Kategoriler
Gündem

1 Mayıs bayramı neden Taksim’de kutlanmalı?

1-mayis-logosuŞimdi bu 1 Mayıs nedir önce onu bir doğru bilelim, etrafımda yanlış düşünceleri görüyorum, duyuyorum çok üzülüyorum. Hakikaten çok acayip düşünceler bu konuda da var, yahu bırakın şu Sovyetler birliğini, tarih öncesi komünizmi şunu bunu, gelin günümüze artık, bırakın bu ayakları.

International Workers’ Day diye geçiyor dünyada ve birçok ülkede bayram olarak kutlanıyor, ülkemizde geçen yıl mecliste oy birliği ile bayram olması kabul edildi.

Öncelikle neden şu anki hükümet ve devlet 1 Mayıs işçi bayramının Taksim de yapılmasını istemiyor ona açıklık getirelim, nedeni bir tek şey; 1 Mayıs 1977. 1 Mayıs 1977 de Taksim de yaşananlardan dolayı yine böyle bir şey yaşanmasından korkuyorlar. Tarihi araştırın bakın bu 1977 de ne olmuş neden korkuyorlarmış görün, kendi kendilerinden korkuyorlar, yani korkutucu olan işçiler değil tam tersi devletin kendisiydi. Başka hiçbir hukuki ve geçerli nedenleri yok, kendi polisine, görevlisine sahip olamayan devletin ta kendisi.

Polis üniformasını giyen, devletin görevlendirdiği eleman kendini üzerinde ünüforma olmayan Türk vatandaşı dövmeye inanmış bir psikolojide. İşte sırf bu yüzden devlet burada kendi kendisinden korkmaktadır, oysa o medyanda ve istiklal caddesinde yapılmaması için ne neden olabilir ki? Bu binlerce işçi insan o meydanda yaparlarsa mitinglerini ne olacak, kıyamet mi kopacak?

Sendikalar ve işçi örgütleri, işçi inatçı mı, direten onlar mı? Hayır asıl direten hükümetin kendisidir. Bu 1 Mayıs’ın bayram olması bu hükümetin işçilere bir lütfu mu? Hayır bu işçinin söke söke aldığı bir bayramdır.

Neden Taksim?
Buna cevap verdiler, veriyorlar yapmanız gereken sadece dinlemek. Aşağıda bazı sanatçıların da katıldığı eylemde sunulan bildiri şöyle;

“1976’dan bu yana 1 Mayıs’la özdeşleşmiş olan Taksim Meydanı’nın işçilerin ve emekçilerin dayanışma günlerine açılmasını istemek bir ‘inatlaşma’ değil, bir hak talebidir. Her türlü gösteriye açık olan bu meydan, orada 36 insanımızın karanlık güçler tarafından katledildiği 1977’de, emekçi sınıflar kadar Türkiye’nin demokrasi güçleri için de çok özel bir tarihsel anlam kazanmıştır. Meydanlar ve mekânlar, orada yaşananlarla toplumsal hafızaya kazınırlar. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ve emeğin 30 yıldır yasaklı tutulduğu meydanına kavuşması, şu güç günlerde çok ihtiyacımız olan barış ve uzlaşma anlayışına doğru bir adım olacaktır.”

Emeğe saygı, teraziye dokunun!

nasil böyle mantiksiz olabiliyorsunuz anlamiyorum ic isleri bakani cikti gayet düzgün bir sekilde izah etti ama nedense anlamak istemiyorsunuz. ülke suanda gerek ergenekon gerekse hükümet karsitlerinin rahatsizliklari ile diken üstünde heryerden bombalar cikiyor bir provakasyon yapilmasi an meselesi kaldiki biraz haberlere bakarsaniz bombalamalar olmakda taksim meydani girisi ve cikislari cok fazla olan ,güvenligi cok zor alinabilinecek bir mekan siz ve sizin gibi insanlar okadar tarafki eğerki taksim meydanina izin verilse ve orada birsekilde bombali eylem yapilsa demezsinizki taksimi istemekde yanlis yaptik bize bakanlik söylemisti güvenligin saglanmasi burada cok zordur diye siz bu durumda yüzsüzülük maskesini takip ne bicim hükümet ne bicim emniyet bir güvenlik önlemi alamiyorlar dersiniz.

