Kategoriler
SEO

Google Arama Durum Gösterge Tablosu

Google, “Google Search Status Dashboard” adını verdiği yeni bir gösterge tablosunu kullanıma sundu.

Google, “Google Search Status Dashboard” / “Google Arama Durum Gösterge Tablosu” adını verdiği yeni bir gösterge tablosunu kullanıma sundu. Şu adresten ulaşılabilir: https://status.search.google.com/

Google Search Status Dashboard üzerinden son 7 gün içerisinde Google Arama’da herhangi bir tarama, dizine ekleme veya URL’leri kullanıcılara servis etme gibi konularda Google sistemlerinde bir sorun olup olmadığı ayrıntılarıyla takip edilebilecek.

Google Arama Durumu Kontrol Paneli, Google Arama’yı destekleyen sistemler hakkında durum bilgileri sağlar. Kontrol paneli birçok siteyi veya kullanıcıyı etkileyen sorunları gösterir. Dolayısıyla, kontrol panelinde listelenen bir sorun, yaşadığınız sorunla ilgili olabilir.

Geçmiş sistem durumları hakkında nereden bilgi edinebilirim?

Kontrol panelinde bildirilen sorunlar 5 yıl boyunca Özet ve Geçmiş sayfasında tutulur. Devam eden bir sorunla ilgili yayınları incelemek için ilgili sorun numarasını tıklayın.

Kaynak: https://developers.google.com/search/blog/2022/12/status-dashboard

Google Arama Durum Gösterge Tablosu Tanıtımı

2023’e girerken, Arama’yı etkileyen tarama, dizine ekleme ve sunma gibi sistemlerin en güncel durumunu halkın anlaması için başka bir araç sunmak istiyoruz. Sistem kesintileri son derece nadir olsa da, meydana geldiklerinde şeffaf olmak istiyoruz. Geçmişte, Google Arama Merkezi Twitter hesabımızda bu kesintileri dışsallaştırmak için Site Güvenilirlik Mühendislerimizle (SRE) birlikte çalıştık. Bugün, Arama’nın ileriye dönük durumunu bildirmek için Google Arama Durumu Gösterge Tablosunu kullanıma sunuyoruz.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca SRE’lerimizle birlikte, büyük olaylar hakkındaki bilgileri genel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmenin gelişmiş yolları üzerinde çalışıyoruz. Amaç, raporlama sorunlarını hızlı, doğru ve kolay hale getirmekti. Sonuç olarak, yeni bir durum panosunu kullanıma sunduk ve olaylar sırasında iletişim sürecini basitleştirdik.

Bu pano, son 7 gün içinde meydana gelen yaygın sorunları, bazı ayrıntılarla ve olayın mevcut durumuyla birlikte bildirir. Yaygın bir sorun, çok sayıda siteyi veya Arama kullanıcısını etkileyen bir Arama sisteminde sistemik bir sorun olduğu anlamına gelir . Tipik olarak bu tür sorunlar dışarıdan çok görünür ve dahili olarak SRE’lerin izleme ve uyarı mekanizmaları sorunları işaretlemek için perde arkasında çalışır.


Kontrol panelinde, abone olabileceğiniz ve geçmiş verileri görüntüleyebileceğiniz bir RSS beslemesi gibi, diğer Google durum kontrol panellerinden zaten haberdar olabileceğiniz bir dizi özellik vardır .

Olayları ve güncellemeleri nasıl iletiyoruz?
Arama’da devam eden yaygın bir sorun olduğunu SRE’lerle onayladıktan sonra, bir saat içinde kontrol panelinde bir olay yayınlamayı ve 12 saat içinde olayla ilgili art arda güncellemeleri yayınlamayı hedefliyoruz. Geleneksel bir otomatik panodan farklı olarak, küresel personelimiz bu güncellemeleri bildirir. Olayın başlangıç ​​zamanı genellikle sorunu doğrulamayı başardığımız zamandır.

Görebileceğiniz geleneksel durum güncellemesinin dışında, çözümü çözebilecek daha fazla bilgi sağlamaya çalışacağız. Örneğin, milyonlarca site için alan adı çözümlemesini yapan ad sunucusunun Googlebot’un bağlantı isteklerini reddettiği varsayımsal senaryoda, ad sunucularını değiştirmenin sitelerin yaşadığı sorunu azaltabileceğini söyleyen bir güncelleme yayınlayabiliriz. Elbette herhangi bir sorunla ilgili olarak, olay çözülene kadar olayla ilgili güncellemeleri (varsa hafifletme olasılıklarıyla birlikte) yayınlamaya devam edeceğiz.

Mühendislerimiz sistem üzerindeki etkiyi sona erdirecek değişiklikler yaptığında olayı çözülmüş kabul ederiz. Bu, sistemin kendisinin artık sağlıklı olduğu anlamına gelse de, olayın türüne bağlı olarak siteler yeniden işlenene kadar bir süre bu etkilerle karşılaşabilir.

Kontrol paneli hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Google Arama Merkezi’nde Arama Durumu kontrol paneli için özel bir sayfamız var. Kontrol paneli hakkında geri bildirimde bulunmak isterseniz bize @googlesearchc adresinden tweet atın.

Google Arama Merkezi Blogu