Kategoriler
Düşünce

Unutulma hakkı

İnternette unutulma hakkı, Hamza Yerlikaya, iktidar, siyaset, Türkiye vs. Karışık işler.

Unutulma hakkı Avrupa’da 2014 yılında ortaya çıktı ve Google başta diğer küresel arama motorları, Facebook gibi sosyal medya platformları bu yasaya uygun hareket edeceklerini açıkladılar. Türkiye’de ise 2020 Ağustos ayından sonra uygulanmaya başlandı.

Nasıl ortaya çıktı?

2012 yılının başlarında Avrupa Komisyonu’nun adalet ve vatandaşlıktan sorumlu üyesi Viviane Reding’in açıklamalarıyla ilk kez gündeme gelen unutulma hakkı, 2014 yılında Avrupa Adalet Divanı tarafından verilen bir karar ile tekrar gündemdeki yerini almıştır. Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, 13 Mayıs 2014 tarihli kararında, Google’ın kullanıcılarına bazı durumlarda kendileri ile ilgili bilgilere yönlendiren linkleri silme hakkı tanıması gerektiğine karar verdi. Mahkeme, Avrupa genelinde tanınmış hale gelen “unutulma hakkı” kapsamında, silmemek için “özel/belirli bir neden” bulunmadıkça, Google gibi bir arama motorunun bir süre sonra kullanıcılar ile ilgili arama sonuçlarının silinmesine izin vermesi gerektiğine hükmetti.

Unutulma hakkı nedir?

Unutulma hakkı özetle bir şahsın kendisi hakkındaki bilgilerin internet ortamından kaldırılmasını diyebiliriz, bu konuda Google’ın Gizlilik ve Şartlar sayfasını incelemek faydalı olacaktır. Ayrıca konu hakkında Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği karar da burada. Wikipedia maddesini de aşağıdaki gibi:

Unutulma hakkı
“Unutulma hakkı”, kısaca kişi ve kurumların internette kendi adlarıyla arama yapıldığında derlenen sonuçlar arasında kendileriyle ilgili bilgi, fotoğraf, belge gibi verilere yer verilmemesini isteme hakkıdır.

Özellikler
Söz konusu kanûnî hak kapsamında, kişi ve kurumlar, kendisi hakkında internette yer alan toplanılma veya işlenilme amaçları ışığında gereksiz olan, yetersiz veya ilgisiz bilgi içeren ya da bu amacı taşımıyor olarak görünen, yayımlanmasından sonra aradan geçen zaman ve yayımlanma amaçları ışığında kendisiyle aşırı ilişkili olan kişisel verilerin arama motorlarında yapılan aramalarda çıkan sonuçların kendi adıyla olan bağlantısının kesilmesini talep edebilir.

Unutulma hakkının istisnaları vardır. Özel hükümlere aykırı olmamak koşuluyla; tarihsel, istatistiksel veya bilimsel amaçlarla kişisel verilerin işlenmesine devam edilebilir. Ayrıca, edebi veya sanatsal ifade veya gazetecilik amaçları kapsamında işlenen kişisel veriler unutulma hakkının istisnasını teşkil edebilir.

Bu hakkın düşünce özgürlüğüne olumsuz etkileri olduğu yönünde endişe ve görüşler de vardır. Bireyin geçmişte yaptığı bir eylemin internet gibi bir ortamdan silinmesinin düşünce ve bilgi alma özgürlüğüne de olumsuz etkisi olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Bu yasanın Türk hukuk sistemindeki karşılığı, kişinin özel hayatının korunması anayasanın ilgili maddesinin genel kapsamı gereği uygulanmalıdır. Aksi halde bu işlemi yapmayan site yönetimi hakkında bilişim suçları ceza hüküm ve yaptırımlarına tabi olunur.

Gelelim güncel mevzu Hamza Yerlikaya’ya

Hamza Yerlikaya’nın haberlerden öğrendiğimiz ve gördüğümüz mahkeme kararı belgesi ile 1999 yılında sahte diploma kullandığı kesinleşmiş. O yıllarda mahkeme ceza vermiş ama ertelemiş cezayı. O tarihten bu yana herhangi bir sorun yaşamadan hayatına devam eden başarılı sporcu 20 yıl sonra bu günlerde sahte diploması ile gündeme geldi.

