Kategoriler
Hayattan

Gezegenin milli içeceği

Amerika’da eczacı Jhon Pemberton’un 8 Mayıs 1886 yılında pirinç çaydanlıkta ürettiği tatlı ve gazlı şurup, zaman içinde sınırları aştı, kültürlerle kaynaştı ve bir dünya markasına dönüştü. Hatta herkesi bir araya getiren, gezegenin yegane “milli” içeceği oldu diyebiliriz.

coca-cola

İlk Coca-Cola’nın tadıldığından itibaren bu yana 125 yıldır paylaşılan bu mutluluğun şerefine Coca-Cola merkezi Atalanta’nın yanı sıra dünya genelinde çeşitli kutlama etkinlikleri düzenlendi. İşte bir içecekten daha fazlasını çağrıştıran ünlü markanın 125 yıllık tarihinden öne çıkanlar.

Sıcak bir havada kapağını açarkenduyduğunuz ses ile başlar vucudunuz mutluluk hormonu salgılamaya. Boğazınızdan yudum yudum akarken Amerikan Rüyasının parçası olduğunuza yemin edebilirsiniz. Andy Warhol gibi isimlere de ilham vermiş zarif tasarımlı Coca-Cola şişeleri koleksiyonundan yola çıkarak tasarım dünyasının 125 yıllık gelişimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz, dünyanın bütün garsonlarının anlayabileceği tek sipariş olduğunu düşünüp keyiflenebilirsiniz, dünya sinemasında başlı başına kültüre atıfta bulunan önemli bir imge olması hayranlığınızı arttırabilir… Tüm bunları düşününce elinizdeki Coca-Cola’dan bir yudum daha alırsınız, belki o sırada da “He get monkey finger he shoot coca-cola” diyen Beatles çalıyordur.

Bunları biliyor musunuz?

İçeceğe Coca-Cola adını koyan, şirketin muhasebecisi Frang Robinson, iki adet c harfinin reklamlarda estetik açıdan güzel duracağını düşündü ve el yazısıyla bir logo oluşturdu. Coca-Cola logosu hiç değişmeksizin günümüze kadar geldi. Yapılan araştırmalar Coca-Cola kelimesinin, tüm dünyada “okey -tamam” kelimesinden sonra en fazla anlaşılan ikinci kelime olduğunu gösteriyor. Dünya halkının %98’i bu kelimeyi tanıdığı düşünülüyor.

İçeceğin mucidi Jhon Pemberton ölümünen kısa bir süre önce elindeki tarifi 2 bin 300 dolara Asa Candler’a sattı. Şirketin ilk başkanı olan Candler, bu şuruptan bir “dünya markası” yaratmayı başardı.

Coca-Cola, 1950 yılında, Time Dergisi’nin kapağında yer alan ilk hızlı tüketim ürünü oldu.

1986 yılında Challenger uzay mekiği astronotlarının, görevleri sırasında uzay için hazırlanan kutuyu test etmeleriyle Coca-Cola, uzayda tüketilen ilk alkolsüz içecek olma ünvanını elde etti.

1974 yılında küçük bir grup olarak kurulan “Coca-Cola Koleksiyoncular Kulübü“, bugün 28 ülkeden 5.000 üyesi ile küüçk bir devlet nüfusuna sahip.

Atlantik kıyısında, Puerto Cortes, Hunduras’daki plajın adı Coca-Cola. 40 yılı aşkın süredir CocaCola plajı olarak anılan bu sahil bugün Coca-Cola şişeleme birimi olmamasına rağmen aynı adı taşıyor.

Brezilya’da bulunan Macape Şişeleme fabrikası’nın bulunduğu sokağın ortasında Ekvator çizgisi geçiyor. Dilerseniz güney yarım küre’den dilerseniz bir adım atarak kuzey yarım küreden Coca-Cola alabilirsiniz.

2008 yılında, iki Coca-Cola hayranı tarafından oluşturulan Facebook hayran sayfası, Ocak 2011 itibariyle 22 Milyonu aşan hayranı ile Facebook ve Youtube sayfalarından sonra üçüncü sırada yer alıyor.

coca-cola.com
cci.com.tr
mycoke.com
coca-colaturkiye.com.tr
facebook.com/cocacola