Kategoriler
Internet

Facebook ve Twitter mesajları yüzünden 4 yıl hapis cezası aldılar

Londra da yaşanan isyan haraketleri ve yağmaların görüntüleri dünya basınına yansımıştı, Londra da ki Türklerin isyancılara karşı polisten daha çok etkili oldukları söylenmişti.

Facebook-Riot-Jailbirds

Yargıç Elgan Edwards, dün görülen davada Jordan Blackshaw (20) ve Perry Sutcliffe-Keenan’ı (22) “internet üzerinden yağma ve şiddete teşvikten” hapis cezasına mahkum etti. Yargıç, “ülkemizi toplumsal çılgınlığın sardığı bir anda yaptığınız bu çağrılar tüyler ürpertici” derken, iki gencin facebook üzerinden yaptıkları bu çağrıya karşılık veren kimsenin olmadığı bildirildi. Ülke genelinde şimdiye kadar 2 bin 770 kişi gözaltına alındı. Düne kadar 1200’den fazla kişi mahkemelere çıkarıldı, bunların yüzde 64’ünün gözaltı durumunun devamına karar verildi. Nicolas Robinson (23) 3,5 sterlin değerinde su kabını bir marketten çaldığı için 6 ay, iki çocuk annesi Ursula Nevin yağmalama sırasında bir dükkandan çalınan şortu aldığı için 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. İngiltere’deki mahkemelerin aralıksız çalışmasıyla, önümüzdeki günlerde tutuklananların sayısının artması bekleniyor.

BAŞBAKAN CAMERON: MAHKEMELER, CEZALARLA SERT MESAJLAR VERİYOR
İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkedeki yağmalama, kundaklama ve şiddet olaylarına karışanlara verilen ağır cezaları savundu. Cameron, yaptığı açıklamada, mahkemelerin cezalarla “sert mesajlar” verdiğini kaydederek, “Verilen cezalara mahkemeler karar veriyor. Mahkemeler sert mesajlar vermeye karar verdi ve bunu yapabiliyor olmaları çok iyi” dedi. Bazı milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları, verilen cezaların “çok ağır” olduğunu savunuyor.

Bu arada, İngiltere Kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles ile eşi Cornwall Düşesi Camilla, olaylardan etkilenen Tottenham’daki kriz merkezini ziyaret etti. Prens Charles ve eşi Hackney, Lambeth ve Croydon gibi semtlerine de gidecek.

Öte yandan, olaylara ilişkin her gün yeni görüntüler yayımlanmaya devam ediyor. Son yayımlanan görüntülerden birinde, Croydon semtinde isyancılar motosikletli bir kişiye saldırarak, sürücüyü düşürüyor ve motosikleti çalıyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/660028-sosyal-isyana-kelepce
http://www.msnbc.msn.com/id/44171232/ns/world_news-europe/