Kategoriler
Blog

İki tane minik WordPress ipucu

Bu akşam WordPress kullanarak bloglayan arkadaşların işine yarayacak, belki çok minik ama bloglama hayatını kolaylaştıracak iki ipucundan bahsedeceğim.

WordPress ipuçları

Bunlardan ilki güvenlikle ilgili, WordPress blogunda hangi WordPress versiyonunu kullandığını blogun kaynağına bakarak aşağıdaki gibi görebiliriz;

<meta name="generator" content="WordPress 2.6.2" />

Bu bir güvenlik açığı oluşturabilir, örnek vermek gerekirse siz diyelimki WordPress’in son versiyonunu değil de ondan 3 önceki versiyonunu kullanıyorsunuz blogunuzda ve kullandığınız versiyonun çok önemli bir açığı var, bir saldırgan veya hacker bu açığı kullanarak sizin blogunuza zarar verebilir, elbette bunun için önce sizin blogunuzda kullandığınız WordPress versiyonunu bilmesi gerekiyor. İşte ipucumuz muhtemel saldırılara karşı blogumuzu korumak için Generator tagini kaldırmak, bunu aslında WordPress dosyalarından birinde bir satırı silerek yapabiliyoruz fakat daha kolay yolu şu minik eklentiyi kullanmak, bu eklenti Generator Meta tag’ini silecek.

İkinci ipcu şu WordPress 2.5 den sonra gelen meşhur Revision ve yazı yazarken otomatik olarak kayıt etme olayını kaldırmaya veya zaman sınırını ayarlamaya, bunu da yine basit bir şekilde wp-congif.php dosyasına eklenecek bir satırla halledebiliyoruz ama şimdi tavsiye edeceğim bu WordPress eklentisi hem bunun zamanını ayarlamanıza hem de Autosave özelliğini iptal edebilmenize olanak sağladığı için daha kullanışlı.

Yukarıda tavsiye ettiğim eklentiler yine wolkanca.com da tavsiye edilmiş tüm WordPress eklentileri gibi güvenilir ve blogunuza hiç bir artı yük getirmeyen eklentilerdir.
Güvenle kullanınız, afiyet olsun.