Kategoriler
Hayattan

Canlı yayındasınız

tatar-ramazan

Sosyal ağlarda da tıpkı televizyonlardaki gibi canlı yayın mantığı geçerlidir, şimdi size bu mantığı ve neden buna değindiğimi yazmaya çalışacağım.

Ortalama bir dünya vatandaşı iseniz yani televizyon seyreden biriyseniz televizyonlarda canlı yayınlanan programlarda yaşanan ilginçlikleri sıkça görümüşsünüzdür. Bizim Türk televizyon tarihi bu açıdan oldukça zengindir, bu tartışılmaz bile.

Bir örnek vermek gerekirse, şu Medyum Memiş ve Medyum Keto ismi ile önümüze sunulan elemanları hatırlayanlarınız vardır, işte bu abiler ömürleri boyunca öyle hatırlanacaklar. Bir releated örnek daha vermem gerekirse Hande Ataizi ne dedin sen.

Yukarıdaki iki örnekte de görüldüğü üzere dayak atan diğerine nazaran daha olumlu hatırlanmaktadır.

İşte gördüğünüz gibi canlı yayınlardaki durumlar popüler kültür tarihine fena halde kazınır, oradaki insanlar ömürleri boyu öyle hatırlanırlar, hatırlanabildikleri yere kadar.


Internetteki mecralar, sosyal mecralarda da buna benzer mantık işler ve elbette televizyondaki görsellik yerine daha çok yazımsal olduğundan bu kadar sert olmasa da etkisi kalıcılığı kendi çapında etkilidir.

Elemanın biri durup dururken sizin kullanıcı hesabınıza bir çamur atar, siz ses çıkarmazsanız eğer o ağdaki ortam o ağ var oldukça sizi öyle hatırlayacaktır.

Velhasıl tecrübeli televizyoncular bunu bilirler, demek istediğim ağlarda böyle bir şeyle karşılaşıldığında hemen karşı savunmaya geçip sesinizi diğerinkinden daha gür çıkarmanız gerekir. Çünkü izleyiciler konunun özüne değil kimin sesinin daha gür çıktığı ile ilgileneceklerdir ve öyle hatırlayacaklardır.

Okan Bayülgen ayrıca saygı duyduğum bir insandır, yavruları analı babalı büyüsün.

Sosyal mesaj;
Dergiye yazı yazıp gönderebilirsiniz, ama bu sizin konunuzda uzman olduğunuzu gösterir sadece, iyi bir yazar olduğunuzu göstermez.
Duanla yaşamadım ki cadı bedduanla öleyim.

Yazı içerisindeki video kaldirilmistir.