Kategoriler
Blog

Hosting firması önerim

hostingArkadaşlar yüzlerce mail ve mesaj var bana gönderilen hosting yani barındırma servisi için öneri sorulmuş.

Öncelikle çok eskilerden beri Türkiye’de hostbul.net adresinde yayın yapan bir web sitesi var, bu site de kullanıcılar kullandıkları hosting firmalarını yorumluyorlar onlara puan veriyorlar, ayrıca çeşitli fırsat paketleri vs. var. Bu siteyi bir kolaçan ediniz fikir sahibi olunuz. Yine buna benzer, bu konseptte yabancı internet siteleri de mevcut bolca, onları da imkanınız ve vaktiniz varsa gezin dolaşın. Ayrıca bu konularda deneyim çok önemlidir, satın almadan önce mutlaka o firma hakkında güvenilir kaynaklardan yorum, bilgi alınız.

Bana çokça sorulmasındaki neden sanırım bu sitenin uzun süredir sorunsuz yayında olması. Şu bir gerçek ki bu blog sitesi WordPress alt yapısını kullanıyor olmasının yanı sıra birçok ekstradan işlevlerle dolu, bunlar bizzat kendi çalışmalarım. Yani çıkıp da aman efendim WordPress kurmuş takılıyor başka numara yok diyen insanlara inanmayın. WordPress blog platformunun ilk sürümünden şimdikine kadar tümünü denemiş kullanmış biri olarak hâlâ şunu diyebilirim ki bu hazır sistemler her zaman onu kullanacak kişi/kurum tarafından tamamen gözden geçirilmelidir ki zaten açık kaynak olduğu için bunu yapmakta hiç bir sıkıntı yok.

Hosting servisine gelecek olursam, şimdiye kadar ki tecrübelerime göre eğer paranız çok değilse ve aklınız da az değilse, eğer kurumsal bir şirket de değilseniz Türkiye’den bu hizmeti almayınız. Amatör veya gelişmeye açık yeni bir iş yapacaksanız mutlaka ABD kaynaklı isimli bir yerden bu hizmeti alın, isimli den kastım tavsiye edilen ve çokça kullanılan firmaları tercih etmekten bahsediyorum. Bunun yanında WordPress, Joomla veya Durpal ya da benzer içerik sistemlerini kullanacaksanız bu sistemleri gerçekten tanıyan firmaları seçin, hatta almadan önce(Türkiye’den alacaksanız) firmaya direk sorun bunu biliyorlarsa onlara bir puan verin bilmiyorlarsa hiç bulaşmayın derim.

Çoğunlukla karşılaştığım durumlar ve bana gelen mesajlarda Türkiye’deki hosting firmalarından almış arkadaşlar ve onlara fazla trafik tükettiğiniz için vb. gibi isimlerle fazladan fatura kesiyorlar para alıyorlar. Bu Türkiye’de malesef bir gerçek, sanıyorum bu firmalar parayı ancak bu şekilde kazanabiliyorlar acı ama gerçek.

Benim tavsiye ettiğim firmalar WordPress.Org’un tavsiye ettikleri ile aynı, yani öncelikle DreamHost, MediaTemple olmak üzere diğer tavsiye ettikleri firmalara babanızdan daha fazla güvenebilirsiniz. Bu firmaların hizmetlerinde ortak özelliklerinden birkaçı şöyledir; trafik(bandwidth)ler neredeyse sınırsız ve gerçekten sınırsızdır, verdikleri alan(disk storage) neredeyse sınırsız veya sınırsızdır, alan adı(domain) barındırma sayısı neredeyse sınırsız veya sınırsızdır ve hepsi bit tıklamada WordPress, Durpal vb. içerik sistemlerini kurabilen sistemlere sahiptirler. Ayrıca yedekleme, veritabanı vs. aklınıza gelecek tüm konularda ileridirler. En önemlisi ise ABD deki bir firmaya Türkiye’deki ben hosting firmasıyım diyen bir firmadan daha kolay ulaşıp sorununuzu çözeceğinize emin olabilirsiniz.

Dreamhost’dan alacaksanız promo code(promosyon kodu) kısmına “wolkanca” yazın %50 kadar indirim alabilirsiniz ayrıca. Başka indirim kodları da var bu standart bir uygulama ama bazı indirim kodları daha az bazıları daha çok indirim sağlayabiliyor.

Tüm bu yazdıklarımı tecrübelerimle yazdığımı tekrar belirtmek isterim, bana hosting konusunda yazan arkadaşlara artık bu yazının bağlantısını göndereceğim, alın size bir blogunuzun olmasının güzel bir yönü daha.