Kategoriler
Kültür Sanat

Eve dönüş

Memet Ali Alabora ile Sibel Kekilli’nin yarı çıplak bir vaziyette rol aldıkları Eve dönüş filminin bazı sahnelerinde, erotizm tavana vuruyormuş kesin gitmek lazım.


https://www.youtube.com/watch?v=EvrfuUr3csw

3Kasım’da vizyona girecek olan ’eve Dönüş’ filmi yalnızca 12 Eylül darbesine ilişkin konusuyla değil, başrol oyuncuları Sibel Kekilli ve Memet Ali Alabora’nın sevişme sahneleriyle de çok konuşulacakmış. Ooo iyi zaten sıkılırdık Babam ve oğlum filmine gidenler kesin gitsin derim.

KEKİLLİ NEFES KESECEK
eve dönüş
12 Eylül darbesi döneminde yaşanan olayları sıradan insanların gözünden anlatan film, bugüne kadar Memet Ali Alabora ve Altan Erkekli’nin rol aldığı işkence sahneleriyle gündemde yer almıştı. Ancak filmin büyük yankı uyandırması beklenen kareleri arasında, Esma karakterini canlandıran ünlü oyuncu Sibel Kekilli ile eşini canlandıran rol arkadaşı Memet Ali Alabora’nın sevişme sahneleri de yer alıyor. Özellikle Kekilli’nin bu sahnelerdeki performansıyla nefesleri keseceği söyleniyor.

ÇIRILÇIPLAK DEGİLLER
Alabora’nın sevgilisi rolündeki Yeşim Ceren Bozoğlu ile de seviştiği filmin yönetmeni Ömer Uğur, sevişme sahneleri konusunda oldukça titiz davrandı. Bu sahnelerin filmin anlatımına zarar vermemesi için sevişme kareleri çıplaklık üzerine değil, erotizm üzerine kurgulandı. Oyuncular çırılçıplak soyunmadı; sahneler tam çıplaklık yerine yarı çıplaklıkla çekildi. Filmde çıplaklığın değil, erotizmin tavan yapması hedeflendi.

Film Hakkında
Mustafa ve Esma 5 yıllık evlidirler. Görkem adında bir de kızları vardır. Karı-koca ikisi de işçidirler. İkisinin de küçük umutları, küçük düşleri vardır. Politikayla, sağla-solla hiçbir ilgileri yoktur. Sadece çalıştıkları fabrikaya zorunlu üye olmuşlardır . Aldıkları televizyonun taksiti bütçelerini fazlasıyla sarstığı için, yaklaşık bir aydır ikisi de faza mesaiye kalmaktadırlar. Vardiyaları çakışmadığı için birbirlerini fazla görememekte, evin içinde birbirlerine notlar yazıp bırakarak haberleşmektedirler. Görkem de anneannesinin yanında kalmaktadır.

Mustafa’nın fabrika dışında yaptığı tek şey okey ve at yarışı oynayıp futbol takip
etmektir . Esma da her tavrıyla Mustafa’ya uyduğu için iyi anlaşmakta, günlerini gün etmektedirler. Tek sorunları kendilerini evden çıkarmak isteyen ev sahipleri ve eve aldıkları renkli televizyonun taksitidir. Televizyonları, çocukları ve kendileriyle mutludurlar. Yıllardan 1980, aylardan eylüldür.

Sokaklarda olaylar, geceleri silah sesleri, Mustafa, bu olayları çıkartanlara “hasta” oluyordur. Bir gün birilerinin bu gidişe dur diyeceğini düşünüyor, arkadaşlarıyla bunu tartışıp, bunu savunmaktadır.

Esma’yla vardiyalarının çakışacağı müşterek tatil günleri olan Cuma gününe arkadaşlarıyla bir piknik organize eder Mustafa.. Gülhane’de! Hem de rakılı bir piknik. Ama Cuma günü kalktıklarında, onları sabahleyin radyoda Hasan Mutlucan, sokakta askerler karşılar. Darbe olmuştur. Memleket kurtulduğu için sevinmişler, piknik iptal olduğu içinse üzülmüşlerdi.

“Şu ihtilali çalıştığımız güne denk getirseydiler de biz de bedavadan bir gün evde kalsaydık” diyecek kadar rahattırlar. Borcunu henüz ödemedikleri televizyonda bildiriler, anonslar, tamimler….Dışarıda tutuklanmalar, ihbarlar… ama Mustafa ve Kayınpederi Kore Gazisi Sacit Bey, durumdan memnundurlar. İş yerinde ve mahallede tutuklamalar, göz altına almalar… Ama Mustafa’ya göre her tutuklamanın mutlaka gerekçesi ve her tutuklananın “Mutlaka bir bağlantısı” vardı.Yoksa insanları niçin gözaltına alsınlar ki. Elbette suçlular cezalarını çekecekti.

