Kategoriler
Genel

Wikipedia tasarımını yeniliyor

20 yıldır hayatımızda olan internetin bilgi kaynağı Wikipedia, 10 yıldan sonra ilk kez tasarımını değiştirmeye hazırlanıyor.

Sitenin sahibi olan Wikimedia Foundation, Wikipedia üzerinde yapacağı tüm değişiklikleri kullanıcılarıyla paylaştı. Yeni özellikleri hareketli resimler üzerinden gösteren platformun yenilikleri arasında; logonun konumu, açılır kenar çubuğu, içerik genişliğini sınırlama ve arama çubuğunun yerini değiştirme gibi başlıklar yer alıyor.

Wikipedia sayfasında sayfanın en aşağısına kadar inmek zorunda kalmadan, aynı sayfa üzerinden sekmelerde geçiş yapılabiliyor. Gizlenebilir kenar çubuğu ile dikkati dağıtan unsurların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bunun yanında eklenecek bir buton ile metin dilini değiştirmek de kolaylaşıyor. Sayfaların içindekiler bölümünü sayfanın başına yerleştiren Wikipedia, kullanıcıların içerik içinde özgürce gezinmesini de sağlıyor. Site içi arama yapmanızı sağlayan algoritma da iyileştirme yapılacaklar listesinin başında geliyor.

Wikipedia kullanıcıları tarafından test edilen yeni özelliklerin 2021’in sonuna kadar yayına alınması bekleniyor.

wolkanca.com’da Wikipedia tasarımını yeniliyor veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Wikipedia tasarımını yeniliyor için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.