Kategoriler
Hayattan Konuk Yazar

Zamanda yolculuk

zamanda-yolculukZamanda yolculuk hakkındaki düşüncelerimi bu yazımda değinmek istiyorum. Öncelikle zaman nedir, onu anlatacağım. Zaman 4.boyuttur. Bir kağıda çizdiğiniz küp ile gerçek hayattan bir küpü yan yana izlerseniz en büyük fark birinde zamanın olması,diğerinde olmamasıdır. Yani gerçek olan küp bir rüzgar yoluyla uçabilir, ancak kağıttaki küpe silgi ya da kalem benzeri bir şeyle düzlemine bir şey çizmezseniz o hala öyle kalır.

Boyutlar aslında dünyamızı ve uzayı çepeçevre sarıyor.
Ve zamanın en küçük anı bile kapılar şeklindedir.

Nereye yolculuk?
Şimdi geçmiş ve geleceğe yolculuğu inceleyelim:

Geçmişe yolculuk
Bir örnek verelim. Geçmişe, birinci sınıfa gittiğinizi hayal edin. Büyük olarak gittiğinizde dikkat çekersiniz, öyleyse görünmemeniz gerekir, bunun da pek iyi olacağını sanmıyorum. Ancak bu seçenekle yarışabilecek bir seçenek daha var, gelecekteki bilgilerin silinerek geçmişe gidilmesi. Yani ben geçmişe 1.sınıfa gidersem geçmişe gittiğimi hiç bilmeyeceğim, başkaları gibi normal yaşayacağım, ve gelecekteki anı tekrar yaşayacağım, demektir. Bu kulağa mantıklı geliyor.
İki şıkkımız var:
Geçmişe görünmez olarak gitmek
Geçmişe hiç bilmeden gitmek.

A şıkkına baktığımızda sizin geçmişte olmanız ve sizin küçüklüğünüzün geçmişte olmanız birbiriyle çakışır. Çakışınca da her şey yok olur. Bu korkunç tehlike nedeniyle a şıkkını eliyoruz. Yani bu da demek oluyor ki geçmişe gitmek yalnızca bilmeden gitmek yoluyla olur.
Nasıl gideceğimizi “Nasıl yolculuk?” kısmından belirleyeceğiz.

Geleceğe yolculuk
Kaderimiz yazılıdır… Osman, 10 yıl sonra yaşayıp yaşamadığını bilmez ki… Hadi diyelim ki Osman 10 yıl sonra gitti. Yaşamazsa ne olacak? Ölecekse orada geleceği de hiç olmayacak demektir. Yaşıyorsa da büyük bir ihtimal beyin travması geçirecektir, çünkü bilmediği bilgiler bir anda beynine yerleşecektir. Bu zaten çok kötü, bu durumda bu konuda kafamızı yormayalım. Üzerine küçük bir çarpı atmamız iyi olacaktır.

Nasıl yolculuk?
Doğanın ya da uzayın ve garip nesnelerin(zaman çekmeceleri, solucan delikleri gibi) yardımıyla yolculuk olağan üstü yolculuk demektir.

a)Solucan delikleri
Çizgi filmlere çoğu kez konu olmuştur. Her oyunda bulunur. Solucan delikleri normal bir durumda mekanı bükerek cismin diğer uçtan çıkmasını sağlar.(Öyle demeyin ama, diğer uç kaç milyar ışık yılı uzakta, Allah bilir.)
Ancak zamanda yolculukta da işe yarayabileceğini düşündüm. Öncelikle solucan deliğimizin iki ağzının da açık kalmasını sağlayan maddeyi bulmalıyız. Bu madde uzayda var, ama Dünya'da yok. Sonra solucan deliğimizi etrafında hızla dönen bir yıldıza yaslamamız gerekir. Orada oluşan delinme aracılığıyla zamanda serüvene çıkabilirsiniz, ama ne yazık ki çıktığınızı bilmeyeceksiniz…
Kötü, ama zamanda yolculuk için ve paradoksları engellemek için ideal. Ve kader ile çakışmıyor da.

b)Zaman çekmeceleri
Tarihi bir yerde gezerken zamanda açık kalan bir kapı olabilir. Ancak bu yolculukta tam bir işkence yaşayacaksınız. Öncelikle, orada olmadığını düşündüğünüz nesneleri göreceksiniz. Sonra her şey geriye akacak( Geriye, çünkü zaman çekmeceleri geriye yolculuk etmemizi sağlıyor.) ve siz hızla geriye doğru akarken her şeyi iki boyutlu göreceksiniz. Merak etmeyin, orda kalmazsınız. Geldiğiniz yere dönünce her şey düzelecek. Ama ne yazık ki, “Onlar sizi göremeyecek.”

Peki ya burada tepkime olmayacak mı?” diye sorarsanız şöyle cevap vereceğim, “Boyutlar arası geçişte tepkime olmaz. Aynı zamanda yüzyıllar öncesine gideceksiniz diyorum, Yüzyıllar önce yaşamıyordunuz.”
Zaman çekmecelerinin gizemi hala çözülemiyor.
Bir de dejavu diye bir olay var, herkesin bildiğinin aksine dejavu zaman yolculuğu değildir. Sadece psikolojik bir olgudur.

