Kategoriler
Hayattan

Buda dan

Buddha_lantauBudizm kısaca koyvermek felsefe veya doğu da din gibi yaşanan bir disiplin, kabullenmek, ötesini, fazlasını aramamak filan. Bir adam budist rahibi telefonla aramış ve –kendimi öldürmeyi düşünüyorum rahip bir şeyler söyleyin ne olur, demiş, budist rehip –harika, hiç durmayın demiş. Yani Buda’nın öğretisi aslında hayattan neredeyse tamamen kopup nefisi öldürmek gibi bir şey, MEvlana da yüzyıllar sonra belki budizmi de biliyordu söyledikleri ile budizm öğretileri arasında yakınlıklar var.

Konu ilginç, bakarken güzel deyişler gördüm buda sözleri. Bu arada Buda denilen adam tek bir kişi değil, buda bir mertebe ve en son buda diye bir adam var “The Buda” yazılıysa İngilizce o son budayı demek istiyorlar ama sadce buda yazılı ise o buda mertebesini söylüyor.

“Bütün evrende sevginizi ve ilginizi sizin kendinizden daha fazla hak edecek birini arayabilirsiniz ama bulamazsınız. Kendiniz, sizin sevginizi ve ilginizi diğer herkes kadar hak eder.”

“Öfkeniz için cezalandırılmazsınız, öfkeniz tarafından cezalandırılırsınız.”

“Geçmişe takılıp kalmayın, gelecek hayalleri kurmayın, zihninizi şimdiki ana konsantre edin.”

“Ne olduğumuz ne düşündüğümüzün eseridir. Eğer bir insan kötü düşüncelerle konuşur ve eyleme geçerse, acı onu bir gölge gibi takip eder. Eğer bir insan saf düşüncelerle konuşur ve hareket ederse, mutluluk onu bir gölge gibi takip eder.”

“Bir testi damlaya damlaya dolar.”

“Bütün kötü eylemler zihnin eseridir. Eğer kişi zihnini dönüştürürse kötü eylem devam edebilir mi?”

“Kin, kin ile sona ermez, sadece sevgi ile sona erdirilir; bu ebedi kuraldır.”

“Sağlık en büyük hediyedir, tatmin en büyük zenginliktir, sadakat en iyi ilişkidir.”

“Öfkeye takılıp kalmak başkasına atmak üzere elinde kızgın kömür tutmak gibidir, yanan siz olursunuz.”

“Ne kadar çok kutsal kelime duysanız, ne kadar çok konuşsanız, bu kelime ve sözlere göre eyleme geçmiyorsanız, duyduklarınız, söyledikleriniz neye yarar?”

“İyi bir yolculuk geçirmek, varmaktan daha önemlidir.”

“Bizi kendimiz başka kimse kurtaramaz. Yolu biz kendimiz yürümeliyiz.”

“Ayak yeri hissederken kendini hisseder.”

“Zihin herşeydir. Ne düşünürseniz, o olursunuz.”

“Dil keskin bir bıçaktır… Kan dökmeden öldürür.”

“Gerçeğin yolunda bir kişinin yapabileceği sadece iki hata vardır; yolun sonuna kadar gitmemek ve yola hiç çıkmamak.”

“Sağlıklı bir yaşamın keyfini sürmek, aileye mutluluk getirmek, herkese barış getirmek için kişi zihnini kontrol ve disiplin altına almalıdır. Eğer kişi zihnini kontrol edebilirse aydınlanmaya giden yolu bulabilir, ve bilgelik ve erdem ona kendiliğinden gelecektir.”

“Bizi düşüncelerimiz şekillendirir, ne düşünürsek o oluruz. Zihin saf iken neşe bir gölge gibi takip eder ve bizi hiç terk etmez.”

“Kendi kurtuluşunuz için çalışın. Başkalarına bağımlı kalmayın.”

Kaynak: Brainy Quote

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Buda dan başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.