Google T.C’de vergi mükellefi oldu

Google Türkiye'd faliyet gösteriyordu fakat vergi mükelelfi değildi, artık Google'da Türkiye'de vergi mükellefi oldu. Türkiye Cumhuriyetinin şu anki faizi ile 72 Milyon TL ceza kestiği Google, 6111 sayılı torba yasa kanunundan faydalanıp vergi borcunun faizlerini sildirip sadece 35 Milyon TL ödeyecek, ve bunu 18 taksitte ödeme imkanı da var 🙂 Çok uyanık herifler ya bu kanuından bende trafik cezam için yararlanmıştım.

Google


Böylece 122 Milyar dolar marka değerine sahip dünyaın en büyük şirketi olan Google Türkiye devleti ile hehalleşmiş olacak. Ayrıca vergi mükellefi olması ile birlikte Google siteleri ile devlet arasında oluşabilecek sorunların çözümü daha hızlı olacak çünkü artık Google Türkiye devletinin elinin altında oalcak ve Google Türkiye'de bu işler için daha fazla personel çalıştıracaktır.

Google ile çalışanlar bu zamana kadar İrlanda'dan kesilen faturaları görüyordu bundan sonra Google Türkiye faturalarını görecekler. Türkiye’de Türk firmaları ile yaptığı ticaretten kazanılan gelirlerinin vergilerini Türkiye'ye ödeyecek bu aslında iyi haber ama umarım işleyişte Türk sistemine geçmezler de biz de ekenomik oalrak mağdur olmayız zira Türkiye'de ki mali sistem tam anlamı ile bulmaca insanı yıpratıyor. Google büyük ihtimalle Google LTD. veya Google A.Ş. gibi bişi olabilir Türkiye de, Limited daha avantajlı ve uygun gibi A.Ş olamazlar sanırım.

Vergi uzmanları, Google'un Maliye ile uzlaşmasının birçok açıdan büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor. Uzmanlara göre, Google Maliye ile el sıkışarak Türkiye'de vergi mükellefi olmayı kabul etmiş oldu. Bu durumda şirketin 2009 ve 2010 yıllarına ait gelirlerinden de devlet vergi tahsil edebilecek. İkinci olarak Google, ABD, İngiltere, Almanya gibi sadece belli başlı ülkeleri muhatap kabul ederek, onlara vergi ödüyor. Dolayısıyla Türkiye'ye vergi ödemeyi kabul etmesi sembolik açıdan büyük önem taşıyor.

Hayırlı uğurlu olsun.

Kaynaklar:
http://www.google.com.tr/press/
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/05/13/googlea-71-milyonluk-vergi-cezasi
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/05/31/google-yola-geldi

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.