Kategoriler
Genel

Wordle hack

Wordle oyununu regex ile çözme üzerine.

Dikkat spoiler.

Wordle güzel bir oyun ancak o kadar kelime hazinem yok, 5000 kadar kelime içerisinden bir tanesini bulmanız bekleniyor ipucu olarak eğer ilgili harf o sütunda var ise yeşil, o sütunda değil ama kelimenin kendisinde başka sütunda varsa sarı olarak bilgi veriyor ve bu da regex ile yani bir nevi hack ile bulmacayı çözmemize yeterli.

nytimes.com’un Wordle uygulamasındaki çözüm 05-03-2022 için “Brine”.

Bunu bulmak için öncelikle birkaç kelime salladım, ilk aklıma “proxy” geldi ve yazdığımda sonucun 2. harfinde R harfi olduğunu gördüm.

Ardından oyunun JavaScript dosyasındaki 5000 kadar kelime içerisinden şöyle bir arama yaptım: *.r

Aram sonucunda 3000 kelime civarı çıktı ve ardından listedeki ilk kelimelerden biri “brick” idi onu deneğimde ilk 3 kelimenin yeşil olduğunu gördüm. Dolayısıyla arama terimim şu oldu: bri*.

Arama terimimin bulduğu kelime sayısı 39’e kadar düşmüş oldu ve ardından tada.

wordle-2022-03-05

Yani bu aslında hack bana göre kurallara aykırı, bu da böyle bir anımdı.

Oyun adresi: https://www.nytimes.com/games/wordle/index.html

Regex hakkında: Sevenleri, sevmeyenleri, öğrenmek için Regex(Regular Expressions/Düzenli İfadeler) hakkında her şey.
Notepad++’da Regex: Notepad++ harika bir metin editörü ve regex ile birçok şey yapılabilir. Ayrıca müthiş eklentileri de mevcut mutlaka deneyin.

Ben yukarıdaki anlattığımı yaptıktan sonra aradım elbette benzer şekilde yapıp videosunu çeken biri vardır diyerek aradım ve buldum, benzer bir strateji ile yapılmış, aşağıdaki video izlenebilir:

How To Cheat At Wordle! Warning: SPOILERS FOR FUTURE WORDS
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Wordle hack başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.