Kategoriler
Tech

Firefox için mause scroll ayarı

Firefox’da farenin kaydırma hızını ayarlamak.

Firefox kullananlar Windows’da Chrome da olduğu gibi farenin kaydırmasının hızından memnun olmayabilir, bu sorunla karşılaşanlar için aşağıdaki ayarı yapmak çözüm olmakta.

Öcelikle “about:preferences“’den “Akıcı kaydırmayı kullan” seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz, bu normal bir bilgisayar kullanımında pek kullanışlı değil daha çok dokunmatik ekranlar için olan bir ayar.

Ardından asıl fare kaydırma hızının ayarını “about:config“’de bulacaksınız, about:config sayfasına girin ve “mousewheel.default.delta_multiplier_y” ayarını bulun, bu normalde varsayılan olarak 100 değerindedir, bunu 300 ile 500 arasında bir rakamla değiştirip size en uygununu seçebilirsiniz. Değiştirmek için çift tıkayıp yeni değer girin hepsi bu kadar. Bir diğer ayar da “mousewheel.system_scroll_override_on_root_content.vertical.factor“, bunu da aynı zamanda bulun normal ayar olan 200 değerini 500 e kadar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kaynak: https://support.mozilla.org/en-US/questions/1019147

Bu arada Google Chrome ile ilgili sorununuz varsa kesinlikle Mozilla Firefox en iyi tarayıcıdır herkese tavsiye ederim. Ben Mozilla Firefox Developer Edition kullanıyorum ve bu programcılar için en iyisidir.