Kategoriler
Eğlence

En iyi kıyamet filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi kıyamet filmlerinden oluşan küçük bir liste.

İzleyicileri kimi zaman distopik bir geleceğe götüren, kimi zaman da meydana gelen birtakım dehşet verici olaylar nedeniyle dünyanın sonunun gelmesine tanıklık ettiren kıyamet konulu filmler; gerçekçi ve kaliteli olduğunda sinemaseverlere hem son derece büyük bir heyecan yaşatan ve hem de bir o kadar da sürükleyen filmlerdir.

Bilim kurgu denildiğinde birçok sinemaseverin aklına kıyamet filmleri de gelmektedir. Büyük bir kısmı içerisinde bilim kurgu unsurlarını bulunduran kıyamet filmleri, kimi zaman dünyayı ele geçirmeye çalışan zombileri ele alırken; kimi zaman da dünyanın açlıktan ve doğal kaynaksızlıktan kırıldığı distopik bir gelecekte geçebilmektedir.

Genellikle bu tarz unsurlar yer alsa da gerçekçiliğin büyük önem taşıdığı kıyamet filmleri, eğer bu gerçeklik ayarını tutturamazsa; bu izleyiciler için pek de keyifli bir şekilde sonuçlanmayabilir. Ancak bunun tam tersini düşündüğümüzde hem içerisindeki kıyamet unsuru fazlasıyla kaliteli hem de gerçeklikten çok da uzak olmayan kıyamet filmleri, sinemaseverlere izlemesi en çok heyecan yaratan filmlerden oluşmaktadır.

Üst düzey kalitesi ve yaratıcılığıyla birlikte biz izleyicilere sanki o kıyamet anlarını yaşıyormuş gibi hissettiren bu yapımlar, hiç şüphesiz ki başta bilim kurgu severler olmak üzere her sinemasever tarafından büyük bir keyifle izlenmektedir. Çünkü kıyamet filmleri, biz insanlara ne kadar film olduğunu bilsek de; belki de izlediğimiz şeylerin gerçek olabilme ihtimalini düşündürmektedir.

İşte Gelmiş Geçmiş En İyi Kıyamet Filmleri

Kıyamet Yolu – Apocalypse Road

2016 / IMDb: 3.6

APOCALYPSE ROAD Official Trailer (2017) Post-Apocalyptic Thriller Movie HD

Dünyanın kıyamet günlerini yaşadığı bir dönemde tüm insanlar, ayırt edilmeksizin kamplara alınmakta ve vücütlarındaki işaretlerle birlikte takip edilmektedir. Dünyanın tamamen değiştiği bu süreçte insanlık da bir o kadar değişmiş ve kimsede adalet diye bir şey kalmamıştır. Bir damla suyun bile son derece önem taşıdığı bu dönemde insanlar, bu uğurda birbirlerini bir an olsun düşünmeden öldürebilmektedir. Günün birinde tek umutları olan, duydukları bir rivayetin peşine düşen iki kız kardeş; kendilerini ve tüm insanları kurtarabilmek adına bir geminin peşine düşecek ancak kendilerini zorlu bir mücadelenin içinde bulacaktır.

Kıyamet Melekleri – Legion

2010 / IMDb: 5.2

Watch The New LEGION Trailer – In Theaters 1/22/10

Dünyanın ve insanların giderek yozlaştığı bir dönemde Tanrı, artık insanlara karşı olan umudunu tamamen kaybetmiş ve kıyameti getirmeye karar vermiştir. Bunun ardından kıyametin habercisi olan Başmelek Mikail’i dünyaya gönderen Tanrı, Mikail’in yanında dünyanın sonunu getirebilmeleri için bir grup melekler lejyonunu da insanlığın üzerine salmıştır. Bu sırada olan bitenden habersiz bir şekilde, her zamanki gibi çölde bulunan restoranlarında yemeklerini yiyen bir grup yabancı; kısa süre sonra kendilerini son derece tehlikeli olayların içerisinde bulacaktır. Çünkü onlara yaklaşan bir melek lejyonu, kıyameti getirmek üzeredir.

