Kategoriler
Hayattan

Her şeye güzel diyen amcalar, teyzeler

insan-felsefeHayat uzun bir maraton, üzerine kamyonla laf denmiştir Aristo’dan başlayın Mevlana’ya kadar devam edin, bilim buna felsefe diyor. İnsanın hiç bir zaman tam anlamıyla olmaz, 90 yaşına gelmiş bir insan dahi yeni bir şeyler öğrenebilir, dünya’yı geç insanın kendisi zaten doğanın en karmaşık yapısı, öyle ki insanoğlu henüz kendi vücudunda bazı organları örneğin beyni çözebilmiş değil. Ve insan için en büyük erdem kendisini tanıması ve bilmesidir der gelmiş geçmiş birçok alim.

Her şeye güzel diyenler, yolculuğunuzda böyleleri ile karşılaşacaksınız, belki 17nizde farkında olmayacaksınız, belki 40ınızda, ama karşılaşacaksınız. Bu insanların ortak taraflarından biri çok babacan, sevecen olmalarıdır, çok iyidirler, iyi niyetlidirler çoğu zaman. Zaten insan doğasında iyidir gerçeğini benimsemiş olan ben kötü insan yoktur yaşamının onu kötülüğe ittiği insana vardır diye düşünüyorum.

Fakat. Her şeye güzel diyen bir teyze, amcanız varsa sizi biraz temkinli olmaya davet ediyorum zira bu motive edici hoş telkinlerin etkisindeyken gerçeklerden uzaklaşma riskiniz var. Belki bunu onlarca kitapta, orada burada okudunuz, size iyilik eden dostlarınız sizin hatalı yönlerinizi sizin suratınıza söyleyenlerdir.

Sizin her şeyinize güzel diyenler kendilerini görevlendirilmiş gibi hissederler ve onlar sanki bir görevi icra ediyorlardır, bu yüzden onların sizin veya işinizin üzerindeki fikirleri gerçek manada hiç işe yaramaz.

Hayat felsefesi olarak benimsediğim bir kuralı daha buraya yazıp paylaşmaktan mutluluk duydum, her şeyinize güzel, harika diyerek sizi avam bir tabir ile gaza getirenler ile ilişkilerinizde uyanık olun.