Kategoriler
Gündem

1 Mayıs bayramı neden Taksim’de kutlanmalı?

1-mayis-logosuŞimdi bu 1 Mayıs nedir önce onu bir doğru bilelim, etrafımda yanlış düşünceleri görüyorum, duyuyorum çok üzülüyorum. Hakikaten çok acayip düşünceler bu konuda da var, yahu bırakın şu Sovyetler birliğini, tarih öncesi komünizmi şunu bunu, gelin günümüze artık, bırakın bu ayakları.

International Workers’ Day diye geçiyor dünyada ve birçok ülkede bayram olarak kutlanıyor, ülkemizde geçen yıl mecliste oy birliği ile bayram olması kabul edildi.

Öncelikle neden şu anki hükümet ve devlet 1 Mayıs işçi bayramının Taksim de yapılmasını istemiyor ona açıklık getirelim, nedeni bir tek şey; 1 Mayıs 1977. 1 Mayıs 1977 de Taksim de yaşananlardan dolayı yine böyle bir şey yaşanmasından korkuyorlar. Tarihi araştırın bakın bu 1977 de ne olmuş neden korkuyorlarmış görün, kendi kendilerinden korkuyorlar, yani korkutucu olan işçiler değil tam tersi devletin kendisiydi. Başka hiçbir hukuki ve geçerli nedenleri yok, kendi polisine, görevlisine sahip olamayan devletin ta kendisi.

Polis üniformasını giyen, devletin görevlendirdiği eleman kendini üzerinde ünüforma olmayan Türk vatandaşı dövmeye inanmış bir psikolojide. İşte sırf bu yüzden devlet burada kendi kendisinden korkmaktadır, oysa o medyanda ve istiklal caddesinde yapılmaması için ne neden olabilir ki? Bu binlerce işçi insan o meydanda yaparlarsa mitinglerini ne olacak, kıyamet mi kopacak?

Sendikalar ve işçi örgütleri, işçi inatçı mı, direten onlar mı? Hayır asıl direten hükümetin kendisidir. Bu 1 Mayıs’ın bayram olması bu hükümetin işçilere bir lütfu mu? Hayır bu işçinin söke söke aldığı bir bayramdır.

Neden Taksim?
Buna cevap verdiler, veriyorlar yapmanız gereken sadece dinlemek. Aşağıda bazı sanatçıların da katıldığı eylemde sunulan bildiri şöyle;

“1976’dan bu yana 1 Mayıs’la özdeşleşmiş olan Taksim Meydanı’nın işçilerin ve emekçilerin dayanışma günlerine açılmasını istemek bir ‘inatlaşma’ değil, bir hak talebidir. Her türlü gösteriye açık olan bu meydan, orada 36 insanımızın karanlık güçler tarafından katledildiği 1977’de, emekçi sınıflar kadar Türkiye’nin demokrasi güçleri için de çok özel bir tarihsel anlam kazanmıştır. Meydanlar ve mekânlar, orada yaşananlarla toplumsal hafızaya kazınırlar. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ve emeğin 30 yıldır yasaklı tutulduğu meydanına kavuşması, şu güç günlerde çok ihtiyacımız olan barış ve uzlaşma anlayışına doğru bir adım olacaktır.”

Emeğe saygı, teraziye dokunun!