Koloni – Tides

2021 / IMDb: 5.4

TIDES – official Trailer

Arka arkaya gelen sayısız küresel felaketlerin ardından Dünya gezegeni, artık insan ırkı için yaşanması imkansız bir yere dönüşmüştür. Bu felaketler sırasında hayatını kurtarmayı başaran sayılı insan, uzay gemileriyle birlikte Kepler 209 gezegenine ulaşmıştır. Fakat yaşanabilir sandıkları bu gezegenin kısa süre sonra atmosferinin insanları kısırlaştırdığını öğrenen bu insanlar, şimdi yeniden dünyaya dönüp dönemeyeceklerini kontrol edebilmesi adına bir grup astronotu bir uzay kapsülüyle dünyaya göndermiştir. Ancak kapsülün kaza yapması ve içlerinden sadece Blake isimli bir astronotun sağ çıkmasıyla birlikte tüm insanlığın geleceği, bu adama bağlı olacaktır.

Crimes of the Future

2022 / IMDb: 5.9

CRIMES OF THE FUTURE – Official Teaser

Yakın bir gelecekte dünya üzerinde bulunan doğal kaynakların giderek tükenmesi ve bu durumun hem gezegeni hem de insanları tehlikeye atması nedeniyle bilim insanları, artık insanların sentetik çevreye uygun bir şekilde yaşamaları için birtakım girişimlerde bulunmuştur. “Transhümanizm” adı verilen bu girişimler, her ne kadar birçok insan tarafından yararlı olarak görülse de; yine bir grup insan bunun insanlığa faydadan çok zarar getireceğine inanmaktadır. Hızlandırılmış evrim sendromunu ilk başta destekleyen Saul Tenser isimli bir adam ise ortağı Caprice ile birlikte tüm bu olanların arkasındaki karanlık gerçeği keşfetmek üzeredir.

Deus

2022 / IMDb: 4.3

DEUS Official Trailer (2022) Sci-Fi Movie HD

Günün birinde Mars’ın yörüngesinde bulunan ve ne olduğu belirlenemeyen esrarengiz bir siyah kürenin keşfedilmesiyle birlikte bilim insanları, bir an önce bu siyah kürenin ne olduğunu belirleyebilmeleri adına bir grup insanı Mars’a göndermeye karar verir. Bu siyah küreyi araştırmak üzere Mars’a doğru yol olan altı kişilik bir mürettebat, geçirdikleri sekiz aylık bir kış uykusunun ardından uyanmış ve görevlerini gerçekleştirebilmek için Mars’a iniş yapmıştır. Keşfedecekleri tek şey ise kürenin “Deus” kelimesinden başka bir şey iletmediği olacaktır.

Kıyamet Silahı – Doomsday Device

2017 / IMDb: 2.4

Doomsday Device Trailer HD

Her ne kadar uzun zamandır araları soğuk olsa da kısa süre önce babasının öldüğünü öğrenen ve buna fazlasıyla üzülen Nick Simon, şimdi eski ve değerli eşyalar uzmanı olan babasının küçük mülküne yerleşmek için evine dönmüştür. Ancak babasının geride bıraktığı eşyalara baktığı sırada son derece gizemli bir şey keşfeden Nick, bu sırada farkında olmasa da bir kıyamet günü çağrısını tetiklemiştir. Üstüne üstlük bu cihazın çalınmasıyla birlikte Nick, dünyanın birçok ölümcül afetle karşı karşıya olduğu bu zaman diliminde cihazı bulmalı ve ne pahasına olursa olsun kıyameti önlemelidir.