adam cikmis güvenliginiz koruyamam diyor siz yok biz taksim diye tutturuyorsunuz bide yazdiginiza bir bakin neymis sivil kiyafetli polisler 1977 de oldugu gibi halka sadirabilir diye korkuyormus hükümet bence siz bu hükümeti pek taniyamamissiniz gidin bir yüzünüzü yikan derim ben size.

eline atamizin pankartini alip slogan atanlari yönetenler su anda yargi önündeler pkk ile isbirliklerinden bile bahsediliyor dincilerin her sakalliyi hoca sanmasi gibi sizde her 10. yil marsi söyleyeni cumhuriyetci sanmayin bu cumhuriyet mitinglerine ne pkk lilar ne darbeciler katilacak kimbilir her mitingde provakatör oluyor bu sebeple en güvenli yerde yapilmasi en dogrusudur. sanmayinki ben cumhuriyet mitinglerine karsiyim yada cumhuriyetci değilim bu yaziyi okuyan cumhuriyetciligi tekelinde sananlar büyük ihtimal beni atatürk karsiti ilan etmeye calisacaktir onlara sadece gülüyorum..eğerki türkiyede olsam bende katilirdim mitinge

kenan saçmalamışsın. kimi kimden koruyacakmış içişleri bakanı? asıl siz sanırsam türkiyeden çok fazla uzak kalıp tv lerden gördüklerinizle yazmışsınız. ergenekonla ne alakası var 🙂

bi de kardeşim kadıköy ile taksim arasında ne fark var? yani taksim dağın başımı ki kadıköye göre güvenliği az olacakmış iç işleri bakanlığına göre. bırakın be abicim bu işleri.

olay belli bizim açımızda ve taksim işçinin "hakkıdır" almalıdır.

kenan, asıl sen nasıl bu kadar mantıksız olabiliyorsun ki; taksim'e izin verilmemesinin sebebini ergenekon operasyonları ve çıkan bombalara bağlıyorsun?

adama sorarlar yahu: 2007 1 mayıs'ında izin alınmak istendiğinde verildi mi? yine olaylar çıkmadı mı? o zaman ergenekon operasyonları mı vardı?

senin gibi bu konularda cahil olanlar ancak böyle konuşabilir. biraz araştırma yapsaydın, verilmeyen iznin ideolojik sebeplerle olduğunu kavrayabilirdin. akp, yasakçı bir zihniyetin ürünüdür; 1 mayıs'ta taksim'e izin verilmemesi de bu yasakçı zihniyetin en büyük ispatıdır.

iyide devlet zaten o olatlar bir daha yaşanmasın diye taksim önerisine olmaz diyor. bu ısrar niye anlamıyorum. taksim'den başka yerdeki kutlamalar bayram olmuyor mu?

niye başka yerde kutlanamıyor ki gibi soruların, devlet olaylar bir daha yaşanmasın diye böyle yapıyor gibi açıklamaların ne kadar anlamsız olduğunu fark etmek lazım aslında. çünkü asıl konu özgürlüklerin sınırlandırılması. ifade ve yürüyüş özgürlüğünün kısıtlandırılması ve bunun biber gazı gibi maddeler kullanılarak yapılması. ibrahim ve kenan, bu gerçekleri görmek o kadar da zor olmamalı.

burayı bir ziyaret etmenizi tavsiye ederim. bir ihtimal düşünmenizi sağlar diye umuyorum:

<a href="http://www.gazlamucadele.org” target=”_blank”>www.gazlamucadele.org