Kategoriler
Hayattan

Virüslü yollar

İnsan oğlunun zekası herşeye çalışıyor, keza, özellikle uyanıklığa ayrı bir özen gösteriyor. Kendi işini büyütmek isteyenlerin, para kazanmak isteyenlerin ve bunu başaranların zekâlarına hayranım. Verebileceğim en iyi örnek, buzdan jeton yapıp kullanan adamdır. Bu adam acaba bunu ne kadar düşünüdü de uyguladı? İnsanı hayretler içerisinde bırakıyorlar. Bu sadece sayısı belirsiz illegallikten biri, bunun gibi niceleri var. Para kazanmak herkesin isteği, hayali ama herkes yapamıyor işte. Kazanmak için kafayı çalıştırmak lazım. Çalıştıranlardan biri de Anti-Virüs Firmaları. Bu firmalar, onca emek harcayıp programlarını piyasaya sürüyorlar. Lakin hiç virüs olmasaydı Anti-Virüs’cülerin kazancı ne olacaktı?

Her sektörün bir diğeriyle ilişki içinde olduğunu anlamayanlar var ise bu yazıdan sonra anlayacaklardır. Bir çok firmanın, kurumun hatta bireyin para kazanma yöntemini anlatıyorum. Uyanıklar para kazanırken, tutumlarının fark edilmediğini zannediyorlar. Gerçi çoğumuz fark etmiyoruz ama edenlerin sayısı da az değil. Peki edenler niye birşey yapmıyor? Dünyanın bir dengesi ve sistemi var bunu bozarsanız dışlanırsınız. Dışlanmak derken toplumdan dışlanırsınız değil, kendi vijdanınız sizi dışlar, keşkeli cümleler içinde boğulurken, bir kaç tane de, birinin yapması gerekiyordu gibi cümle kurarsınız. Neyse biz Anti-Virüs’cülerin taktiğini anlatmaya devam edelim.

Eski iş yerimizden eve giden yol üzerinde bir lastik tamircisi vardı. Adamın dükkânına ne zaman baksam müşterisi vardı, maşallah işi iyi idi. Çok düşündüm, bu adamın diğerlerinden ne farkı var da millet ona gidiyor diye. Bir gün, iş dönüşü yine lastikçiyi görünce konuyu babama açtım. Babam bana dükkanın etrafına bak bir daha düşün gibi birşey söyledi. Bende başladım düşünmeye, çok geçmeden işi kavradım. Dükkanın etrafı çivi doluydu. Sizin lastiğiniz patlasa yanınızda bir tane varken başka lastikçiye gitmezdiniz herhalde. İşte adam bundan kazanıyordu. Tabi çivilerin kim tarafından atıldığı meçhul -kesinlikle meçhul- acaba kim atıyordu?

Anti-Virüs programları da bizim dahi lastikçi ile aynı taktiği uygulayarak, kazanç elde ediyorlar. Oturup Anti-Virüs programı yazmaktan çok, sadece kendi ürünlerinin silebileceği virüsler yazmakla uğraşıyorlar. Adamlar bir işe başlamadan önce benzerlik gösteren sektörleri inceliyorlar, beğendikleri yöntemleri belirleyip akabinde kendi işlerinde uygulayabilmek için kolları sıvıyorlar. Ardından sonuç geliyor; BA-ŞA-RI. Herkese virüssüz günler.

Eski wolkanca.com’da Virüslü yollar veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Virüslü yollar için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Virüslü yollariçin 6 yanıt

heh işte bu olmuş, eline sağlık. bu örnekleri diğer alanlarda da görüyoruz, yolsuzluğun her türlüsü mevcut.

saçmalık bir antivirüs firmasının zararlı üretip piyasaya saldığı anlaşılırsa o firmaya açılıcak davaların ve o firmanın piyasa değerinin ne kadar düşüceği hakkında bir fikriniz var mı? ki bütün av firmalarının birbirinin açıklarını aradığı günümüzde. bu örneği warezci ilaçcı forumların sözde security adminleri veriyor. ben bu işlerin eğitmini almış ve almakta olan biri olarak, bu yazınızı kesinlikle doğru bulmuyorum

@memoaga;
bir av firmasının virüs yaydığı ortaya çıkarsa o firmanın sonu olur, kullanıcılarının açıcağı sayısız tazminat davasını saymıyorum bile. hazır piyasada bu işi yapanlar varken av firmalarının zararlı yazmaya ihtiyacı yoktur.