Kategoriler
Kültür Sanat

Gran Torino

Filmi dün gece izledim, filmin ismi “Gran Torino” Amerikalı otomobil üreticisi Ford’un bir modeli. Clint Eastwood ise film de bu klasik, alımlı aracın sahibi ve o bir Kore gazisi.

gran-torino-01 gran-torino-02 gran-torino-03

Hollywood’un Vietnam’dan Kore’ye geçişi

Eskiden hep Viatnam gazilerini işlerlerdi Hollywood’da artık bu Kore’ye ve daha sonra belki Irak’a dönecek ama yapı aynı yani bir fark yok. Savaş görmüş, asker öldürmüş, arkadaşı yanında ölmüş, madalya almış psikolojisi bozulmuş ve yaşama adapte olmayı beceremeyen aklı sürekli savaş zamanlarında olan abiler bunlar bilirsiniz.

Clint Eastwood yönetmiş, oynamamış yaşamış

Clint Eastwood yönettiği ve oynadığı filmde kore gazisi “Walt Kowalski” muhteşem bir oyunculuk sergilemiş, o tavırlar, o kızdığında çıkardığı seslere kadar gerçekten yaşamış Walt Kowalski’yi.

İnatçı savaş gazisi’nin otomoboli Gran Torino

Walt Kowalski’nin karısı yeni ölmüştür ve o yalnız kalmıştır. Bu inatçı dedemiz, çocuklarının kendisine evini satıp daha rahat bir yere taşınması ve diğer tüm teklifleri red eder. Bir arabası vardır, film de hiç kullanmadığı ama gözü gibi baktığı o Gran Torino’dur.

Mahalle çeteleri ile savaş

Film Gran Torino’yu bir çetenin Walt Kowalski abimizin komşusu Hmong (Çinli etnik grup) ailenin çocuğu olan Thao’ya çaldırmak istemeleriyle başlar aslında. İşi beceremeyen Thao, Walt Kowalski tarafından yakalanır ve muhafazakar Çinli ailesi bunu duyduktan sonra ona Walt Kowalski’nin yanında çalışıp kendini affettirmesini şart koşar. Böylece Walt Kowalski ve Thao arkadaşlığı başlamıştır.

Çinli bir çocuk ile yaşlı bir gazinin arkadaşlığı

Thao çok iyi bir çocuktur, mahallede bir çete üyesi olan kuzeni sürekli onu rahatsız eder ve çeteye katılmasını ister, ama o katılmak istememektedir ve tehlikededir, çete sürekli onun üzerine gider. Thao’ya iş bulan ona aletler veren ve (özellikle o berber de atışmaları inanılmaz komikti, çok eğlendim) tam o sıra doktora gidip kısa bir zaman sonra öleceğini öğrenen Walt Kowalski daha sonra hiç kulanmadığı, gözü gibi baktığı otombili Gran Torino’yu Çinli gence bırakacaktır.

Film’in Amerikada gişe rekoru kırmış olması çok doğal diye düşünüyorum, içinde efsanevi bir yönetmen, oyuncu, efsanevi bir araba olması belki buna yardımcı oldu.

Filmi Türkçe seslendirmesi var mı bilmiyorum ama orijinal seslendirmesi ile seyretmenizi tavsiye ederim.

gran-torino-4 eastwood-gran-torino GRAN09_FR_C_^_FRIDAY gran-torino-6 gran-torino-7 Premiere Gran Turino LA

Film hakkında diğer yerlerde yazılmış çizilmiş

Efsanevi oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood’un son filmi Gran Torino, Amerikada en yüksek gişe hasılatına ulaşan filmi olmuş.

İngiltere, İspanya ve Rusya’da 19 Şubat ta vizyona giren olan film, Fransa ve birçok Avrupa ülkesi ile Doğu Avrupa bölgesinde, ayrıca Güney Afrika ve İsrail’de Şubat ayında gösterime çıkacak. Almanya, İtalya, birçok Orta Doğu ve Latin Amerika ülkesinde Mart ayında gösterime girecek olan film, Türkiye’de de 06 Mart’ta vizyona girecek. Bu tarihleri Nisan ayında Doğu Avrupa, Japonya ve Mayıs ta Danimarka izleyecek.

Kısa öykü;
Kore Savaşı gazisi Walt Kowalski, Detroit’in dışında kalan, Hmong (Çinli etnik grup) göçmenlerin kaldığı bölgede yaşıyordur.

Önceleri çevresindekileri sadece yabancı olarak algılarken karısının ölümünden sonra Kowalski, isteksizce de olsa komşularının ırksal sterotipten daha fazlası olduğunun farkına varır. Sonunda onlarla, onu sadece ihtiyacı olduğunda arayan ve yaşlı bir ırkçı olarak gören ailesinden daha çok ortak yönü olduğunu anlar.

Bu zaman içinde bölgenin huzuru, çetelerin yüzünden kaçmıştır ve saldırılarını giderek arttırıyorlardır. Kowalski bu şiddete karşı koymak için yeni bulduğu arkadaşlarını ve komşularını çete saldırılarından korumaya çalışır.

Tür: Gerilim / Dram / Suç
Türkiye Gösterim Tarihi: 6 Mart 2009
Yönetmen: Clint Eastwood
Senaryo: Nick Schenk, Dave Johannson, Nick Schenk
Görüntü Yönetmeni: Tom Stern
Yapım: 2008, ABD, 116 dk.

Oyuncular;
Clint Eastwood (Walt Kowalski), Christopher Carley (Janovich), Bee Vang (Thao Vang Lor), Ahney Her ( Sue Lor), Brian Haley ( Mitch Kowalski), Geraldine Hughes (Karen Kowalski)

Filmin internet sitesi: thegrantorino.com
Filmin yüksek kalite fragmanları:
gran_torino_tlrf1_high.asx, gran_torino_tlrf1_qt_high.mov, gran_torino_tlrf1_qt_high.smil
(asx = Windows Media Player, mov = Quicktime Movie, smil = Real Media Player)