Kategoriler
Konuk Yazar

Bir sen kaldıydın Facebook

facebook-sansurHerkesin kullanır olduğu, arkadaş paylaşım sitesi Facebook’da Terör örgütü (PKK) propagandasını yaptığı ve Ulu Öndür Atatürk düşmanlığı yapıldığı gerekçesi ile bir grup cahil üniversiteli Bodrum baş savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Miliyetteki açıklamaya göre; Facebook'ta yaklaşık bir hafta önce kurulan ve 600 üyeye ulaşan bir grubun, Kürdistan ve terör örgütü PKK propagandası yaptığı, Atatürk ve Cumhuriyete hakaretler ettiğini gerekçesi ile dava açılmış.

Öğrencilerin açıklaması ise; “Arkadaşlarımızla Facebook'ta tespit ettiğimiz yaklaşık 600 kişilik grubun yer aldığı sitede Kürdistan, PKK propagandası ve Atatürk düşmanlığı yapıldığı, hakaretler edildiğini gördük. Facebook sitesi dünyanın en büyük liderine, Atatürk'e yapılan bu saygısızlığı affetmez. Yöneticileri tedbir alır, siteyi kapatır diye düşündük. Ancak tedbir alınmadığı gibi hakaretler ve gruba üye olanlar gittikçe arttı. Bu nedenle savcılığa ve jandarmaya suç duyurusunda bulunduk. Facebook bu siteyi kapatmazsa üyeliklerimizi iptal ettirip herkese de bu yönde bilgi vereceğiz. Facebook'u bu davranışı nedeniyle protesto ediyoruz.” demişler.

Hadi hayırlısı Google kapatma davası gündemi meşgul ederken, birde Facebook eksikti yine üzülerek söylüyorum bu gençler okumuş üniversiteli olmuşlar ama kafalarının için ‘bence’ boş boş.

500 bin üyesi olan, Atatürk düşmanlığı yapan bir grubu şahsen ben, Volkan ve bazı arkadaşlarım şikayet ederek kapattırmıştık.

600 üyesi olan bir grubu kapatmak için sadece gerek 30 – 40 kişinin grubu şikayet etmesi gerekiyor, ama gel de bunu o şikayet eden gençlere anlat.

Sonumuz iyiye gitmiyor taş devrinde yaşıyoruz sanki Sansür hiçbir şeyin çözümü değildir ama kimse anlamıyor.

Volkan sendende bir şey istiyorum, kategoriler kısmına sansür bölümü açarsan sevinirim daha çok göreceğiz böyle konuları.

Sansür ülkesinden sevgiler saygılar.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

Bir sen kaldıydın Facebookiçin 5 yanıt

anlamadığım şey bu grubu kapatmak yerine topltan tüm siteyi kapatmaya çalışmak… bu ilk örnek de değil bildiğiniz gibi, daha kısa bir süre önce bloglar kapattırıldı, youtub'da son durum ne bilmiyorum…
amaç ne ki? bütün internet sitelerinin kendi istedikleri formatta olmalarını mı istiyorlar? koşulsuz bir denetim hakkı/zorbalığı mı istiyorlar?
facebook'ta şikayet et diye bir olay var, grubu şikayet edersin, çözüm olmadıysa mahkemeye gidersin vs vs…
ama bu sansür ülkede artık ürkütücü boyutlara ulaştı…