Kategoriler
Hayattan Konuk Yazar

Bilgisayarların monitörleri çok enerji harcıyor

Öğle molası sırasında bilgisayarlarımız yaklaşık 1 saat boşa çalışıyor. Tüm şirketlerde 100'ün üzerinde bilgisayar kullanıcısı olduğunu düşünürsek, her gün bir bilgisayarın 100 saatte tüketeceği elektrik enerjisini boşa tüketiyoruz. Bilgisayarlarda en çok enerjiyi MONİTÖRLER harcıyormuş.

Öğle yemeği esnasında sadece monitörleri kapatarak bile dikkate değer miktarda elektrik enerjisini koruyacağımızı düşünüyorum.

Bilim adamları çevre ile ilgili çok ciddi uyarılarda bulunuyorlar. Lütfen hassasiyetinizi esirgemeyin. Kullanmadığınızda, bilgisayarlarınızın hiç değilse monitörlerini kapatın.

monitor

Eski wolkanca.com’da Bilgisayarların monitörleri çok enerji harcıyor veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Bilgisayarların monitörleri çok enerji harcıyor için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

ya çok güzel konuya değinmişsin bir de şu elektronik eşya satan bayilerden geçtiğimde çok üzülüyorum onca televizyon akşama kadar açık tamam iş yapıyorlar ama yazık yani bu ülkeye de…

bir bilgisayar monitörü bir televizyon kadar elektrik tüketebiliyor. bilgisayarınızın işlemcisine göre de uzun zamandır en fazla enerji tüketen parça değildi fakat yeni işlemciler ile yine o konumuna geri dönüyor. monitör alınırken fiyat önemli değilse lcd monitörler tercih edilmeli, çünkü crt olanlarına oranla çok daha az enerji tüketiyorlar. bu arada ekranda görüntülenen renkler de elektrik tüketiminde önemli. örneğin; parlak beyaz bir görüntü, siyah bir görüntüye oranla daha fazla enerji tüketimine sebep oluyor. bu sebeple de koyu arkaplanlar seçmek ve internet sayfalarını da koyu tonlarda tasarlamak enerji tüketimini düşürmek adına önemli. örneğin google ana sayfasının beyaz yerine siyah olması durumunda oluşaak tasarrufu düşünün.