Kategoriler
Hayattan

Modern insan, kör bir devdir // Çarka tükürenler

platon-aristotelesModern insanın çok büyük sorunları olduğunu aklını kullanan, düşünen biz çoğu insan görebliyoruz. Bu sorunlardan bir tanesi de bu modern dünyada ki yerleşik sistemde var olan köleliğin çarkları arasına sıkışması, bu insanlar çarklara bebekliklerinden başlayarak alıştırıldıkları için kendilerini evlerinde hissederler. Sofi’nin dünyası kitabındaki tavşanın tüyleri arasında olma durumu iyi bir benzetme olabilir.

“Hepimiz yeni bilimin ve teknolojinin muazzam başarısını biliyoruz ve hepimiz insanın gücünün muazzam artışına şahit olabiliriz. Ama belirtmek zorundayız ki, bilgelik ve iyilikte buna mukabil bir artış yoktur. Modern insan, önceki insandan daha iyi mi daha kötü mü olduğunu bilmediğimiz bir devdir… Modern insan, kör bir devdir.” -Leo Strauss.

İnsanları bir canavara, kan emici varlıklara çeviren bu hırs onlara Allah tarafından doğuştan verilmedi. Bu insanın o sistemde yetişmesi ile alakalı, doğaya baktığınızda, en azından belgesel bile izleseniz yüce yaratıcının bize nasıl ahenk içinde bir evren verdiğini göreceksiniz. Buradaki sorunlar insanlardan kaynaklanıyor, biz insanlar düyayı hep yaşanılmaz kıldık asırlarca, savaşlar çıkardık, öldürdük, öldük. Hepsini biz yaptık ve eski tarihlerin kölelik sistemi modern dünyada sadece biçim ve isim değiştirerek tebasını sürdürdü.

İkiyüzlülük iş hayatının vazgeçilmez sevgilisi, bu öyle bir şeydir ki tecrübesiz biriyseniz alışmakta oldukça zorluk çekeceksiniz, kendinizi genel eve yeni düşen bir hayat kadını gibi hissedeceksiniz diye belirtirsem bu hatalı bir örnek olmaz. Doğruyu duymaktansa hoşlarına gidenleri duymayı tercih eden insanlar topluluğu

Çıkarlar birlikteliği, tepedekilere hizmet eden, onların vizyon ve misyonlarını ne kadar çok savunursalar onlar o kadar egolarını tatmin etmiş ve o kadar güçlenmiş hissederler.

Galiba modern insan için yapılabilecek en iyi tanım şöyledir; 24 saat içinde 3 farkı insanı bedenine sığdırabilen insan, iş, sosyal, özel hayat.

Bazı insanlarsa bu çarkına tükürdüğüm dünya diyenlerdendir ki bu insanlar dünyanın en mutlu insanlardır. Çoğunlukla ya budist, ya sofu, trafik ışıklarında cam silen şarap içen, ya da hint fakiri gibi biçimlerde karşımıza çıkabilirler.

Analytical thinking, certification, benchmarking, blended learning, bürokrasi, dönemsel işler, dış müşteri, iç müşteri, job description, corporate culture, empathy, mission, orientation, organizasyon, outsourcing, performance assessment, job rotation, twinnings, competency, qualification vs.

Yukarıdaki çarkın bazı terimleri üzerine yoğunlaşıp idealist, maneviyatçı kişiliğimi özelimde bıraksaydım maddesel anlamda çok varlıklı bir insan olacağımdan hiç şüphem yok diyebilmek bana iç huzur veriyor.