Kategoriler
Düşünce

Vekil

O Türkiye Büyük Millet Meclisinin meclis olduğu zamanlarda lakabı tek başına muhalefet olan ve bugünlerde özlediğimiz bir vekil. Kamer Genç.

Şu anda milletvekili olan arkadaşlarımız kusuruma bakmasın ama aranızda Tunceli Milletvekili Kamer Genç gibi bir Milletvekili yok, daha doğrusu aranızda Milletvekili de yok, gerçi Meclis te eski meclis değil.

Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin hem tarihsel hem de demokratik yaşamımızdaki önemi tartışmasız siyasi olarak en üst konumdadır, fakat bu eskide kaldı maalesef. Şu an Meclisin olup olmamasının hiçbir anlamı yok, sadece bir binadan ve oraya kayıtlı üyelerden ibaret, spor salonu gibi düşünün sana bana hiçbir faydası yok.

Rahmetli vekilimiz Kamer Genç “tek başına muhalefet” lakabını öyle oturduğu yerden almadı, hem mecliste, kürsüde hem de sokakta yaptığı konuşma ve eylemler şu an yapılması düşünülemez şeylerdir.

Örneğin Kamer Genç bir gün Japonya Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen resepsiyonda dönemin başbakanı erdoğan’ın eşi Emine erdoğan’ın konuşma yapması karşısında “sen hangi sıfatla konuşma yapıyorsun” diyerek tepkisini göstermiştir:

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonda CHP Tunceli Milletvekili Genç’in Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a konuşma yaptığı sırada sözlü müdahalesi gerginliğe neden oldu.

Kamer Genç oldukça yoksul bir aileden hatta köyün en fakiri olmasına karşın hiçbir zaman para ve mevki için çalışmadı, tek derdi onun yetişmesine imkan sunan Atatürk devrimleri, Cumhuriyet idi ve tek gayesi halkın demokratik, laik bir hukuk devletinde insanca, özgür ve refah içerisinde yaşamalarını sağlamak idi. Belki defalarca kendisine teklifler gelmişti ama onun için en üst mevki zaten Milletin Vekili olmaktı ki bu şu an değilmiş gibi gözükse de aslında doğrudur. Meclis ki ;Kurtuluş savaşını yönetmiş, meclis ki dünyada yalnızca İslamcı mahlukların diktatör dediği M.K. Atatürk’ün tüm icraatlarında yetki aldığı yerdir.

Daha daha onlarca uyarıcı kürsü konuşmaları, özellikle bugünleri işaret eden uyarılar. Konuşmalarını dinlemeniz yakın tarih, zamanı, olayları ve gidişatı anlamanıza yarımcı olacaktır ders niteliğindedir. Kendisi Meclis başkanvekilliği de yapmıştır. Henüz hayattayken 2010 yılında kendisi için bir yazı da yazmışız:

Herkes Kamer Genç olabilseydi

Özünde bağımsız bazen CHP bazen de başka partilerden üye olmuş, parti adamı değil Milletin Vekili olan Sayın Tunceli Milletvekilimiz Kamer Genç’i rahmetle anıyorum. Sen şimdi şimdi mafya liderleri tarafından da dile getirilen, göz önüne serilen ahlaksızlıkları ile Türk bayrağı ile gömülmeyi hak etmemiş bazı “Kuzu” isimli mahlukların karşısında, onların korkulu rüyası ve o Türk bayrağını kalbinin içerisinde muhafaza eden çok önemli bir siyasetçiydin, ruhun şâd olsun.

Kamer Genç sözleri Wikipedia’da vardır: wikiquote.org/wiki/Kamer_Gen%C3%A7

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr