Kategoriler
SEO

Apple Business Connect

İşletme bilgileriniz artık Apple Maps’te düzenlenebilir.
Apple Business Connect ile işletme sahipleri çalışma saatlerini, konumları, fotoğrafları, logoları, özel teklifleri ve promosyonları yönetebilecek.

İşletme bilgileriniz artık Apple Maps’te düzenlenebilir. Apple Business Connect ile işletme sahipleri çalışma saatlerini, konumları, fotoğrafları, logoları, özel teklifleri ve promosyonları yönetebilecek. Kısaca Google’ın İşletme Profilinin aynısını Apple’da yaptı.

Apple Maps, işletme sahiplerinin kendi harita bilgilerini yönetmeleri için yeni bir web portalı olan Apple Business Connect’in lansmanını duyurdu. Bu yeni platform ile işletme sahipleri açılış saatlerini, lokasyonları, fotoğrafları, logoları, özel teklifleri ve promosyonları yönetebilecek.

Apple Haritalarda, iş yeri bilgisi

Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra işletme sahipleri, işletme konumlarının haritasını güncelleyebilir. Bir işletme sahibi olarak Hakkında sayfanızı, çalışma saatlerinizi, telefon numaranızı, adres bilgilerinizi, logonuzu ve fotoğrafınızı düzenleyebilirsiniz.

Şirket kategorilerini düzenleyebilirsiniz ancak alt kategoriler de oluşturabilirsiniz. Mağaza içi erişilebilirlik, bağlantı ve teslimat seçenekleri de ayrıntılı olarak belirtilebilir. Haritada görüntülenen konum yanlışsa işletme sahibi konumu düzeltebilir. İşletme sahipleri, hangi kart işlem düğmelerinin Booking’den rezervasyon veya Instacart’tan sipariş gibi seçenekler sunduğuna karar verebilir. Sınırlı bir süre için özel teklifler de sunabiliriz.

İşletme sahibinin, doğrulama sürecinden sonra ekip üyelerini işletmeye de atayabileceğini unutmayın. Bu, ekip üyelerinin de bilgilerini güncellemelerine olanak tanır.

Ayrıca söz konusu güncelleme sadece Apple Maps ile sınırlı değil. Siri Spotlight, Apple Wallet ve Safari dahil olmak üzere Apple ekosisteminde görüntülenebilir.

Apple Business Connect
Apple Business Connect

Yelp entegrasyonu

Apple Maps, 2012’den beri haritalara iş bilgilerini eklemek ve güncellemek için Apple Business Register’ı kullanıyor. Uygulama ayrıca işletme bilgileri ve incelemeleri için Foursquare, Yelp ve Tripadvisor’dan alınan verileri kullandı.

Yelp entegrasyonu bu yeni platformun parçası olmaya devam edecek. Bu, müşterilerin Yelp incelemelerini ve resimlerini görmelerini sağlar. Ayrıca entegrasyon sayesinde kullanıcılar restoranın menüsünü görüntüleme ve sipariş verme gibi özelliklerden de faydalanabiliyor. İşletme sahipleri, Yelp’teki bilgilerine önemli bilgiler eklemek için Apple Business Connect’i kullanabilir.

Bu yeni platformla Apple Haritalar, Google Haritalar’ı geride bırakmaya hazırlanıyor. Google’ın 2005 yılından beri işletme sahiplerine, haritadaki işletme bilgilerini güncelleme yetkisi sağlıyor.

Öte yandan Apple’ın kendi arama motorunu geliştirdiği de bilinmekte, dolayısıyla Google ile rekabet için bir bir adımları tamamlıyor. Şu an Applebot çalışıyor ve bu işletme bilgileri, maps ile birlikte muhtemel yakın tarihte arama motorunu kullanıma sunabilir diye düşünüyorum.

Kaynak: https://www.apple.com/newsroom/2023/01/introducing-apple-business-connect/

Local SEO: How To Rank Your Local Business
5 dakikada Yerel SEO: Güncel olmayan, eski ve kafa karıştırıcı makaleleri bir kenara atın, Local SEO için sadece 5 dakikanızı ayırıp bu sayfayı okumalısınız.