Kategoriler
Düşünce

28 Mayıs 2013 Gezi Parkı

Gezi parkı olaylarının yıldönümünde o güne ilişkin tecrübelerim ve düşüncelerim.

Bugün Gezi Parkı olaylarının yıldönümü, 8 yıl geçti. 2013 yılında henüz AKP ile Fetönün kavgalı olmadığı ve devletin her yerinde hakim olduğu dönemde 28 Mayıs 2013’de İstanbul Taksim Gezi Parkında bazı çevreci ve çevre duyarlılığı olan İstanbullular(ben ve Okan Bayülgen, Sırrı Süreyya Önder vs. dahil, çok severim) parkın ve çevresinin dönüşüm projesine daha doğrusu katliamına karşı çıkmak için eylem yaptılar, sadece konuştular vs. O kadar.

@okanbayulgen

Hemen ertesi gün veya yalan olmasın birkaç gün sonra tam hatırlamadım ben de gittim meydana, hem işim ofis oradaydı zaten hem de hafta içine denk geldiği için oradaydım. Bir baktım insanlar koşuyor ve dumanlar. Bir baktım robocop gibi polisler ellerinde tüfek gaz atıyorlar sağa sola, pat önüme düştü ve nasıl bir göz yanması vs. Derken ben geçtim gittim ofise.

Hatta o dönem Doğuş Grubu/NTV ile iş yapıyordum ve NTV binasına baskın eylem yapıldığında ve canlı yayınlandığında ben binanın içindeydim.

İlk birkaç gün gerçekten çok haklı ve güzel bir eylemken, birkaç gün sonra işler büyüdü ve şekil değiştirdi artık bu nasıl olduysa bilemiyorum, teröristler mi dersin, yabancı gazeteciler mi dersin tüm ülke düşmanları araya karıştı sanırım, bunu gözlerimizle gördük.

Ben bu saatten sonra olayları komple internetten izledim, açıkçası ilk günlerde destek olurken sonrasında desteklememekle birlikle destekleyen onlarca arkadaşımı da sildim yani o derece. AKP’li filan asla değilim mümkün değil ama arkadaşlar beni öyle yaftalamış olabilir, fakat ben yanlış buldum sonradan yapılanları, hiç akıllıca değildi. Çocuklar, insanlar öldü, yaralandı, ekonomi bozuldu tüm halk mağdur oldu.

Velhasıl güzel başlayan bir şeydi sonrasında amiyane tabirle piç ettiler.

Birçok aptalca ve hukuksuz işler döndü, bir sürü değişik olaylar. Dıj güçler, ajanlar vs. vs. yani bu “direniş” diye adlandırılan ki hiç tasvip etmedim bence güzel bir eylemdir sadece, Türkiye’nin o dönem(şimdi daha da kötü) toplumun memnuniyetsizliği ve yaşam biçimine olan baskısına da yönelik güzel bir eylem olarak başlamış sonrasında tatsız durumlara everilmiş hala konuşulan ve siyasete etki etmiştir, onlarca kitap ve belgeseli vardır. Çeşitli karakterler ve sloganlar akılda kalmıştır, Duran adam, Kırmızılı kadın vs. ve Çapulculuk/Çapuling gibi.

O dönem polis teşkilatındaki İstanbul emniyet müdürü dahil birçok şahıs FETÖ/PDY üyesi olarak suçlandı veya tutuklandı.

Aslında bakılırsa burada hükümetin/Erdoğan’ın tek adam olarak(şu an padişahtan bir tık üstün ve sorumsuz/layüsel, suçlanamaz) babasının malı gibi istediği yere istediği betonu dökme, istediği yeri istediği gibi kullanma mantığına karşı bir ses çıkarma vardı. Ki çok doğru ve demokratik bir eylemdir. Son kez dediğim gibi amacın ve olayların başlangıcında desteğimin olmasına karşın sonrasında benim gibi çoğunluk geri çekilmiştir, çünkü o dönemdeki fetö soslu hükümet olayları terör eylemi gibi göstermek için her şey yapmıştır.

Video

eigengrau: gezi parkı eylemlerinin 5. yıldönümü @140journos

Fotoğraflar

31-05-2013 fotoğraflar
01-06-2013 fotoğraflar
02-06-2013 fotoğraflar
03-06-2013 fotoğraflar
11-06-2013 fotoğraflar
15-06-2013 fotoğraflar

Kitaplar

Kaynaklar:

Bu arada, şu an TRT(Türk devlet medyası) yerine DW(Alman devlet medyası)’ye veya Sputnik(Rus devlet medyası) güveniyor olmamız gerçekten acınası bir gerçek 😢 Ayrıca bu tür olaylar dünyanın her yerinde olmaktadır ve sonuçları ilgili ülkenin demokratiklik seviyesine göre değişir, daha olumludan daha kanlıya kadar gider.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr