Kategoriler
Eğlence

“Dünyayı Ardında Bırak” filmi

Netflix’in kıyamet sonrası gerilim filmi “Dünyayı Ardında Bırak / Leave the World Behind” çıktı, filmin danışmanları arasında Obama var ve Elon Musk X’da filmin yayınlanan bir sahnesi hakkında yorum yaptı.

Netflix’in kıyamet sonrası gerilim filmi Leave the World Behind / Dünyayı Ardında Bırak, 8 Aralık’ta platformda izleyicilerle buluştu. Mr. Robot’un da yönetmenliğini yapan ödüllü yazar-yönetmen Sam Esmail’in imzasını taşıyan film, gizemli koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren iki ailenin hikayesini anlatıyor. Film, Rumaan Alam’ın 2020’nin en çok satan aynı adlı romanından uyarlanıyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir siber saldırıyı içeren büyük bir krizle karşı karşıya kalan iki aileyi anlatıyor. Filmde teknoloji konusunda uyarı mesajları var.

Elon Musk’ın filmindeki Tesla sahnesi için yaptığı yorum

Filmin Tesla sahnesine ise Elon Musk’tan yanıt geldi. Filmdeki bir sahnede Amanda (Julia Roberts) otomobillerin, kendi kendine sürüş özelliği nedeniyle hacklendiği bir otoyolda biriken gelen Tesla’lardan kaçmak zorunda kalıyor. Netflix de bu bölümü twitter’dan paylaştı.

RUN JULIA ROBERTS RUNNNNN – Leave the World Behind is now on Netflix.

Sahneye yanıt veren Elon Musk ise “Dünya tamamen Mad Max’e dönse ve benzin kalmasa bile Tesla’lar güneş panellerinden şarj olabilecek” dedi.

Ancak pek çok sosyal medya kullanıcısı Musk’ın filmi izlemediği yorumunu yaptı. Çünkü aslında sahne, bilgisayar korsanlarının sürücüsüz arabalar gibi teknolojileri teorik olarak insanlara karşı nasıl kullanabileceğine işaret ediyor.

Dünya tamamen Mad Max’e dönse ve benzin kalmasa bile Tesla’lar güneş panellerinden şarj olabilecek! – Elon Musk

Leave the World Behind / Dünyayı Ardında Bırak

Dünyayı Ardında Bırak (Leave the World Behind) 2023 ABD yapımı kıyamet sonrası kurgusuna sahip psikolojik gerilim filmidir. Filmin senaristi, yapımcısı ve yönetmeni Sam Esmail’dir. Film Rumaan Alam tarafından yazılan aynı adlı romandan esinlenilmiştir. Başrollerinde Julia Roberts, Mahershala Ali, Ethan Hawke, Myha’la ve Kevin Bacon’ın oynadığı film 25 Ekim 2023’de Amerikan Film Enstitüsü Festivalinde prömiyer yaptıktan sonra sinemalarda ve 8 Aralık 2023 itibarıyla Netflix platformunda gösterime girmiştir. Filmde eski ABD Başkanı Barack Obama danışmanlık yapmıştır.

Konusu

İnsanları sevmeyen(/Mizantropi) Amanda Sanford bir sabah uyanır ve ailesiyle beraber plansız bir kısa tatile çıkmaya karar verir. Long Island’da bir Airbnb evini kiralar. Eğitimci eşi Clay, küçük kızı Rose ve ergenliğe adım atan oğlu Archie ile eve yerleşirler. Hepsi de yoğun şekilde teknoloji bağımlısıdır. Kalacakları eve alışveriş için yakınlardaki bir süpermarkete gittiklerinde aşırı stok yapacak miktarda konserve ve su alan bir kişi dikkatlerini çeker. Evde internet kesiktir ve ailenin küçük kızı Rose merakla beklediği Friends dizisinin sezon finalini bir türlü seyredemez. Bu sırada kiraladıkları evin ormana bakan arka bahçesine vahşi geyikler gelmeye başlar. Aile plaja gidip güneşlenirken uzaktan bir petrol tankerini fark ederler, gemi ilginç bir şekilde yavaşlamadan plaja doğru gelir ve plajdakilerin hayatını riske edecek şekilde ancak kuma saplanınca durur. O akşam geç vakitte kapı çalınır ve kapıda evin sahibi olduğunu iddia eden George H. Scott (G.H.) ve kızı Ruth belirir. Evin kendilerine ait olduğunu ve gittikleri konser kentteki geniş çaplı elektrik kesintisi nedeniyle iptal olduğu için eve dönmek zorunda kaldıklarını söylerler. Amanda gece yarısı kapısına dayanan bu kişilere kesinlikle güvenmemektedir.

Oyuncular

Eleştiriler

Rotten Tomatoes sitesi 114 izleyicinin değerlendirmesi üzerinden yaptığı puanlamada filme %75 notu vermiş, oyunculuğu överken filmin akış hızını yavaş bulmuştur.

Kaynaklar

  1. Leave the World Behind (2023) – IMDb
  2. Leave the World Behind (film) – Wikipedia
  3. Leave the World Behind – Rotten Tomatoes
  4. 9 Aralık 2023 tarihli Aleena Malik haberi
  5. Reddit Tesla kanalı