Kategoriler
Hayattan

Zamanda yolculuk

zamanda-yolculukZamanda yolculuk hakkındaki düşüncelerimi bu yazımda değinmek istiyorum. Öncelikle zaman nedir, onu anlatacağım. Zaman 4.boyuttur. Bir kağıda çizdiğiniz küp ile gerçek hayattan bir küpü yan yana izlerseniz en büyük fark birinde zamanın olması,diğerinde olmamasıdır. Yani gerçek olan küp bir rüzgar yoluyla uçabilir, ancak kağıttaki küpe silgi ya da kalem benzeri bir şeyle düzlemine bir şey çizmezseniz o hâlâ öyle kalır.

Boyutlar aslında dünyamızı ve uzayı çepeçevre sarıyor.
Ve zamanın en küçük anı bile kapılar şeklindedir.

Nereye yolculuk?
Şimdi geçmiş ve geleceğe yolculuğu inceleyelim:

Geçmişe yolculuk
Bir örnek verelim. Geçmişe, birinci sınıfa gittiğinizi hayal edin. Büyük olarak gittiğinizde dikkat çekersiniz, öyleyse görünmemeniz gerekir, bunun da pek iyi olacağını sanmıyorum. Ancak bu seçenekle yarışabilecek bir seçenek daha var, gelecekteki bilgilerin silinerek geçmişe gidilmesi. Yani ben geçmişe 1.sınıfa gidersem geçmişe gittiğimi hiç bilmeyeceğim, başkaları gibi normal yaşayacağım, ve gelecekteki anı tekrar yaşayacağım, demektir. Bu kulağa mantıklı geliyor.
İki şıkkımız var:
Geçmişe görünmez olarak gitmek
Geçmişe hiç bilmeden gitmek.

A şıkkına baktığımızda sizin geçmişte olmanız ve sizin küçüklüğünüzün geçmişte olmanız birbiriyle çakışır. Çakışınca da her şey yok olur. Bu korkunç tehlike nedeniyle a şıkkını eliyoruz. Yani bu da demek oluyor ki geçmişe gitmek yalnızca bilmeden gitmek yoluyla olur.
Nasıl gideceğimizi “Nasıl yolculuk?” kısmından belirleyeceğiz.

Geleceğe yolculuk
Kaderimiz yazılıdır… Osman, 10 yıl sonra yaşayıp yaşamadığını bilmez ki… Hadi diyelim ki Osman 10 yıl sonra gitti. Yaşamazsa ne olacak? Ölecekse orada geleceği de hiç olmayacak demektir. Yaşıyorsa da büyük bir ihtimal beyin travması geçirecektir, çünkü bilmediği bilgiler bir anda beynine yerleşecektir. Bu zaten çok kötü, bu durumda bu konuda kafamızı yormayalım. Üzerine küçük bir çarpı atmamız iyi olacaktır.

Nasıl yolculuk?
Doğanın ya da uzayın ve garip nesnelerin(zaman çekmeceleri, solucan delikleri gibi) yardımıyla yolculuk olağan üstü yolculuk demektir.

a)Solucan delikleri
Çizgi filmlere çoğu kez konu olmuştur. Her oyunda bulunur. Solucan delikleri normal bir durumda mekanı bükerek cismin diğer uçtan çıkmasını sağlar.(Öyle demeyin ama, diğer uç kaç milyar ışık yılı uzakta, Allah bilir.)
Ancak zamanda yolculukta da işe yarayabileceğini düşündüm. Öncelikle solucan deliğimizin iki ağzının da açık kalmasını sağlayan maddeyi bulmalıyız. Bu madde uzayda var, ama Dünya’da yok. Sonra solucan deliğimizi etrafında hızla dönen bir yıldıza yaslamamız gerekir. Orada oluşan delinme aracılığıyla zamanda serüvene çıkabilirsiniz, ama ne yazık ki çıktığınızı bilmeyeceksiniz…
Kötü, ama zamanda yolculuk için ve paradoksları engellemek için ideal. Ve kader ile çakışmıyor da.

b)Zaman çekmeceleri
Tarihi bir yerde gezerken zamanda açık kalan bir kapı olabilir. Ancak bu yolculukta tam bir işkence yaşayacaksınız. Öncelikle, orada olmadığını düşündüğünüz nesneleri göreceksiniz. Sonra her şey geriye akacak( Geriye, çünkü zaman çekmeceleri geriye yolculuk etmemizi sağlıyor.) ve siz hızla geriye doğru akarken her şeyi iki boyutlu göreceksiniz. Merak etmeyin, orda kalmazsınız. Geldiğiniz yere dönünce her şey düzelecek. Ama ne yazık ki, “Onlar sizi göremeyecek.”

Peki ya burada tepkime olmayacak mı?” diye sorarsanız şöyle cevap vereceğim, “Boyutlar arası geçişte tepkime olmaz. Aynı zamanda yüzyıllar öncesine gideceksiniz diyorum, Yüzyıllar önce yaşamıyordunuz.”
Zaman çekmecelerinin gizemi hâlâ çözülemiyor.
Bir de dejavu diye bir olay var, herkesin bildiğinin aksine dejavu zaman yolculuğu değildir. Sadece psikolojik bir olgudur.

Bir hatam varsa çok özür dilerim, bildiklerim bu kadardı. Birazcık da olsa minik çocuklar gibi zaman makinesi hayalleri kurmanızı engellemek ne kadar da güzel… Bir dahaki yazılarımda görüşmek üzere…

Sorularınız için ya da yazmamı istediğiniz bir konu için: drsphenis@gmail.com a mail atabilirsiniz.