Ama bir gece “bağlantısı” olmadığı halde Mustafa’yı da alırlar. Artık o Mustafa değil, Örnektepe Halk Komitesi Başkanı Şehmuz kod adlı siyasi bir suçludur. Ardından sorgulamalar, soruşturmalar, yüzleştirmeler. Her şey Mustafa’nın Şehmuz olduğunu göstermektedir.

Mustafa artık içinden çıkamayacağı bir karabasanlar dünyasındadır. Mantığın, aklın ve her şeyin iflas ettiği bir dünya.Üstelik en yakın çevresi bile Mustafa’nın “Şehmuz”luğunu” sakladığına inanmaktadır.

22 gün sonra salındığında Mustafa da artık kim olduğunu bilmiyordur. Mustafa mı, Şehmuz mu…Artık işsiz, yalnız ve yitiktir. Bir eylülzededir o. Üstelik içeride tanıştığı Hoca’ya verdiği bir söz, yerine getirmek zorunda olduğu bir görevi vardır.

Sıradan insanların eylül hikayesini anlatan bu senaryo, sindirilmiş, susturulmuş ve sürüleştirilmiş Türkiyeli insanların seksenlerdeki trajik- komik durumunu anlatmaktadır.

PRODÜKSİYON NOTLARI

“EVE DÖNÜŞ”, bundan yaklaşık 9 yıl önce, filmin aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturan Ömer Uğur tarafından kaleme alındı. 12 Eylül 1980 darbesinin, sıradan yaşamlar üzerinde yarattığı yıkıcı etkiyi, kendi mizahi ve duygulu yorumuyla ele alan Ömer Uğur, filmin senaryosuyla önce Yunus Nadi, ardından Montpellier Film Festivali’nde Avrupa’nın “En İyi Film Senaryosu” ödülünü aldı.

Beyaz Perdeye kimsenin taşımaya cesaret edemediği “Eve Dönüş” projesine toplumsal sorumluluk bilinciyle yaklaşan yapımcı Hayri Aslan, “Birilerinin artık bu öyküleri anlatması gerekiyordu” diyerek, filmi güçlü bir cast ve yüksek bir prodüksiyonla yapılandırdı.

Hiçbir siyasi kimliği, görüşü ve bilgisi olmayan sıradan bir fabrika işçisinin, darbe yıllarında yaşadığı traji-komik öyküsünün en önemli karakteri Mustafa için yapımcı ve yönetmenin oyuncu seçmelerinde üzerinde durduğu farklı erkek oyuncularla da görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmeler içerisinde Memet Ali Alabora’nın senaryoya karşı gösterdiği duyarlılık ve heyecan, Mustafa karakteri üzerinde daha fazla düşünmeyi gerekli kılmadı. “Bu filmde yer almak çok önemli. Dahası bu benim için bir sorumluluk” diyen Memet Ali Alabora, Mustafa karakterini hızla benimsedi. Mustafa’nın kendisi gibi işçi olan eşi Esma karakteri için de aynı zamanlama içerisinde yapılan oyuncu seçmeleri sırasında Duvara Karşı Filmi’yle dünya çapında bir referansa sahip olan oyuncu Sibel Kekilli, “Anlatacak hikayesi ve davası olan Türk yapımı bir dönem filminde yer alırım” diyerek, Esma karakterine hayat vermek üzere projeye katıldı.

Darbe yıllarının Türkiye’sini siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda inceleyen profesyonel bir araştırma ekibi oluşturuldu. Aydın Sayman’ın başkanlık ettiği, tarihsel araştırma grubunun çalışmalarıyla filmin, o yıllardaki güncel dokusu, sokakta ve siyasette görünen fotoğrafı, karakterlerin psikolojik profili netleşerek belirmeye başladı.

Beykoz’da Sümerbank Eski Kundura fabrikasında yaklaşık üç ay süren profesyonel bir teknik ve sanat çalışmasıyla dev bir film platosu kuruldu. 45 gün süren film çekimleri ağrılıklı olarak bu platolarda gerçekleştirildi.

Film çekimlerine başladığından itibaren Mustafa karakterinin yaşadığı olaylar örgüsünü takip ederek kilo vermeye başlayan Memet Ali Alabora, film bittiğinde tam 9 kilo vermişti.

Çekimler boyunca polis arabası, silah, kostüm gibi lojistik desteği İstanbul Emniyet Müdürlüğü sağlarken, 78’liler Vakfı da döneme ilişkin ayrıntılarda yapıma katkıda bulundu. Ayrıca Kültür Bakanlığı ve Eurimage da filme yapım desteğinde bulundu.