Kategoriler
Hayattan

Bu öğretmenler utandırıyor

Bolu Atatürk Lisesi… Öğle tatilinde okul bahçesinde öğrenciler hummalı bir şekilde çalışıyor… Yaptıkları iş ise 2 öğretmenin otomobillerini temizlemek…. şeklinde bir haberle karşılaştım.

"Öğretmene çay-kahve getirme, özel hediyeler alma geleneklerine, otomobil yıkama işlemi de eklendi! Bolu’nun en eski okullarından Atatürk Lisesi’nde önceki gün havanın güzel olmasını fırsat bilen 2 öğretmen, otomobillerinin tozunu atmaya karar verdi. Bunun için kolları sıvayan öğretmenler, tek başlarına işin altından kalkamayacaklarını düşünerek 4 öğrenciyi de yanlarına aldı. Tıpkı okulda olduğu gibi, otomobil temizlemede de iş bölümü yapıldı. Çocuklardan biri camları silerken, bir diğeri hortumla otomobili yıkadı. Diğer ikisi ise elektrikli süpürgeyi çalıştırıp araçların paspaslarını ve koltuklarını temizledi."

diyor haber ve utandırıyor insanı.

öğretmenler
Sadece orada değil aslında. Aklıma kendi okul hayatım geldi. Ben ortaokuldayken Din dersi öğretmenimiz en ön sırada oturduğum için bana her ay vergi iade zarfını yazdırırdı. Dökerdi cebindeki Kdv fişlerini yaz babam yaz. Kendi konuşur derste bişeyler anlatır sen anlayabilirsen anla. Matematik öğretmenimiz; dersi kaynatır birinden gözleme ister, birinin babası kapportacıydı arabama baksın baban derdi. Geçinmenin yolunu bulmuştu yani. Ben de öğretmenlik yaptım ki o kadar değişik meslek gruplarından öğrenciler vardı hiçbirinden geçineyim demedim. Ha yardımları olmadı mı elbette oldu Allah razı olsun ama onlar beni sevdikleri için kendi istekleriyle yaptılar.
Eğitim sistemimiz zaten sürünüyor yerlerde bir de öğretmenler bunu yaparsa öğrencilerin vay haline.

Bu öğretmenler utandırıyoriçin 7 yanıt

tam beni anlatıyorsun abla valla en öndeyim hoca bana çizelgeyi veriyor yeni kağıda geçirtiyor notları öfff dersi dinleyemiyorum sonrada sen bu dersi anlamamışsın aklın nerelerdeydi diyor

okulun dergisininin sayfa tasarımını, düzenleme-tashifini, yazıları toplamasını, içeriği ayarlamasını yani kısaca herşeyini kendim yaptım. kaç gün hatta hafta derslerimden geri kaldım. benim kazancım ne? 0000….onun dışında şu anda okulun sitesi de benim üzerime yıkılmış durumda… birşey olur bilgisayarla ilgili sanki okulun bilgisayar teknik servis elemanıyım.hemen "burak gelsin"! o gün bilgisayar odasındaki makinalara sırf format attırdılar 🥴 ghost saolsun da, bu kadar yüklenilmez ki bir insana….

biraz abartılmış. bana da derse girme arabayı yıka desinler seve seve gider arabayı yıkarım… biraz gerçekçi olmak lazım zorla yaptırmamışlardır ama derse teşvik etmeleri gerekir tabi öğretmenlerin

öğretmenlerin davranışlarının hatalı olduğunda hemfikiriz sanırım. ancak öğrencileri de biraz tanımak gerekiyor. şimdi oradaki öğrencilerin hocalarına yardım etmek için ellerine ayaklarına yapışmadıklarını kim bilebilir ki? bir de araba mevzuu olunca bilirsiniz erkek öğrenciler için akan sular durur. e bu bir de öğretmenin arabası olunca siz düşünün ne olacağını? kaldı ki öğretmenle öylesine samimi bir ortama girebilmek her öğrencinin hayalidir. olaylara diğer taraftan da bakmak gerek o yüzden. ha sizin dediğiniz gibi de olabilir. ancak olayın iç yüzünü bilmiyoruz tam olarak.

ya alla alla hiç bişi demiorm sadece başka işin yok mu senin otrmuş bide karikatür çizmiş

bence öğrenciler not almak için yapıyor 🙂 kesin. eminim ki arabasını yıkatan hocam öğrencilere " bunlar not kokan hareketler arkadaşlar " demiştir.

sanirim ''bu öğretmenler utandiriyor''başliği altindaki yaziyi yazan öğretmen arkadaşin pedagojik formasyonu yok.. öğrenci pisikolojisinden de anlamiyor olmali.. öğretmene yakin olmak,ona şirin gözükmek adina,öğrenciyken yaptiklarini da unutmuş olmali..hepimiz geçtik o yaşlardan ve o siraralardan.. öğretmenlerimizin ağzinin içine bakardik ,ne isteyecek te yapacağiz diye.. bu öğretmenimizi sevmekten tutunda ,onun gözüne girmeye ,becerilerimizi her yönden göstermeye kadar siralayabileceğimiz bir çok nedenden yapilmiştir.. ama hiç bir öğretmen ,zorla hele bir de lise öğrencisine asla hiç bir şey yaptiramaz..bir de şu dikkatimi çekti ve beni gülümsetti.. öğretmenimiz cümlelerinde ''ben de öğretmenlik yaptım ki o kadar değişik meslek gruplarından öğrenciler vardı hiçbirinden geçineyim demedim. ha yardımları olmadı mı elbette oldu allah razı olsun ama onlar beni sevdikleri için kendi istekleriyle yaptılar.'' eğer öğretmenlik bu sözcüklerle ifade ediliyorsa ,bu yaziyi yazanin gözünde,ben öğretmen olmaktan çoktan vazgeçtim..birakin öğretmen olmayi,her hangi onurlu bir insan,böyle bir yaziyi yazdiktan sonra bu cümleleri kullanmaya utanir..kendilerine yapildiğinda ''yardim''oluyor,başkalarina yapildiğinda ''utandiran öğretmen''oluyor.. bu bakiş açisiyla değerlendirdiğimde ,gerçekten gülümsedim.. çünkü komik ve yanli bir düşünce tarziyla karşi karşiya kaldiğimi farkettim.. öğretmen ,öğretmenliği gözden düşürecek,garip bir olguyu internet dünyasina taşirsa,kendinden de bu şekilde bahsederse.. ve ardindan da eğitim öğretim zaten yerlerde,bir de öğretmenler böyle yapiyor''diye bir ifadeyle yola çikarsa..yorum sizin arkadaşlar,bana diyecek pek fazla bir şey kalmiyor.. ve kendisi de öğretmenlik yapmiş.. en acisi da bunu söylemesi..