Kategoriler
Multimedia

Fotoğrafçılıkta çalıntı ekipmanlara karşı alınan önlemler

Dişinizden tırnağınızdan biriktirdiğiniz paralar ile aldığınız bir fotoğraf makinesinin veya başka bir ekipmanınızın çalıntı olmasında kötü bir şey yoktur sanırım. Düşününün çalıntı bir parçanın elinizde yakalandığını.

Bu sorunla daha çok foto muhabirleri karşılaşsa da, tüm insanların başına gelebileceğini düşünerek bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım sistemlerinden olan Photo isimli site uzun zamandan beri fotoğrafçılara bir nevi yardımda bulunmak için bir sistem geliştirdi.

Bu sistem neye yarıyor?
Alacağınız ekipmanın çalıntı olup olmadığını şuradaki linkten girerek kontrol edebiliyorsunuz. Yani aldığınız ürünün orijinalliğini bir nevi öğreniyorsunuz.
Çok detaylı bir arşiv yaratmışlar.

http://www.photo.net/registry/ Bu adresten alacağınız ekipmanı kontrol edebilir ve içinizdeki şüpheyi de atabilirsiniz.

Yeni fotoğraf makinesi veya objektif flash gibi ekipmanlar almak isteyen arkadaşların işine yarayacağını umuyorum.

malının çalınması kadar çalıntı mal da kullanmak acı verici birşey.
bir arkadaşımın babası tanesi piyasa 800-850 lira olan bir fotoğraf makinesinden 2 taneyi 120 liraya aldığını söylemişti. ne kadar doğru ne kadar yalnış bilemem.

@ahmet çakır:
hocam dikkatli olmak lazım. burada tüm dunyadan insanların calıntı ve kayıplarının ekipman numaraları var.. girip kontrol etmemiz 5 dakika surmez.. hiç kimseninde kafası agrımaz bu sayede..