Kategoriler
Internet

Facebook krizde, ücretli hesaplar yolda mı?

Facebook’ta işler pek iyi değil, ücretli kullanıcı hesaplarıyla gelir elde etmeyi planlıyorlar.

Dünya’da yaşanan büyük ekenomik kriz internet firmalarını da etkiledi, analistlere göre Facebook’un hisse satışıyla elde ettiği 500 milyon dolarlık sermayenin büyük bir kısmı harcanmış durumda. Eğer büyüme oranları durursa peşin para stokları 2009’daki piyasa durgunluğunda tamamen eriyebilir.

İsviçre haber portalı 20Minuten’in sektörle ilgili araştırması üzerine edindiği bilgiye dayanarak yazdığı haberde, Facebook’un şimdiki ücretsiz üyeliğin yanısıra ücretli üyelik sistemine geçebileceği ve bu yolla gelir elde etmeyi planladığı yazılmış.

facebook-a-girme-lan

Facebook 140 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile internetteki en hızlı büyüyen sosyal network ağı. Ortalama bir kullanıcının 100 arkadaşı var, günde tahminen 30 milyon resim gönderiliyor. Dünya çapında her gün 200.000’in üzerinde yeni kullanıcı portala üye oluyor.

Burada en sıkıntılı durum tabii ki altyapı, inanılmaz boyutlara ulaşan bu sosyal network platformu’nun altyapı maliyetleri gittikçe artıyor, fakat gelirler de bir artma olmayınca işler kötüye gidiyor, bunun üzerine bir de global krizi katın ve düşünün.

Bizimkiler bunu önceden görmüş olmnalı ki Facebook’dan önce sahte gold üyelik grupları açmışlardı, bunlara katılan binlerce insan da olmuştu, demek ki Facebook bu sisteme geçerse katıalcak kullanıcılar olur ve para kazanır diye düşünüyorum. Sahte profillere ve gruplara da lütfen dikkat edin, hayat kısa böyle saçma şeylere vaktinizi kaptırmayın, akıllı olun.

bu bir asılsız haberdir. bazı kişiler "facebook türkiye temsilcisi"(!) sıfatını kullanarak facebook'ta gruplar açmaktadırlar. özel mesajlar göndermektedirler. bir grup vardı, facebook 2009'da ücretli olacak, hemen 100 kişiyi bu gruba davet edin diye… hani, nerede?

bir de şöyle gruplar var: facebook'ta sizi silenleri görün, hrekes profilinizi görsün diye.. hepsinde de 30 dak bekleyin yazıyor. ama hiç bir halt olmuyor. insanları sazan balığı sanıyorlar.

bence facebook asla paralı olmaz, yani birkaç paralı özellik eklenmesini paralı olarak saymak yanlış bence ona bakarsak google da paralı şuanda, onun dışında komple üyelik paralı olursa bu işten facebook zararlı çıkar bikaç hafta belki güzel para kazanır ama ücretsiz bir alternatifi hemen piyasa yüzdesini arttırır, zaten şuanda milyonlarca dolar reklam geliri varken böyle bir riske gerek yok, ayrıca 500 milyon dolardan bahsediliyor server ve işçi masrafı hariç çok önemli bir gideri olmayan bir şirket kriz neden etkilesin ki?