Kategoriler
Genel

Windows Başlangıçta Store App çalıştırmak

Bir Microsoft Store uygulamasını bilgisayarın açılışında çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler.

Bilgisayarınızda kurulu bir klasik programı bilgisayarın başlangıcında çalıştırmak için yapılması gereken basittir, varsa ilgili programın seçeneklerinden yoksa shell:startup klasörüne(C:\Users\kullaniciadiniz\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup) kısa yolunu ekleyerek bunu yapabilirsiniz. Ancak Microsoft Store üzerinden yüklenen App’ler için eğer ilgili uygulamanın başlangıçta çalıştırma ayarı yok ise aşağıda göstereceğim yönetim yapmanız gerekir ve bu sayede her türlü App’i bilgisayar başlangıcında çalıştırabilirsiniz.

Ben bu yöntemi WhatsApp masaüstü uygulaması için yaptım çünkü WhapsApp’ın uygulama ayarlarında bilgisayar başlangıcında çalışması seçeneği yoktu. Mesela Spotify’ın bu seçeneği var ve aşağıda göstereceğim yöneteme ihtiyacı yok.

Bir Microsoft Store uygulamasını bilgisayar başlangıcında çalıştırmak için

Aşağıdaki 3 adım izleyerek istediğiniz Microsoft Store uygulamasını bilgisayarın başlangıcında çalışmasını sağlayabilirsiniz:

1- shell:appsfolder kısa yolu ile Uygulamalar(Applications) klasörünü açın, muhtemelen daha önce bu klasörü hiç görmediniz, bu klasörde hem bilgisayara kurulu hem de Store üzerinden yüklediğiniz tüm uygulamalar vardır.

shell:appsfolder
shell:appsfolder
Applications folder
Applications folder

2- İkinci olarak shell:startup kısa yolu ile başlangıç klasörünüzü(C:\Users\kullaniciadiniz\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup) açın

shell:startup
shell:startup
Startup folder
Startup folder

3- Son olarak Applications klasörü içerisinde bilgisayar başlangıcında çalışmasını istediğiniz uygulamayı fare ile başlangıç klasörüne taşıyın(kısa yol oluşturacaktır).

Windows will automatically run all the shortcuts in this folder after you sign in.
Windows will automatically run all the shortcuts in this folder after you sign in.

Hepsi bu kadar, kolay gelsin.

Kaynak: tenforums.com/tutorials/104440-run-microsoft-store-apps-startup-windows-10-a.html

wolkanca.com’da Windows Başlangıçta Store App çalıştırmak veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Windows Başlangıçta Store App çalıştırmak için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.