Kategoriler
SEO

AdSense boş reklam alanını gizlemek

Sitede boş olan Google Adsense reklam alanlarını gizlemek hakkında.

Belirli bir sayfa için reklamveren bulunamadığında Google AdSense o sayfadaki reklam birimlerini boş beyaz bir alanla doldurur. Burada vereceğim CSS yöntemiyle bu boş beyaz ve gereksiz reklam slotlarını kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

Web sitenizden para kazanmak için Google AdSense kullanıyorsanız, bir veya daha fazla sayfada hiçbir reklamın görünmediği durumların olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Bunun nedeni muhtemelen Google AdSense’in o sırada sayfanıza teklif vermekle ilgili olabilecek herhangi bir reklamveren bulamamasıdır. Veya belirli reklamveren kategorilerinin sayfanıza teklif vermesini engellemiş olabilirsiniz.

Web sitenizdeki herhangi bir Google AdSense reklam birimi Google sunucularına bir reklam isteği gönderdiğinde, AdSense sunucusu ya bir reklamla yanıt verir ya da reklam biriminin durumunu boş olarak ayarlar, bu da o anda yayınlanacak reklam olmadığı anlamına gelir.

Reklamların bulunamaması nedeniyle web sitenizde boşluk görmek istemiyorsanız, boş reklam birimlerini CSS ile kolayca gizleyebilirsiniz.

Adsense reklam alanında reklam yok ise o alana data-ad-status="unfilled" şeklinde bir tag ekliyor ve biz de sitemize aşağıdaki gibi bir CSS eklersek boş reklam alanlarını gizlemiş oluyoruz.

Web sitenizin şablonunu açın ve aşağıdaki CSS’yi HTML’nizin HEAD bölümüne ekleyin:

<style>
  ins.adsbygoogle[data-ad-status="unfilled"]{
    display: none !important;
 }
</style>

Bir diğer uygulamayı örnek olarak Codepen’de yaptım inceleyebilirsiniz, bu kodda jQuery de kullanarak boş AdSense kodunu komple sildim ve bu şekilde site daha hafif ve kullanıcı dostu olacaktır dolayısıyla lighthouse hız değerlendirmelerinde de yüksek puan alır.

Bu kodu kullandığınızda artık web sitenizde boş reklam alanları varsa bunlar gizlenecek ve görüntülenmeyecektir. Boş AdSense reklam birimini, kendi sayfalarınızdan birine dahili olarak bağlantı veren bir yedek resimle değiştirmeyi de düşünebilirsiniz, bunu da hem CSS hem de JavaScript ile yapmanız gayet kolay, aşağıdaki Google’ın resmi kaynağından da inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Kaynak:

Use the data-ad-status parameter to hide unfilled ad units: https://support.google.com/adsense/answer/10762946