Antoine’de Saint Exupery

"düş kırıklığı bayağılıktan başka bir şey değildir; çünkü bir insanda sevmediğin bir şey varsa, bu insanda daha önce sevdiğin şey ne diye yıkılsın?"

"perfection is achieved not when there is nothing more to be added,
but when there is nothing left to take away"
# ilkokulun herhangi bir senesindeki bir türkce kitabinda, bir ünitede kücük prens’ten bir alinti vardi. ayni bölümün sonunda da antoine de saint exupery'nin kisa bir biyografisi bulunuyordu. tüm metni tam olarak hatirlayamiyorum tabi ama, ölüm nedeni icin söyle bisiler yaziyordu: “2. dünya savasi esnasinda, kullanmakta oldugu savas ucagiyla atmosferi gecmis, kendisinden bir daha haber alinamamistir”. bu yazinin üzerine, kendisinin yildizlardan asteroidlerden bahseden bu kitabi yazdiktan sonra icindeki uzay askini dindiremeyip, savas ucagi kullaniyor olmanin verdigi firsati degerlendirerek uzayi görmeye gittigine inandirmistim kendimi. vakt-i zamaninda cok etkilenmistim bu paragraftan.
yillar sonra ögrendim tabi. rhone vadisi etrafindaki alman hareketlerini gözlemek amaciyla 31 temmuz 1944’te fransiz birliginden havalanmis. o andan sonra da haber alinamamis. görgü tanigi bir bayan 1 agustos 1944’te ögle saatlerinde bir patlama duydugunu söylemis carqueiranne körfezi civarinda. fransiz üniformali bir ceset günler sonra bulunmus ve takip eden eylül ayinda carqueiranne'de topraga verilmis.
niye düsmüs bu ucak hala bilinmez. bir düsünceye göre alman ucaklari tarafindan düsürülmüstür. ancak alman ordu kayitlari 31 temmuz ve 1 agustos 1944 tarihinde hicbir düsman ucagi düsürülmesi kaydi icermemektedir. en akla yatkin sebep teknik bir problemdir.
ama bilinmez, belki de gercekten b 612’yi görmeye gitmistir.
Antoine De Saint Exupery, Küç.ük Prens adlı kitabinda Atatürk’ten üstü kapalı olarak diktator diye bahsetmiştir. Lyon şehrinin uluslararası havaalanına adı verilmiştir.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.