Şimdi geçen gün çıkan haberde “Hamza Yerlikaya’nın başvurusu üzerine; Bakırköy 1.Sulh Ceza Hâkimliği’nin 28 Aralık 2020 tarih ve 2020/ 6242 sayılı kararı ile haberlere erişim engellendi” şeklinde bir ifade olmuş, bazı tweetlere, Youtube videolarına vs. Sosyal medya girdilerine ve haber sitelerindeki haberlerin adreslerine erişim engeli gelmiş.

Bazı haberlerde Google unutmaz gibi şeyler söylemişler ama hukuken Hamza Yerlikaya isterse Google aramalarından kendini tamamen sildirtebilir bu mümkündür. Hatta dava açıp kazanırsa Wikipedia yeniden engellenebilir bile, bu da mümkün.

@hamzayerlikaya

Olaylar böyle. Benim yorumlarım ise;

Şimdi Hamza Yerlikaya gibi dünyada “Asrın Güreşçisi” olarak anılan başarılı bir insanın o yıllarda bu tür sahte evrak vs. ile ilgilenmiş olması hadi gençliktir hatadır diyebilirim, olabilir. Yargılanmış ve ceza almış. Yaptığı işler, görevleri aldığı birden fazla maaş da devlet kurumunda çalışanların birden fazla maaş almasının yanlış olduğunu düşünsem de beni ilgilendirmiyor ve siyasi kimliği de umurumda değil. Ayrıca okul mezunu olmak da öyle çok mühim bir şey değil, önemli olan insanın kendini eğitmesi, ahlakı ve kişiliğidir her zaman hele ki günümüzde, her mahallede bir üniversite var ama mezunları okuma yazmayı zor biliyor(eskiden okullar azdı belki ama kaliteliydi).

Beni ilgilendiren bu ülkenin bir değeri olan Hamza Yerlikaya’nın tüm belgelerle gerçekler ortadayken bunu inkar edip farklı açıklamalarla nerdeyse gerçeği gösteren herkesi hain ilan etmesi gibi saçma sapan hareketler içerisine girmesi. Bu davranışları hiç kendisine yakışmamış, aslında yapması gereken “Evet abi öyle bir şey oldu ama sonra ben gidip yeniden açıktan okulu bitirdim ve yaptığım yanlıştı pişmanım” gibisinden bir cevap vermesi idi, eğer böyle yapsaydı değerinden hiçbir şey kaybetmeyeceği gibi ben bile alkışlardım kendisini.

Mevcut iktidarın gücünün arkasına sığınarak her boku yiyip hiçbir şeyi kabul etmeyip üzerine karşı tarafları hain ilan edip, onlara saldırmak bir yol ve bunu eroin kaçıran da kullanacak, adam öldüren de. Ki düşünün bir eroin kaçakçısı çıksa şimdi ben de “unutlma hakkı” istiyorum dese ve her şeyi sildirse hakkı var mı evet ama “her şeyi” sildirmesi lazım yani sadece seçtiği şeyleri değil ki kanun böyle olmalı incelersek.

Hamza Yerlikaya unutulma hakkını kullanıp kendisi ile ilgili her şeyi internet üzerinden sildirebilir, fakat silinenler arasında Türkiye’nin değerli bir sporcusu olduğu da olacaktır.

Mahkemelerin verdiği kararlar hatalı değildir, istediği internet adreslerine dava açıp isminin olduğu sayfaları sildirebilir fakat bu aklı, vicdanı hür insanlar tarafından unutulacağı anlamanı gelmeyecektir ve bunun mutlaka bir siyasi karşılığı olacaktır diye düşünüyorum. Bu noktada akp’nin de her şeyi ile Yerlikaya’ya siper olarak hatalı davranış sergilediğini düşünüyorum.

Yine de düşünceme göre son yazacağım: her şeyi ile, her şeye rağmen Hamza Yerlikaya Türkiye’nin önemli bir değeridir. Bu tür insanların siyasete girmesi hep beni üzmüştür, örneğin Hakan Şükür mesela şu an vatan haini deniyor kendisine, siyasete girmeseydi hiçbir sorun yaşamayacaktı Kraldı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, yorumlarınızı Twitter’dan yapabilirsiniz.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr