Kategoriler
Blog

Adsense gelirlerini bağışlamak

Merhabalar, bugün bir arkadaşımın tavsiye ettiği ve mantıklı olan güzel bir projeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir arkadaşımla anında mesajla programlarıyla sohbet ederken “Sitene reklam koymuşsun paraya da ihtiyacın yok ee bağışlasana bunların gelirlerini bir yerlere” dedi.

Benim aklıma yatan bu konuda sizlerinde görüşlerini almak adına böyle bir konu açtım. Nedir bu proje? Adsense gelirlerini bağışlamak? Nereye bağışlanacak! Kamu yararına faaliyet gösteren dernekler vakıflar vs. gibi yerlere. Biliyoruz ki Google’de acayip bir para var. Bu parayı reklam karşılığında yayıncılarla paylaşıyor.

Bir çoğumuz üç beş kuruş kazanırken, bir çoğumuzda kazanamamaktan yakınıyoruz. Benimde bu konuda bir hesabım var ve yok denecek kadar az bir para birikmiş. Tabi hem sitemin ziyaretçisinin az olması, hem bu konuda yeni olmam hem de bu tür işlerle pek ilgilenemem nedeniyle bunları normal olarak karşılıyorum. Reklamları bir yayınlıyor bir yayınlamıyorum ortada bir şey olmuyor. Ama yavaş yavaş bu reklamları yayınlamaya başlayacağım. Sırf bu arkadaşımın verdiği fikir doğrultusunda. Bu reklam paralarının bağışı kolay olur mu? Hiç kolay olmaz. Bir defa kendi adıma konuşacak olursam hem ziyaretçinin az olması hem de tıklama oranının yok denecek kadar az olması bunlara en büyük etken. Esasında para kazanabilir miyiz? Muamma olan odur. Ama uzun vadede düşünürseniz gerçekten böyle bir şey olabilir.

google adsense

Şöyle açıklasak daha uygun olur sanırım. Misal aldığım kişisel karar doğrultusunda kendi bloğumda ben 2-2.5 yıl devamlı yazı yazacağım. Hem içeriğimin çoğalması hem ziyaretçi sayısının artması falan derken 2010 yılı ve müteakip yıllar sonrasında bu uygulamaya başlayacağım, hesapta sonradan karar vereceğim bir meblağ toplanana kadar.

Zor gibi görünse de benim açımdan denemeye değer olduğuna inanıyorum.Şimdide reklamlar duruyor. İlk başta hemen olacak bir durum değil ama ileriki yıllarda denenebilir. Bakalım sonucu ne olacak? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Not: Ben bu uygulamayı kendi adıma yapıyorum. Sadece paylaşmak adına böyle bir konu açtım.
Suat.

oldukça iyi bir fikir, bir ara devlet sitelerine adsense reklamı konacak ve devlet para kazanacak diye bir söylenti vardı. 😀
aslında şöyle de olabilir, iyi bir yardım kuruluşu bir adsense hesabı açabilir ve reklam kodlarını yayınlayabilir. bu sayede isteyen bu kodlarını sayfalarına ekleyerek yardımcı olabilir. biraz zor olur ve kullanım şartlarını ihlal edecekler olacaktır ama yine de yapılabilir.

@ferhad: dediğinde olabilir veya bir reklam şebekesi kurulup, reklamlar alınabilir ve gönüüllü sitelerde yayınlanır.. aslına bakarsan değişik yöntemlerinin çok olduğu sistemlerle karşılaşmak mümkün..

walla böle bir imkan varsa neden olmasın.. güzel ve yapıcı bir fikir..

ben açıkçası host ve domain parasını kazandıktan sonra(benim de yaklaşık 3 yıl kadar zamana ihtiyacım var 🙂 ) blogumdan kazandıklarımı gene blogcu arkadaşlara küçük miktarlarda donation olarak dağıtmayı düşünüyorum…tabi bunlar daha hayal ama bence donation muhabbetinin gelişmesi gerektiğini ve bunun yazarları şevklendirdiğini düşünüyorum 🙂

devlet sitelerinde reklam yayınlanıp bu gelirlerin çocuk esirgeme kurumu gibi benzeri kurumlara derneklere bağışlamak ya da kuruma gelir elde etmek için yayınlamak güzel bir fikir gibi gelsede bu işi adsense ile yaptığınızda yanlış sonuçlar doğurabilir. çünkü adsense deki reklamları kontrol etmek o kadar kolay değil.ancak bir merkez reklam anlaşmalarını yapıp (öyle her reklamı kabul etmeyecekler) bunları sitelere koyabilirler.
şahsi fikrim, spor olaylarına veya festivallere sponsor olan büyük firmalar bayıla bayıla buralara reklam verebilir.

merhabalar,

öncelikle sizi tebrik ediyorum güzel bir düşünce, elde edilen ads. gelirlerinin bir kısmının veyahut tamamının hayır kurumuna veya vakıflara bağışlanması gerçekten güzel…

ancak, insan bir yardım veya bir hayır yaparken bunları karşısındakine belli etmemeli veya birilerinin gözüne sokar gibi bu yardımı ap açık yapmamalı diye düşünüyorum. burada bir yandan hayır yaparken bir yandan yanlış anlaşılabilir.

gerçekten güzel bir düşünce, herkesin böyle düşünmesi iyi olurdu