Kategoriler
Hayattan

Kahrolsun para/sızlık… Öğrenci yaşamak!

Cuma günü itibariyle hayatımdaki kendi adıma olan ilk domainimin süresi doldu. Param olmadığından dolayı yenileyemedim. Gerçi yenileyemediğim çok şey var… Öğrenciyiz sonuçta. Parasızlık kronik bizde.

Pazartesi günü okuldaydım, arkadaşlar “Gak lan! Bi Recep varmış soyadı İvedik. Sinemada dönüyomuş, giden yarılıyomuş. Gak gak biz de gidek!” dedi. Hemen paraları topladık. Millette para da yokmuş, benim haftalık 1 günde uçtu. Tabi öğrenciyiz ya; 5 kişiyiz 25 ytl bulduk bir yerlerden. Bir kaç kişiden de sinemada 2. biletleri bedava almak için Kampuscell şifresi bulduk. Neyse çıktık arka kapıdan… Otobüste bir maliyet hesabı yaptık:

  • 5 kişi yol parası (gidiş)=5×80 ykr= 4 ytl
  • 5 Sinema bileti = (4×2.5 ytl)+5 ytl=15 ytl
  • 5 kişi yol parası (dönüş)=5×80 ykr=4 ytl
  • Toplam = 21 ytl. Yani bunları çıkarınca cebimizde 4 ytl kaldı 🙂

Gerçi öğrenci adam için “no problem”. Her türlü yaşarız; doyarız. Herneyse gittik filmi izledik. (tavsiye etmem filmi, birkaç sahnesi dışında filmi somurtarak izledik)

Tabi millet açlıktan kırılmış. Herkes çeşit çeşit para bulma yöntemi düşünüyor. Ne fikirler ama: jigololuk yapmak, sinemayı basmak, bankamatiği çalmak, yoldan geçen pahalı arabalardan yardım istemek… Ohoo daha neler neler… En son bir arkadaş babasını aradı.
-Alo baba nasılsın?
-Sağol oğlum sen?
-Nolsun baba işte öyle… Ya bişey dicem Mersin’de tanıdığın var mı?
-Yok valla oğlum niye?
-Hiiiç öyle. Sen gelmicen mi Mersin’e?
-Yok oğlum. Noldu?
-Ya baba geldik Recep İvediği izledik. Paramız yok geri dönmek için.
-Otostop çekin. (telefon kapanır)

Bu şekilde birkaç diyalogdan sonra umudumuzu kesip elimizdekiyle yetinmeye karar verdik. Bi pastaneye gidip biraz da yalvararak, öğrenciyiz abi vs. diyerek torpilli kısmından 4 ytl’lik poaça aldık. Sahile gidip paketi açtık. Açmamızla beraber pastacının annesiyle tanışıklık kurmamız bir oldu zaten… Poaçalar torpilli ama 2-3 günlük galiba. Buna da şükür deyip yedik.

Yedikten sonra da otobüse binip tekrar okula döndük. Geziden 1 hafta sonraki sonuç: kantine ve arkadaşlara toplam 37 ytl borç.

Bunu neden anlattım inanın ben de bilmiyorum. İçimden geldi… Yalnız grup olarak son zamanlarda öğrenci/züğürt takılma işine epey bir sardık. Paranız varsa bişe yok gibi davranıp bir deneyin. Gerçekten parasız daha güzel eğleniliyor.

Tamam kes burda! Saçmaladım iyice!

WOLKANCA

Konuk Yazar

Kahrolsun para/sızlık… Öğrenci yaşamak! başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

aynı çile bende de var öğrencileri düşünmüşsünüz.okula gidiyorum öğle arasında sadece 15 lira gidiyor.yol parası desen o ayrı dert ucuz ama berbat kent kart diye bir durum 🙂 1 lira 50 kuruş oradan sinema diyorsun bak oradanda 10 lira yani 30 lirayı buluyor neden öğrencielre indirim yok

@neoberg
çaktırmadan imf yardımı mı istiyorsun 😀 kusura bakma biz de öğrenci adamız, biz de aynısı. 😀
recep ivedik'e verdiğimiz para ayrı bir dert, adamın güldürecek materyali yok bel altı vurmuş gitmiş millette gülüyor

5 ytlye sinema için dua edin bence 😀 burada öğrenci 7 ytl 😀

bende aynı durumdayım. şu öğrencilik olmasa varya…internetten parayı çıkartırız işte. ama sınavlar filan derken biraz zor 😀

valla ya okumasam iyi kazanırım da 🙂 imf imf duy sesimizi… 🙂 imf gezer mi buralarda…olmazsa burdan sesimi duyan da yardım edebilir 🙂

valla ben artık hiçç eğlenemiom parasızlıktan çünkü param yokken daha salak şeyler istio cnm… ben yoruldum artık parasızlıktan ya 🙁

valla parasızız dıyonuz ama her bı haltıda yapmısınız 😛 parası olmayan adam evıne gıder yanlıs mıyım? bırıktır paranı gıt ondan sonra. bak ablan oyle yapar mesela. parası varsa yer parası yoksa yemez. hem parasız yapılabılecek seylerde var. hem o kadar parayı recep ıvedıge verene kadar baska bısı yapsaymısınız keskem. sorsaydın ben soylerdım ıvedıgı 🙂
@turklerklanı
guzelım, canım kardesım, bı oglen arasında ne yıyonda 15 ytl gıdıyo 🙂 ben bıle o kadar yemıom bea 😛 ıskender+kola+tatlı falan mı yıyon 🙂

şöyle ki, öğrenci kişidir asıl kültür faliyetlerine katılması gereken, öğrenci kişi öğrencilik döneminde bu tür sinema, tiyatro ve bilumum kültür aktivitelerine katılamaz ise inanın bana mezun olup iş hayatına girdiğinde hiç vakit bulamayacak. ve daha kötüsü öğrenci, öğrencilik zamanın da her bir boku yemez ise mezun olduğunda yiyemeyecek emin olun 😀 yani öğrenci arkadaşlarım siz siz olun öğrencilik döneminizin kıymetini bilin ve her boku yiyin. hatta yemezseniz bilin ki ot gibi bir adam olup çıkacaksınız iş hayatındızda, farkınız olsun, sadece dersler değil kültürel farklı sosyal aktiviteler de sizi geliştirir bunu unutmayın. sosyal olun, kız tavlayın, erkekleri ekin ne bilim yapın bir şeyler. para mı yok, o kimsede yok (:

ben mersinde yaşıyorum böyle birşey olursa ulaş bana 😉

🙂 tamam seçkin abi ulaşırım. hep msndesin nasıl olsa 🙂

ya mersindeyseniz 1 telefon edin yeter bana pozcu, carşı farketmez gelir alirim sizi =)
no problem.. mersin uni denilen heryen bizde gectik defalarca..