Bir hatam varsa çok özür dilerim, bildiklerim bu kadardı. Birazcık da olsa minik çocuklar gibi zaman makinesi hayalleri kurmanızı engellemek ne kadar da güzel… Bir dahaki yazılarımda görüşmek üzere…

Sorularınız için ya da yazmamı istediğiniz bir konu için: drsphenis@gmail.com a mail atabilirsiniz.

Eski wolkanca.com’da Zamanda yolculuk veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Zamanda yolculuk için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

Zamanda yolculukiçin 12 yanıt

bende inanıyorum birgün geçmişe gidicez ^^

heleki geleceğe dönüş filminden sonra geçmişe gitmek bir hayal oldu benim için güzel yazı teşekürler

malesef ki geçmişe gidemeyiz. eğer gelecekte bir zaman makinası icad edilseydi. o zaman birileri geçmişe dönüp birşeyleri değiştirmeye kalkacaktı. yani gelecekte zaman makinası icad edilmedi diyebiliriz. gelecekte icad edilseydi geçmiş kaos ortamına sürüklenecekti. zaman kavramı içerisinde bence teori olarak yer alamayacak birşey…

malesef ki geçmişe gidemeyiz. eğer gelecekte bir zaman makinası icad edilseydi. o zaman birileri geçmişe dönüp birşeyleri değiştirmeye kalkacaktı. yani gelecekte zaman makinası icad edilmedi diyebiliriz. gelecekte icad edilseydi geçmiş kaos ortamına sürüklenecekti. zaman kavramı içerisinde bence teori olarak yer alamayacak birşey…

geçmişe gidilebilir, ama değiştirilmeden gidilebilir. o zaman yazımda belirttiğim gibi paradoksların hepsi kalkar.

dünya 3 günlüktür.dün, bugün ve yarın. dün gecti, yarının geleceği belli değil, öyleyse bugunun kıymetini bil !

zamanda yolculuk yerine mekanda yolculuk (ışınlanma) üzerine kafa patlatmak daha mantıklı olabilir. çünkü zamanda yolculukta sürekli paradokslarla uğraşmak zorunda kalıyoruz.

zamanda yolculuk aslında filmlerde gördüğümüz kafamızda canlandırdığımız şekilde değildir bana göre. mesela güneşi görürüz ama sekiz dakika öncesini. yani geçmişi görürüz. güneş birden sönse biz bunu 8 dakika sonra farkederiz. güneşin söndüğü an bundan aynı anda haberdar olan gören birisi bize göre geleceği görmüş olur.

@pardus007: tabii ki öyle düşünebilirsiniz. birgün ışınlanma konusu hakkında da yazacağım inşallah. hayatın üç günden oluştuğu doğrudur.
bir de şöyle birşey var, siz zamanda yolculuk yaparsanız zamanda yolculuk yapmanızı sağlayan şeyi yanınızda asla alamazsınız. bu nedenle de paradokslar kalkıyor. zamanda yolculuk bir gerçektir. mekanda yolculuk yani teleportasyon da bir gerçektir.

zamanda yolculuk yapmamızı sağlayan şeyi yanında götüremesede paradokslar aynen devam eder. bir fizik profesörü bundan yıllar sonra zamanda yolculuk yapmayı sağlasa ve kendi keçmişine gitse ve zaman makinasının nasıl yapılacağını anlatsa diyelim. kendisi geri dönemesede aslında yıllar sonra öğreneceği şeyleri gençken öğrenmiş olacak. ama geçmişte böyle olmamıştı. bunları birisi ona dememişti.

geçmişe yolculuk bizim zeki müren'i görüp zeki müren'in bizi görememesi gibi birşeydir. geçmişi sadece izler geleceği ise bilemez ve göremeyiz, gidemeyiz.

@pardus007: fizikçi geçmişe gitsin, ama geçmişte olduğunu bilmez. yani şöyle, ben bebekliğime gidince büyük halimi hatırlamayacağım.

geçmişe yolculuk mümkün olabilir ama bunun doğuracağı sonuçlar kimse tarafından bilinmemektedir. bu bilinmeyen içinde kaybolmak da olabilir zamanda kırılma da olabilir tüm bunlara bir cevap bulunması için deneyler ve gözlemler yapılmalıdır. bu konu hakkında herkes konusmakta ama bir deney yapılmamaktadır. doguracagı sonuçlar felaketlere neden olabilir. ben inanıyorum ki zamanda yolculuk mümkündür ve sadece geçmişe mümkündür. geleceğe dogru zaten gidiyoruz..

gelecekte zaman makinesinin yapılmamasının nedeni az bir zaman sonra kıyametin kopacak olmasıdır. siz 12 eylül 2012 yi biliyor musunuz?gelecekte bir zaman makinesi mutlaka icat edilirdi ve şimdiki yaşadığımız zamana gelenler olurdu. bu da bir şekilde belli olurdu(dünya basınından mutlaka öğrenirdik). ama ahir zamanda olduğumuzdan böyle birşey olmuyor. bu benim düşüncem.burada boş konuştuğumu düşünebilirsiniz ama. ben araştırdım.sizinde araştırıp konuşmanızı öneririm.

çok ilginç.. bu konuyla ilgili araştırma yapmaya yeni başladım ama burda yazanların bir kısmı kafamdakilerle örtüşüyor.

yoksa bizim uzaylı dediklerimiz sakın gelecekten gelen insanlar olamsın?