Kategoriler
Teknoloji

Lastfm ses kartı hatası düzeltmek

Lastfm ses kartı hatası düzeltmekHata adı: Your soundcard is either busy or not present. Try restarting the application. Türkçesi: Ses kartınız meşgul ya da yok.

Last.fm scrobbler yazılımını kullanıyorsanız bu hata ile karşılaşmış olabilirsiniz, Windows 7 de çoğunlukla bu hataya rastlanmakta. Sorunun nedeni programın Windows 7 ile uyumsuzluğu, bazıları Windows Vista ile de karşılaştığını söylüyor ben sadece Laptopumda Windows 7 Ultimate 64 bit de karşılaştım hatta Windows 7 kurulu başka bir masaüstün de karşılaşmamıştım fakat o 32 bir işletim sistemi idi, bu demek oluyorki tüm ses kartları için geçerli değil ama Windows 64 bit dan kaynaklandığına eminim.


Sorunu çözmek için Windows’un program uyumluluğu modunu kullanmak yeterli, Windows da herhangi bir eski programı Windows 7 de kullanabilmek için program özelliklerinden bu programı Windows XP modunda çalıştır deyince sorununuz kalmıyor, bu sistem sayesinde eski programları Windows 7 de kullanabiliyorsunuz.

Lastfm de eğer bu sorun ile karşılaştıysanız yapmanız gereken Lastfm yazılımının kurulu olduğu program klasöre gidin C:Program FilesLast.fm, daha sonra LastFM program dosyasına sağ tıklayıp özelliklerden Uyumluluk sekmesine geçin ve burada Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu: seçeneğinde Windows XP (Service Pack 2) yi seçin. Uygula tamam deyin çıkın artık sorun olmaycak.

Biraz daha inceledim ve gördüm ki sorun sadece Windows 7 nin Quick Launch’ı ile uyumsuzluğu, bu kadar basit bir şeyden hata vereğini düşünmemiştim Lastfm yazılımcılarının Windows kullanmadığı kesin herhalde sonraki versiyonda Quick Launch uyumlusunu yapacaklar. Veya Windows’un mu bir ekslikiği var netleştirmiş değilim konuyu 🙂 İdare edin.

%userprofile%AppDataRoamingMicrosoftInternet ExplorerQuick LaunchUser PinnedTaskBar yolunda yani araç çubuğunda hata veriyor açılmıyor, %userprofile%AppDataRoamingMicrosoftInternet ExplorerQuick LaunchUser PinnedStartMenu ye atarsanız başlat menüsü yani orada problem olmuyor.

Dizinlere gitmek için herhangi bir klasör açın dizin adresini adres çubuğuna yapıştırıp git deyin.

Hayırlı olsun.