Kategoriler
Hayattan

Kahrolsun para/sızlık… Öğrenci yaşamak!

Cuma günü itibariyle hayatımdaki kendi adıma olan ilk domainimin süresi doldu. Param olmadığından dolayı yenileyemedim. Gerçi yenileyemediğim çok şey var… Öğrenciyiz sonuçta. Parasızlık kronik bizde.

Pazartesi günü okuldaydım, arkadaşlar “Gak lan! Bi Recep varmış soyadı İvedik. Sinemada dönüyomuş, giden yarılıyomuş. Gak gak biz de gidek!” dedi. Hemen paraları topladık. Millette para da yokmuş, benim haftalık 1 günde uçtu. Tabi öğrenciyiz ya; 5 kişiyiz 25 ytl bulduk bir yerlerden. Bir kaç kişiden de sinemada 2. biletleri bedava almak için Kampuscell şifresi bulduk. Neyse çıktık arka kapıdan… Otobüste bir maliyet hesabı yaptık:

  • 5 kişi yol parası (gidiş)=5×80 ykr= 4 ytl
  • 5 Sinema bileti = (4×2.5 ytl)+5 ytl=15 ytl
  • 5 kişi yol parası (dönüş)=5×80 ykr=4 ytl
  • Toplam = 21 ytl. Yani bunları çıkarınca cebimizde 4 ytl kaldı 🙂

Gerçi öğrenci adam için “no problem”. Her türlü yaşarız; doyarız. Herneyse gittik filmi izledik. (tavsiye etmem filmi, birkaç sahnesi dışında filmi somurtarak izledik)

Tabi millet açlıktan kırılmış. Herkes çeşit çeşit para bulma yöntemi düşünüyor. Ne fikirler ama: jigololuk yapmak, sinemayı basmak, bankamatiği çalmak, yoldan geçen pahalı arabalardan yardım istemek… Ohoo daha neler neler… En son bir arkadaş babasını aradı.
-Alo baba nasılsın?
-Sağol oğlum sen?
-Nolsun baba işte öyle… Ya bişey dicem Mersin’de tanıdığın var mı?
-Yok valla oğlum niye?
-Hiiiç öyle. Sen gelmicen mi Mersin’e?
-Yok oğlum. Noldu?
-Ya baba geldik Recep İvediği izledik. Paramız yok geri dönmek için.
-Otostop çekin. (telefon kapanır)

Bu şekilde birkaç diyalogdan sonra umudumuzu kesip elimizdekiyle yetinmeye karar verdik. Bi pastaneye gidip biraz da yalvararak, öğrenciyiz abi vs. diyerek torpilli kısmından 4 ytl’lik poaça aldık. Sahile gidip paketi açtık. Açmamızla beraber pastacının annesiyle tanışıklık kurmamız bir oldu zaten… Poaçalar torpilli ama 2-3 günlük galiba. Buna da şükür deyip yedik.

Yedikten sonra da otobüse binip tekrar okula döndük. Geziden 1 hafta sonraki sonuç: kantine ve arkadaşlara toplam 37 ytl borç.

Bunu neden anlattım inanın ben de bilmiyorum. İçimden geldi… Yalnız grup olarak son zamanlarda öğrenci/züğürt takılma işine epey bir sardık. Paranız varsa bişe yok gibi davranıp bir deneyin. Gerçekten parasız daha güzel eğleniliyor.

Tamam kes burda! Saçmaladım iyice!