Hosting firması önerim

hostingArkadaşlar yüzlerce mail ve mesaj var bana gönderilen hosting yani barındırma servisi için öneri sorulmuş.

Öncelikle çok eskilerden beri Türkiye'de hostbul.net adresinde yayın yapan bir web sitesi var, bu site de kullanıcılar kullandıkları hosting firmalarını yorumluyorlar onlara puan veriyorlar, ayrıca çeşitli fırsat paketleri vs. var. Bu siteyi bir kolaçan ediniz fikir sahibi olunuz. Yine buna benzer, bu konseptte yabancı internet siteleri de mevcut bolca, onları da imkanınız ve vaktiniz varsa gezin dolaşın. Ayrıca bu konularda deneyim çok önemlidir, satın almadan önce mutlaka o firma hakkında güvenilir kaynaklardan yorum, bilgi alınız.

Bana çokça sorulmasındaki neden sanırım bu sitenin uzun süredir sorunsuz yayında olması. Şu bir gerçek ki bu blog sitesi WordPress alt yapısını kullanıyor olmasının yanı sıra birçok ekstradan işlevlerle dolu, bunlar bizzat kendi çalışmalarım. Yani çıkıp da aman efendim WordPress kurmuş takılıyor başka numara yok diyen insanlara inanmayın. WordPress blog platformunun ilk sürümünden şimdikine kadar tümünü denemiş kullanmış biri olarak hala şunu diyebilirim ki bu hazır sistemler her zaman onu kullanacak kişi/kurum tarafından tamamen gözden geçirilmelidir ki zaten açık kaynak olduğu için bunu yapmakta hiç bir sıkıntı yok.

Hosting servisine gelecek olursam, şimdiye kadar ki tecrübelerime göre eğer paranız çok değilse ve aklınız da az değilse, eğer kurumsal bir şirket de değilseniz Türkiye’den bu hizmeti almayınız. Amatör veya gelişmeye açık yeni bir iş yapacaksanız mutlaka ABD kaynaklı isimli bir yerden bu hizmeti alın, isimli den kastım tavsiye edilen ve çokça kullanılan firmaları tercih etmekten bahsediyorum. Bunun yanında WordPress, Joomla veya Durpal ya da benzer içerik sistemlerini kullanacaksanız bu sistemleri gerçekten tanıyan firmaları seçin, hatta almadan önce(Türkiye’den alacaksanız) firmaya direk sorun bunu biliyorlarsa onlara bir puan verin bilmiyorlarsa hiç bulaşmayın derim.

Çoğunlukla karşılaştığım durumlar ve bana gelen mesajlarda Türkiye'deki hosting firmalarından almış arkadaşlar ve onlara fazla trafik tükettiğiniz için vb. gibi isimlerle fazladan fatura kesiyorlar para alıyorlar. Bu Türkiye'de malesef bir gerçek, sanıyorum bu firmalar parayı ancak bu şekilde kazanabiliyorlar acı ama gerçek.

Benim tavsiye ettiğim firmalar WordPress.Org'un tavsiye ettikleri ile aynı, yani öncelikle DreamHost, MediaTemple olmak üzere diğer tavsiye ettikleri firmalara babanızdan daha fazla güvenebilirsiniz. Bu firmaların hizmetlerinde ortak özelliklerinden birkaçı şöyledir; trafik(bandwidth)ler neredeyse sınırsız ve gerçekten sınırsızdır, verdikleri alan(disk storage) neredeyse sınırsız veya sınırsızdır, alan adı(domain) barındırma sayısı neredeyse sınırsız veya sınırsızdır ve hepsi bit tıklamada WordPress, Durpal vb. içerik sistemlerini kurabilen sistemlere sahiptirler. Ayrıca yedekleme, veritabanı vs. aklınıza gelecek tüm konularda ileridirler. En önemlisi ise ABD deki bir firmaya Türkiye'deki ben hosting firmasıyım diyen bir firmadan daha kolay ulaşıp sorununuzu çözeceğinize emin olabilirsiniz.

Dreamhost’dan alacaksanız promo code(promosyon kodu) kısmına “wolkanca” yazın %50 kadar indirim alabilirsiniz ayrıca. Başka indirim kodları da var bu standart bir uygulama ama bazı indirim kodları daha az bazıları daha çok indirim sağlayabiliyor.

Tüm bu yazdıklarımı tecrübelerimle yazdığımı tekrar belirtmek isterim, bana hosting konusunda yazan arkadaşlara artık bu yazının bağlantısını göndereceğim, alın size bir blogunuzun olmasının güzel bir yönü daha.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Hosting firması önerimiçin 13 yanıt

kullandığım host şirketi inanılmaz derecede pasif şimdiye kadar host ücretinin iki katından fazla trafik aşım ücreti ödedim. önerilerinizi değerlendireceğim. bu arada amerika kaynaklı host şirketleri ingilizce bilmeyenler ile iletişimi nasıl sağlıyorlar? yani onlara derdini nasıl anlatabilirsin? eminim bir çok kişi iletişim korkusu yüzünden yabancı hostlardan uzak duruyorlar. ve yerli host almak zorunda kalıyorlar hemde parasını ödediği hizmeti tam anlamı ile alamadan.

ycolakerol:
amerikadaki temsilci ile "naber nasılsın" gibi diyaloglar değil zaten adamların yıllardan beri milyonlarca kez karşılaştığı problemler üzerine yazıştığınız için sen h. yazdığında o hosting olduğunu anlayacak örneğin.

bu dil konusunda çekinmeniz gereksiz yani rahat olun, kötü ingilizce bile olsa belli terimleri (sözlük) bakıp yaz elemanlar anlar.

