Kategoriler
Gündem

Askeri bitirmek

Bu ülke insanlarının en saygı duyduğu kurum ordu mu? Ne yazık ki artık değil! Bu ıslak imza olayı iyice bitirdi asker karizmasını. Halkın güvendiği dağlara kar yağdırılmak isteniyor. Tuttukları en büyük dal kırılmak isteniyor. Hem de demokratik özgürlük adına, şeriatın kestiği parmak acımaz misali…


Ergenekon adında sahte bir örgütün ortaya çıkarılmasıyla, askere ilk darbeyi vurdular. Ne de olsa bu sözde örgütte darbe yapmak isteyen askerler vardı! Tutuklanan bu askerlerden bazıları salıverildi, bazıları da daha ifade bile vermeden ölüverdi. Belki çoğu, darbe yapamayacak hatta planlayamayacak kadar yaşlıydı. Şimdi de bu ıslak imzayı ortaya çıkardılar. Genelkurmay başkanının bile görevden alınabileceği iması yapıldı. Ülkenin savunmasını yapmakla yükümlü, her gün bu ülke için bir sürü adamını feda eden bir kuruma yapılmış ne büyük saygısızlıktır bu, nasıl ezmektir!

Ordunun içinde cuntacı askerlerin olması uzun zamandır var olan bir durum. Öyle ki çoğumuz bunu desteklemesek bile normal karşılar hale bile geldik. Bu darbeci askerlerin o dönemlerde kimlerle görüşüp, şartları nasıl olgunlaştırıp darbe yaptıklarını bilenler bilir. Bilmeyenler de biraz kitap karıştırsınlar. Bu askerleri seçip darbe yaptıranlar, daha sonraları onları ülke yönetiminden indirip, yerlerine başbakan diye kendi adamlarını koymaya başladılar. Ama ordudan bu cuntacı askerleri de eksik etmediler. Zaman içinde de her hükümette, ordunun içinde bu darbecilerin hâlâ var olduğuna dair bir şüphe oluşmuştur. Ancak kimse bu kadar ileri gitmemiştir! Çok mu ağır oldu? O zaman şu sorulara kendiniz cevap verin:

# Devletin bilmediği gizli bir operasyonla darbe nasıl yapılır?
# Bu gizli operasyonun devlet içinde gizli kalabilmesi mümkün müdür?
# Eğer mümkünse devlet içindeki derin devlet kimlerle işbirliği yapmaktadır?

Sanırım muhalefet bu soruların cevaplarından korkup ilk defa iktidarla ağız birliği yaptı. Korkudan ve koltuk sevdasından…

Ben ordunun siyasete müdahil olmasından yana değilim tabi ki. Bu şekilde bir ülke yönetimi olamaz. Ama demokratik bir yönetim biçiminde askerin de düşüncelerini söylemesinden yanayım. Askerin, düşüncelerini belirtti diye de darbe planlamayla suçlanmasına da son derece karşıyım. Bu, ordunun içinde iç karışıklık yaratıp ülke savunmasını düşürmektir. Bu, tamamen bir moral bozma operasyonudur. Bu, askeri bitirme planıdır. Bu, orduyu savaşamaz hale getirmektir. Büyük Ortadoğu Projesi bunu gerektiriyor sanırım!