Google Trends Alexa'yı bitirecek mi?

Google Trends, Google aramalarında hangi kelime nerelerde, hangi şehirlerde ve ülkelerde ne kadar aranmış vb. istatistikleri gösteren bir servis.
Son bir yenilik yaparak artık web sitelerinin de istatistiklerini tutmaya başlamış. [via]

Örnek bir sorgulama.

Birden fazla siteyi birbirleri ile karşılaştırabilen, sitenin veya sitelerin trafiği, en fazla erişim sağlayan ülkeleri, benzeri siteleri gibi verileri veriyor. Bu haliyle bence Alexa'yı yakın zamanda ya bitirecek ya da satın alacak Google (:

Çok geçmez Google bu Google Trends'i daha da geliştirerek api lerini de yayınlar ve Alexa diye bir servis artık yalan olabilir.

google trends

Google demişken bu arada, Amerikada her yıl yapılan Harris Interactive Reputation Quotient isimli ankette Google en güvenilir şirket sıralamasında birinciliğe oturmuş, Microsoft ise 10. sırada.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

microsofttan beklenen birşey 🙂 ben halen derim var bunlar bir işler çeviriyor ama hayırlısı bakalım nolacak
neyse google elini attığı sektörün kökünü kazıyor bununla karşılaştık artık.

asla! 🙂 böyle bir ihtimal yok, çünki google açıklanmasada alexa alt yapısını kullanıyor.. alexa alt yapısını güncelledi; google pagerank çöktü bu bir örnek.. çok uzun sürede alexa'yı geri plana atabilir kendi alt yapısını kullanabilir ama; kesinlikle alexa'yı bitiremez. satın alsa bile, alexa'yı yok edemez. youtube gibi (google videos olmasına rağmen ikiside halen aktif çünki ikiside vazgeçilemeyecek kadar büyük platformlar ..