Kategoriler
SEO

Google CSS içeriğinin indekslendiğini onayladı

Google, Googlebot’un CSS’de ::before ve ::after ile eklenen content içeriğini indekslendiğini ve sonuçlarda gösterileceğini açıkladı.

Google, Googlebot’un sitelerin CSS içeriğini taradığını ve “:before” veya “:after” içerisine eklenen content metinlerinin(ve diğer nesneler) arama motoru sonuçlarında gösterileceğini belirtti.

X üzerinde resmi hesabı @googlesearchc hesabındaki gönderiye göre geliştiricilerin SEO kaygısı ile bu kodları kullanmaktan çekinmemesi gerektiği minvalinde bir mesaj görüyoruz.

Bence harika bir gelişme çünkü CSS ile after veya before şeklinde bir çok metin ekleyebiliriz ve bu sitenin sayfalarını komple tek tek düzenlemekten çok daha basit ayrıca JavaScript ile yapmaktan daha maliyetsiz(daha hızlı ve performanslı).

after veya before elementlerine eklenmiş metinleri henüz tarayıcıların dil çeviri ve ekran okuyucu teknolojileri okuyamıyor ancak görünüşe göre bu çok uzak olmayan tarihte değişecek zira eğer Googlebot okuyorsa diğerleri de okurum diyecektir bu konularda Google her zaman öncü kapı açan firma olmuştu zaten bunu Chrome tarayıcısından da görebilirsiniz bir şeyi ilk destekleyen Chrome’dur diğerleri sonradan gelir.

We added an update to our docs at https://developers.google.com/search/docs/fundamentals/get-started-developers – we recommend not adding meaningful content or symbols using ::before or ::after CSS pseudo-elements, as it might not be used for indexing your pages. Decorative elements are fine.

CSS elementlerine content eklenerek oluşturulmuş bir web sayfa örneği de ekleyeyim, aşağıdaki örnekte html içerisine eklenmiş hiçbir metin yok tamamı CSS içerisinde ve eskiden bu Google’da indekslenmiyordu yani arama sonucuna etkisi yoktu ve görünmüyordu, artık indeksleniyor:

Konu hakkında daha fazla bilgi için bu yenilik ile birlikte güncellenen Google dokümantasyonları incelenebilir: developers.google.com/search/docs/fundamentals/get-started-developers

Kolay gelsin.