Kategoriler
Tech

Sürekli şarja bağlı laptoplarda pil ömrünü uzatmak

Eskiden laptopların çoğunun pilleri çıkarılabiliyordu, sürekli şarja bağlı laptopların pillerini çıkartıp ömrü uzun tutulabiliyordu. Şimdi?

Günümüzde kullanılan laptopların pilleri genelde çıkarılamıyor, çoğu kullanıcı tüm gün laptopta çalışırken cihazı fişe bağlı tutuyor ve aslında pile ihtiyaç olmadan sürekli direk elektriğe bağlı olarak çalışıyor.

Bu durumda çalışırken pili sürekli şarj etmeye çalışan bir şarj cihazı pilin ömrünü kısaltabilir, peki bu noktada ne yapabiliriz?

Benim kullandığım Dell laptopda bios ayarlarında bunun çözümü var, Battery Settings ayarları altında bir seçenek olan “Primarily AC Use” seçilerek sürekli şarja bağlı laptopun pili şarj etmek yerine öncelikli olarak direk laptopa güç vermesi sağlanabiliyor bu durumda pilin ömrü uzun oluyor yani pil pas geçiliyor. Ayrıca maksimum şarj etme limitini %80 ve aşağısını seçiniz bu şekilde de faydası oluyor ki Dell’de bunu kendisi zaten yapıyor, diğer laptoplar için değindim.

Diğer laptoplarda da benzer ayarlar vardır diye düşünüyorum, eğer siz de laptopunuzu sürekli şarja takılı bir şekilde kullanıyor iseniz kontrol etmenizi ve bu şekilde pil ömrünü uzatmayı denemenizi öneririm.