Kategoriler
Tech

Yeni Apple M1 işlemcili Mac bilgisayarlar

Apple, One More Thing(Ve bir şey daha) etkinliğinde yeni Mac bilgisayarlarını tanıttı.

Apple’ın 2020 yılı içerisinde yaptığı 3. etkinliği olan Apple One More Thing’de Apple Silicon işlemcili(Apple M1 işlemcili) MacBook’ları tanıttı.

Apple 3 yeni farklı cihazını bu etkinlikte tanıttı, bunlar; Macbook Pro, Macbook Air ve Mac Mini.

Apple Event — November 10

Daha önceki Apple Mac cihazlarından farklı olarak bu yeni cihazlarda Apple M1 çip kullanılıyor ve bellekler yani ramler çipin içerisinde tümleşik. Ayrıca istenirse yani Macbook Pro’lar Intel çipli seçeneği ile de satın alınabiliyor. Apple bu etkinlikte yeni macOS sürümü macOS Big Sur’u da tanıttı.

Apple M1 Çip

Yeni M1 çip; CPU, GPU, Neural Engine, G/Ç ve çok daha fazlasını küçücük tek bir çipe entegre ediyor. Ve bu çipe tam 16 milyar transistör sığıyor. M1, macOS Big Sur ile güçlerini birleştirerek kalıpları yerle bir eden hız, aklınızı başınızdan alacak grafikler, inanılmaz bir güç verimliliği ve olağanüstü pil ömrü sunuyor.

MacBook Air

En ince ve en hafif dizüstü bilgisayarımız şimdi M1 çip ile süper güçlere kavuşuyor. Güçlü Apple CPU. Grafiklerde yepyeni bir seviye. Sessiz, fansız tasarım. Ve 18 saate kadar pil ömrü.

MacBook Pro

MacBook Pro, M1 çip ile şimdi çok daha güçlü. Muhteşem grafikler. Geliştirilmiş Neural Engine ile daha hızlı ve daha iyi yapay öğrenme performansı. Süper hızlı birleşik bellek. Ve bir Mac’te şimdiye kadar sunulan en uzun pil ömrü: 20 saate kadar.

Mac Mini

M1 çip, Mac mini’yi bambaşka bir seviyeye taşıyor. Olağanüstü performans, akıcı grafikler, süper hızlı birleşik bellek ve güçlü Neural Engine, çok becerikli ve çok yönlü masaüstü bilgisayarımızı benzersiz yeteneklerle donatıyor.

Yeni Apple cihazlarının Türkiye fiyatları:

 • MacBook Air: Başlangıç fiyatı: 10.999 ₺
 • 13 inç MacBook Pro: Başlangıç fiyatı: 14.299 ₺
 • Mac Mini: Başlangıç fiyatı: 7.899 ₺
Macbook Air M1 Çip – 2020

Yeni M1 işlemcili/çipli Mac’ler hakkında bazı detaylar:

 • M1 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro’da halen 720P web kamera var. Ancak M1 sayesinde görüntü kalitesi artmış.
 • M1 işlemcili Mac’ler (MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini) WiFi 6 desteğine sahip.
 • M1 işlemcili Mac’ler arasında sadece MacBook Air fansız yapıyı benimsiyor. MacBook Pro ve Mac mini’de fan bulunuyor. Bu açıdan fanlı modeller daha yüksek performans vadediyor.
 • M1 işlemcili MacBook Air’in klavyesinde yeni fonksiyon tuşları / kısayolları var.
 • M1 işlemcili Mac’lerde harici ekran kartı / GPU desteği yok.
 • M1 işlemcili Mac’ler harici monitörlere 6K’ya kadar görüntü verebiliyor.
 • M1 işlemcili MacBook Air’in en düşük sürümünde, diğer modellerden farklı olarak 8 değil 7 çekirdekli bir GPU yer alıyor.
 • M1 işlemcili Mac’ler şu an maksimum 16 GB RAM ve 2 TB SSD ile alınabiliyor.

Şahsım Apple’ın MacBook Air’ini çok beğendi fakat Türkiye fiyatı sanırım biraz yüksek, 11.000 TL’den başlayan bir fiyat ile satılan yeni MacBook Air bence en fazla 5-6.000 TL eder, fakat vergiler vs. derken fiyatlar bu hale geliyor bunu hepimiz biliyoruz. Babacan iktidar olursa sanırım yeni bir Apple cihaz alabiliriz, kendisi en son öyle demişti.

Cihazlarla ilgili fiyatlar dahil tüm bilgi Apple’ın Türkçe sitesinde de mevcut.