Kategoriler
Kültür Sanat

Ah ulan rıza

gozleri-intihar-maviAllah rahmet eylesin, onun seslendirdiği şiirlerle az hüzünlenmedik durduk yere.

Mekanı cennet olsun.

Şair, söz yazarı Yusuf Hayaloğlu, çoktandır solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde bu sabah hayatını kaybetti. Hayaloğlu, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Şiirleri başta Ahmet Kaya olmak üzere birçok sanatçı tarafından şarkı olarak bestelenen Hayaloğlu, Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’nın da ağabeyiydi.

“Gözleri İntihar Mavi” adlı şiir kitabı bulunan Hayaloğlu’nun, “Hani Benim Gençliğim Nerde”, “Başım Belada”, “Adı Bahtiyar”, “Başkaldırıyorum”, “Ayrılığın Hediyesi”, “Yüreğim Kanıyor” gibi şiirleri Ahmet Kaya tarafından bestelenmiş ve yorumlanmıştı.

Ah Ulan Rıza Neden hâlâ gelmedi… Yoksa… Saati mi şaşırdı bu hıyar? Gerçi hiç saati olmadı ama en azından birine sorar. Cebimde bir lira desen yok! Madara olduk meyhaneye ah eşek kafam benim. Nasılda güvendim bu hergeleye!
Gelse balığa çıkacaktık, ne çekersek kızartıp birayla yutacaktık kafamız tam olunca şarkılar döktürüp enteresan hayallere dalacaktık. Bu sandalı geçen hafta denk getirip çalıntıdan düşürdük. Arkadaşlar ısrar etti, biz de, iyi olur, bize uyar diye düşündük.
Saat sekizde gelecekti, bana birkaç milyon borç verecekti yoksa o nemrut karısı kaçtı da onun peşinden mi gitti? Eğer öyleyse yandık, gudubet gene yaptı yapacağını! Geçen sene de merdivenden itip kırmıştı Rıza’nın bacağını. Kadında boy şu kadar; kalça fırıldak, göz patlak, kafa çatlak! Korkuyorum, bir gün ya kendini asacak, ya horlarken Rıza’yı boğacak. Bak şimdi acıdım, aşk olsun adama. Ben olsam vallahi baş edemem! Hele beş tane velet var ki boy boy, Allah’tan düşmanıma dilemem!
Aslında iyi çocuktur Rıza, efendi huyludur, herkesin suyuna gider. Yoksa kalıba vursan hani, tek başına on tane adam eder. Bir keresinde, hiç unutmam üç-beş zibidi haraca dadandı; Rıza sandalyeyi kaptığı gibi herifleri hastaneye kadar kovaladı!
Aynı mahallede büyüdük, aynı kızları sevdik, Aynı kafadaydık. Orta ikiden bıraktık, matematik ağır geliyordu, biz başka havadaydık… Aynı gömleği giyer, aynı sigaraya takılır, Aynı takımı tutardık. Fener’in her maçına iddialaşıp millete az mı yemek ısmarladık!
Bir tek askerde ayrıldık bana Bornova düştü, ona Gelibolu. Döner dönmez evlendirdiler en büyük salaklığı da bu oldu! Bense… Bense hiç düşünmedim, zaten param yoktu hep tek tabanca gezdim benim beğendiğimi anam istemedi, onun gösterdiğini ben sevmedim! Neyse bunlar derin mevzu…
Anlaşıldı bu herif artık gelmeyecek. Ufaktan yol alayım anam evde yalnız, şimdi merakından ölecek!
Gittim vurup kafayı yattım, rüyamda gördüm gülümseyerek geldiğini. Ne bilirdim, yolda kamyon çarpıp, hastaneye kavuşamadan can verdiğini! Vay be Rıza! Sonunda sen de düşüp gittin Azrail’in peşine! Dün, boşuna günahını almışım, Ne olur, kızma bu kardeşine… Öğlen kahvede söylediler, Rıza öldü dediler ne kolay söylediler! Sanki dev bir taş ocağını, kökünden dinamitleyip üstüme devirdiler! Ah dostum… O kocaman gövdene, o beyaz kefeni nasıl kıyıp giydirdiler? O zalim tabutun tahtalarını senin üstüne nasıl böyle çivilediler?
Yani sen şimdi gittin, yani yoksun, yani bir daha olmayacak mısın? Yani bir daha borç vermeyecek, bir daha bira ısmarlamayacak mısın? Peki beni kim kızdıracak, Kim zar tutacak, kim ağzını şapırdatacak? Peki beni bu köhne dünyada senin anladığın kadar kim anlayacak?
Ulan Rıza… Ne hayallerimiz vardı oysa, ne acayip şeyler yapacaktık totoyu bulunca dükkan açacak, Adını Dostlar Meyhanesi koyacaktık… Talih yüzümüze gülecekti be, Karıyı boşayıp sıfır Mercedes alacaktık Hafta sonu iki yavru kapıp, Boğaz yolunda fiyaka atacaktık!
Ah ulan Rıza…
Ah ulan Rıza Bu mahallenin nesini beğenmedin de öte yere taşındın? Ara sıra gıcıklaşırdın ama, inan ki, benim en kral arkadaşımdın!
Ah ulan Rıza…
Ben şimdi bu koca deryada tek başıma ne halt ederim? Senden ayrılacağımı sanma, bir kaç güne kalmaz ben de gelirim!
Ben de gelirim.
Yusuf Hayaloğlu