Ölümcül Deney 2 Kıyamet / Resident Evil: Apocalypse

2004 / IMDb: 6.1

Resident Evil: Apocalypse (2004) Official Trailer 1 – Milla Jovovich Movie

İnsanları birer birer kanasusamış zombilere dönüştüren T-Virus’un yok olduğu zannedilmesinden kısa bir süre sonra, bir yeraltı laboratuvarının üstünde son derece garip olaylar meydana gelmektedir. Yeraltı laboratuvarının üstündeki bu şehirde yaşayan insanların zombileştiğini öğrenen Alice, aynı zamanda nasıl olduğunu anlamadığı bir şekilde gözlerini bu laboratuvarın içerisinde açmıştır. Bunun ardından bir yandan bu laboratuvardan, diğer yandan da hemen üstündeki zombilerden kaçmaya çalışan Alice; bu süreçte eski bir arkadaşıyla karşılaşacak ve her şeyden kurtulduğunu düşünürken; aslında daha yeni başadığını fark edecektir.

Kıyamet Kehaneti – Doomsday Prophecy

2011 / IMDb: 3.9

Doomsday Prophecy : Trailer

Bir süredir Kanada’da meydana gelen bazı esrarengiz jeolojik sarsıntılar, tüm ülkeyi kasıp kavurmaktadır. Her ne kadar birçok insan bu sarsıntıların sıradan birer deprem olduğunu düşünseler de, kısa süre sonra bu depremlerin giderek şiddetlenmesi ve hatta dünyayı yok edebilecek boyuta gelmesiyle birlikte yetkililer bir an önce bu sarsıntıları durdurmak için kolları sıvar. Bu sırada bundan uzun zaman önce, bir yazarın tüm bu afetleri bir kitapta ele aldığını fark eden yetkililer; tüm dünya yerle bir olmadan önce bu yazarın yardımını almak zorundadır.

Mistik olay – The Happening

2008 / IMDb: 5.0

The Happening | Theatrical Trailer | 20th Century FOX

Hiç kimselerin anlam veremediği ve hatta nedenini bile bilmediği bir şekilde Amerika’nın birçok eyaletinde birbirinden gizemli ölümler meydana gelmektedir. İnsanların önce garip davranışlar sergilemesi ve sonrada hayatlarını kaybetmesiyle birlikte bir şeylerin kesinlikle yolunda gitmediğinin farkında olan Elliot Moore isimli bir lise öğretmeni ise hayatlarını kurtarabilmek için kalabalıktan kaçıp, kırsal bir bölgeye ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak her ne kadar insanlardan uzaklaşmanın ölümlerini engelleyebileceğini düşünse de Elliot, kısa süre sonra bu ölümlere neden olan her ne ise; ondan kaçmanın imkansız olduğunu keşfedecektir.

Yıldızlararası – Interstellar

2014 / IMDb: 8.6

“Interstellar/ Yıldızlararası” Filminin Türkçe Altyazılı Fragmanı

Şimdilerde Dünya, son derece zorlu günlerden geçmekte ve insanlar her geçen gün daha da zorlu koşullar altında yaşamaktadır. Gezegende artık ne su, ne de herhangi bir doğal kaynak kalmış; bilim insanları artık insan ırkının Dünya’da geçirdiği sürenin sonuna gelindiğinin farkına varmıştır. Bu süreçte insanlığın başka bir gezegende yaşam sürdürüp sürdüremeyeceğini öğrenmeye çalışan bilim insanları, günün birinde eski bir astronot olan Cooper’a bir teklif sunacaktır. Eski günlerini özleyen ve bu teklifi reddedemeyen Cooper, bir süre sonra bunu yaptığına fazlasıyla pişman olacaktır.

Daha fazlasını Google’da “best doomsday movies” şeklinde arayarak bulabilirsiniz. Elbette dünyanın sonunu konu alan onlarca çok iyi başka post-apocalyptic filmlerde var ancak bunlar daha konsantre kıyamet filmleri idi, mesela Maymunlar Cehennemş ve Mad Max: Fury Road müthiş filmler.