Bios parolasını sıfırlamak (kırmak)

Bilgisayarlarda Bios'a koyulan parolaları genelde bilgisayarın içinde bulunan ve Bios bilgilerinin kayıtlı kalması için gerekli enerjiyi sağlayan pili çıkartıp yeniden takarak kaldırabiliyoruz.

Fakat özellikle laptoplarda, içini açmak istemediğimiz, açamadığımız bilgisayarlarda ve benzeri durumlarda ne yapabiliriz?

Bu sorunun 2 tane yanıtı var.


İlki Bious güncellemesi yaparak şansımızı denemek, bilgisayar üreticisinin internet sitesinden Bios güncellemesini indirip güncelleme yapmak.

Diğer yöntem ise en kesin bir yol, öncelikle bir disket sürücüye veyahut bir usb dikse ihityacımız var, boot edebileceğimiz herhangi başka bir diskde olabilir tabii.

Laptoplarda disket sürücüsü yoktur bu yüzden ben usb diskten devam edeyim.
Gerekenler; HP USB Disk Storage Format Tool, Windows 98 Sistem dosyaları ve Cmos password recovery tools.

HP USB Disk Storage Format Tool isimli programı bilgisayara kurun.

Usb flash diskinizi takın, HP USB Disk Storage Format Tool'u çalıştırın.

Device kısmından USB diski seçin, Filse System FAT seçin, Quick Format işaretleyin, Create a DOS startup Disk işaretleyip ve … dan gözat diyerek indirdiğiniz Windows 98 Sistem dosyalarının ana dizinini gösterin.

Start butonuna bastığınızda usb bellek boot edilebilir bir disk olacak.

Ve en son indirdiğiniz Cmos password recovery tools içinde bulunan Dos klasörünün içindeki cmospwd.exe ile cwsdpmi.exe dosyalarını usb dikinizin içine atın.

Şimdi bilgisayarınızı usb diskten başlatın, dos ekranı çıkacak cmospwd.exe /k komutunu yazın ve çıkan seçeneklerden birini seçip Biosu parolalar dahil tamamen sıfırlamış olacaksınız.

Bu işlemden sonra bilgisyarı yeniden açtığınızda bir hata verecek, herhangi bir tuşa basıp devam ettiğinizde Bios ayarları çıkacak orada saat, tarih vs. ayarları yeniden yapmanız gerekir.

Cmos password recovery tools programı Windows XP'de de çalışıyor olabilir yani başlangıç diski oluşturmadan direk çalıştırıp resetleyebilir onu deneyemedim ama başlangıç diski oluşturup dos ile hiçbir sorun yaşamadan test ettim.

Hepsi bu kadar.

Bu yöntemi sanıyorum 100-200TL gibi bir para ile bilgisayarcılar yapıyor onları zarara sokmak için ekledim bu konuyu 🙂
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.