dükkanı olan gibiler.

Marangoz blog yazarı için aynı benim gibi bu tür şirketler pek bir şey ifade etmiyor, adam zaten ekmeğinin peşinde, 60 yaşlarında Milliyet blogda yazan teyzemizin TRT radyo'da dediği gibi "blog yazmak bu arkadaşlar için orgazm gibi bir şey", kendilerini gerçekten kendilerini ifade edebildikleri için haz alıyorlar.

Bu sektör içindeki nişantaşı, kariyer bloggerları ise kendilerini ifade etmekten çok daha profesyonel olup işleri bu olduğu için bu alanda kendilerini gösterip bunu iş yaşamlarında yükselmek için veya kendi firmalarının yükselmesi uğrunda kullanma amacı taşıyorlar. Marangoz bloggerların aksine bunlar için şirketlerle ilişkiler çok önemli. (nişantaşında oturan abilerden özür dilerim (: sadece bir benzetme)

Ben de bir marangoz olarak bu arkadaşların yanaklarından öpüp selamlarımı sunuyorum, insanlar kimin adam kimin adam olmadığını rahatça karar vereceklerdir, kimin birtakım şirket isimleri ile popülerlik rant elde etmeye çalıştığını, kimin adam gibi direk kendi fikirlerini ortaya koyduğunu blog okurları karar verirler.

Ben üniversite okumadım, belli bir vakte kadar bundan hep sıkılırdım, çeşitli ortamlarda insanların şu bu üniversitelerden mezun olduğunu masterlar, doktorolar yaptıklarını söylediklerinde ben ya yalan söyler, ya da söylemekten kaçınırdım. Ama daha sonra utanacak olanın ben değil aynı ortamda bulunan diğerleri olduğunu anladım çünkü ben aynı eğitimden geçmememe rağmen onlarla aynı sıradaydım, hatta bazen sollamışım bile.

Bence belli yerlerde olan insanlar mütavazi olmayı bilmeliler, bazı zibidilerin bazı mevkilerde olup, belli şeylere sahip olup, belli imkanları olup, bunları diğerlerini küçümsemek için kullanmaları çok ahlaksız bir şey, böyle insanlar maalesef var siz de karşılaşmış olabilirsiniz. Bu tür insanlardan hep nefret ettim, ve bu tür insanlar yüzünden 3-5 günlük şu kısa yaşamda hırslanıp kendimi anlamsızca yorduğumu hissettim bazen. Benim amcamda böyleydi, çok iyi kazanan amcam birgün benim karşıma geçip "kaç paralık adamsın" dediğinde onun suratına elimdeki kahve fincanını geçirip, suratını dağıtıp oradan bir daha dönmemek üzere ayrılmıştım.

Çok uzattım, tüm bunları okuduysan brova sana, bu yazının ikinci hali özür dilerim daha öncekinde firma isimleri yazıyordu ve bunun yanlış birşey olduğunu anladım, isimleri sildim yerine yuvarlarak tabirler kullandım. Krikatürü Onur çizdi, gayriciddi.wolkanca.com, aslında daha pis çizmişti ama onuda değiştirdik.

Eski wolkanca.com’da Medya blogger'ı değiliz veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Medya blogger'ı değiliz için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Medya blogger'ı değiliziçin 4 yanıt

bütün yazı çok güzel de, sonuna ayrı bittim.. benim blogun yeri sloganı da benzer bir şey.. "hayır.. onlara benzemeyeceğiz."

volkan haberde ismi geçen herkes blog yazarı (hatta isimlere blog adresleri link verilmiş) senin isminin silinmiş olması hoş olmamış tabii. bu sefer piyango sana vurmuş demekki.belkide bilerek sana vurdurttular.bak yine içerik oldu bloguna 🙂