ayrıca hostbul vs. gibi sitelerdeki firmalar hakkındaki yorumlara birebir inanmayın sadece gezin fikir edinin demek istedim. fakat bu blog gibi yayın yapan büyük sitelerin kişilerin söylediklerine yazdıklarına inanabilirsiniz bir nebze.

benim yazrken düşündüğüm kitlenin içindesi sen de ycolakerol. hosting firmaları bunu okuduklarında ki okuyorlardır (: bana çkok kızmışlardır büyük ihtimalle.

en kısa sürede hostumu değiştireceğim. bu arada kızarlarsa da kendilerinin bileceği şey hepsi için demiyorum ama onlarda işlerini düzgün yapsınlar.hostu değiştirdikten sonra host ve hizmetleri hakkında kendi web sitemde ayrıntılı bir yazı da ben yazacağım.blog yazarlarını karşılarına almasınlar bence çünkü bu gibi konularda ilk referans alınacak kişiler blog yazarlarıdır. bende senin (wolkancanın) tavsiye ettiğin host şirketlerinden biri ile çalışacağım.mesajın için de teşekkür ederim.

türkiyede ne doğru ki bu iş doğru olsun…bi kaç ay önce delinin birine denk geldiğim için parasını ödediğim hizmeti alamadım…yani dolandırıldım desem tam değil adam herkesin işini yaptı sitesini açtı benim işimi uzattı da uzattı…hem sorunlu hem psikopat çıktı…soruyorum diye bide kızmaz mı… ne zaman canı isterse o zaman açacakmış mış…sonuçta sinirlenip bıraktım…alıp başına çalabilirsin dedim gitti..bi tek alan adımın gittiğine yandım ….neyse şimdi blogspotta devam ediyorum…gayet memnunum..kimseyle muhattap olmuyorum… çok gereksiz bir girişimmiş benim ki…iyi ki bulaşmamışım herşeyde hayır var derler…

wolkanca,
bu yazı için önceliklet teşekkür ederim, benimde kafamdaki bazı soru işaretlerine çözüm oldun, allah ne muradın varsa versin 🙂
neyse dreamhost mu iyidir godaddy mi bu soruyu sormak istedim,
bu arada ycolakerol senin sorunu cevaplamak isterim, tabi wolkan'ın affına sığınarak; artık ingilizce bilmiyorum demek anlamsız. bu noktada google translate hizmetini kullanın, ingilizce bilen biri sizin derdinizi anlar, fakat düzgün cümle kurduğunuz takdirde tam ceviri yapar. bu noktaya dikkat edin. devrik cümle kurmamaya özen gösterin.

amanhem ikisinin de eksisi artısı var belli konularda bence o kadar da pahalı değilller bunu tecrübe edebilir kişi eğer ufaktan bir girişimci veya blogu için kullanacak yeni biriyse. burada ikisinde de başının ağrımayacağı garanti ama türkiye dekilere göre.

en fazla çok yüksek ziyaretçi sayısından veya kullanılan site sisteminin paylaşımlı sunucuda çok fazla kaynak harcaması durumunda sizinle pazpaz olabilirler o da sizin ya vps ye ya da daha üst bir paket varsa ona geçmenizle sonuçlarnı başka hiçbir sorun ben yaşamadım görmedim bu ismi geçen abd kaynaklı fimalarda. burada galiba en önemlisi kafa salim olsun yoksa bizim türkiye dekiler burnundan getiriyor insanı pişman ediyor iş yapacağına da yaptığına da.

kullanılabilirliği ve destek açısından iki hosting firması bilirim.
blushost ve hostmonster… sınırısız web alanı, sınırsız e-posta hesapları, sınırsız mysql vb. her açıdan tamamen özgürsünüz… anında destek (tabii ihtiyaç duyarsanız)… ayrıca şunuda belirtmek isterim… barındırdığı web site veya alan adı o firmanın sağlam bir iskeleti olduğunun tamamen kanıtı değildir. hatta bazı firmalarda trafik açısından bu büyük bir sorun teşkil edebilir. yılların webmasterı olarak üstüme düşen tavsiyemi etmeden edemeyeceğim, kesinlikle ve kesinlikle türk hosting firmaları ile çalışmayın! türk hosting firmaları ile çalışabilmeniz için avrupa standartlarında hosting işletmeyi bilmeleri gerekir. ki türk hosting firmalarının %90 yurtdışından ucuza reseller kiralar, 5$'lık hostingi 100mb alan 2-3 e-posta hesabı ile 100$ satar. yaptıkları bundan ibaret…

dreamhostun birde dezavantajından bahsedeyim siteleriniz aşırı derecede yavaş ve ağır olacaktır. ayrıca herhangi bir neden dolayısıyla atılırsanız yedeklerinizi size verme gibi bir lüksleri yok. 2 sene önce tüm verilerimi ve sitelerimi kaybetmiştim.

firmanın biride benden her +1gb bandwidth için 20, her +1mysql hesabı için 20 tl istiyor. tası tarağı toplayıp gidiyorum bende bu ellerden 🙂

işte ing sorun maalesef. site ile ilgili sorunları da sözlükten bakıp ifade edebileceğimi sanmıyorum. zaten türk hosting firmaları ile türkçe ile zor anlaşıyoruz kaldı ki adamlarla ing. anlaşalım.
dediğiniz gibi bana da bant genişliği aştığım için extradan fatura çıkardılar. şimdi de cpu aştığım için siteyi kapattılar. para az olunca böyle rezil olunuyor işte..